6 komentářů k článku Weby versus aplikace:

 1. hippo

  Je to pekny pohled a dekji pekne za shrnuti
  Ale, Vy se na to divate stylem trendy.
  Vite ja jsem hodne stara skola a vzdy mi prislo, ze nejdulezitejsi na cemkoliv, cemu se rika (web,apikace) je predani informace. V tuto chvili je mi jedno zda je to HTML, PDF, nebo neco co se zobrazi na Androidu, nebo jablku.
  Dle mne je zakladni pohled v tom, co se vlastne ma predat uzivateli. Chapu, ze mobilni bankovni aplikace vyzaduje vic, nez jen predani informaci z datoveho zdroje. Ale typicka firemni webova stranka vyzaduje jen to aby se informace zobrazily vsem. Bez ohledu na to, na cem (mysleno zarizeni) se te informace dozaduju.
  Tedy prvni pohled musi smerovat tam, co vlastne chci rict. A tato kriteria vetsinou zvlada dobre optimalizovana webova stranka. Pak mozna resim jen odkaz na defaultni spoustec nejakeho optimalizovaneo webu a ikonku na plose handheldu. (to je jadro pudla)
  Ja bych brojil za jeden zobrazovaci standard a treba a rad za budu HTML+JS a resil uz jen rozhodnuti velke aplikace.

  1. makovec

   Re: Je to pekny pohled a dekji pekne za shrnuti
   Zajímavé, HTML a JS jsou pro někoho stará škola, dokonce „hodně“ stará škola… pro mně je tedy trendy spíš tohle dělat všechno jako web… zřejmě jsem už prastará škola.

   A právě proto že jde nakonec (tedy mělo by jít) o to aby se to dobře a lehce a bezešvě používalo uživateli, ne aby se to primárně a hlavně lehce a lacino programovalo programátorům, tak je dobré pro každý záměr vybrat vhodný nástroj… tedy kde je vhodnou/dostačujícící technologií web (html+js), vybrat tento, kde nativní program, vybrat ten.

   1. Martin

    Re: Je to pekny pohled a dekji pekne za shrnuti
    Bohužel dnes jde IMHO v první řadě o to jak s co nejmenšími náklady obrat uživatele o prachy a zamknout jej ve svém ekosystému (nejlépe mít data pod svou kontrolou v cloudu, mimo kontrolu uživatele). Pohodlí a přínos pro nějakého uživatele je vedlejší produkt (alespoň u většiny komerčních aplikací…).

    Toť můj dojem.

   2. hippo

    Re: Je to pekny pohled a dekji pekne za shrnuti
    Ano, ale to jsem zhruba napsal. Mozna jsem se vzhledem k casu nevyjadril uplne jasne.

 2. spajdo

  Ešte je dôležité spomenuť, že natívna aplikácia je oproti webu väčšinou o dosť pohodlnejšia. Ja viem, že závisí aj od toho, ako je ten web prispôdobený na menšie obrazovky, ale vždy je apka rýchlejšia a vo väčšine prípadov sa aj lepšie ovláda. Tak potom závisí aj od toho, na akú prácu potrebujú spraviť web/nativ apku. Ja osobne preferujem natívne aplikácie (aj keď Flutter framework vyzerá byť slušný a hybridné apky) a vždy keď má daný web/služba/firma aj natívnu apku, tak siahnem radšej po nej…

 3. makovec

  Pozn. k progresivním webovým aplikacím pro iOS
  Děkuji za článek.

  I když jako někdo kdo před pár lety programoval to co nazýváte „progresivní webová aplikace“ a pak přešel na nativní programovnání pro iOS bych asi některé věci viděl trochu jinak (resp. vážil trochu jinak).

  Jednu faktickou připomínku: Apple zpočátku ve skutečnosti nic jiného než právě ty „progresivní webové aplikace“ na iOS nedovoloval. Funguje to tak že když správě udělaný web uložíte jako „záložku na plochu“ tak se po spuštění z tého záložky začne v několika (UI/UX) ohledech chovat jako nativní aplikace.

  Nejlepším (a asi jediným – jiné neznám) příkladem takto provedené „velké“ aplikace jsou Financial Times. Nedaří se mi dohledat článek kde popisovali jak to vyvíjeli, ale snad si dobře pamatuji že to pro ně dělal nějaká malá softwarová firma s tím že to bude univerzální multiplatformní webová aplikace a skončilo to tím že tu firmu nakonec FT koupili, na Androidu to předělali na aplikaci nativní (možná wrapped web, nevím) a na iOS je to pořád (docela dobře fungující) webová aplikace (zejména proto aby měli přístup k předplatitelům který by při Apple in-app purchase předplatném neměli), a z čísel kolik je to stálo vyplynulo že opravdu nic neušetřili.

  Dokumenace Apple k web aplikacím.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=20013