WordPress knižně

Knihy o nejrůznějších redakčních systémech v zahraničí vycházejí poměrně hojně – konkurenční tlak nutí velké nakladatele vydat ke každému známějšímu CMS alespoň jeden titul. U nás, pokud dobře počítám, vyšly o „velké trojce“ tři knihy. Před Vánoci přibyla čtvrtá, tentokrát původní česká kniha o CMS WordPress

qrcode

K článku není ukázka

K článku není k dispozici zdrojový kód

Další přírůstek do rodiny knih o open source redakčních systémech, knihu WordPress – Podrobný průvodce tvorbou a správou webů, napsal Luboš Kudláček, bloger a provozovatel webových stránek a magazínů, a vydalo ji nakladatelství Computer Press na konci loňského roku. Na rozdíl od knihy o CMS Joomla! nejde tedy o překlad, ale o původní český text.

Autoři knih o podobných open source projektech mají jednu zásadní nevýhodu oproti ostatním: vzhledem k častému vydávání nových verzí a aktualizací u open source naráží na to, že začnou text připravovat o aktuální verzi, a než kniha vyjde, je k dispozici už verze nová. Když píše autor například o velkém SW balíku od komerční firmy, má jistotu, že se tato verze bude používat minimálně několik let a jeho kniha morálně nezastará dřív, než se dostane na pulty knihkupectví.

U recenzovaného titulu naštěstí k ničemu takovému nedošlo, resp. autor stihl reflektovat změny, které přišly ve WordPress verze 3, takže kniha popisuje verzi, která je aktuální.

Poměrně běžným problémem u podobných knih je jejich nejasné zacílení. Autoři často nevědí, pro koho vlastně píší, a zapomínají na to, že úroveň výkladu, vhodná pro začátečníky, bude pokročilého nudit, nebo že výklad „programátorský“ nebude zajímat např. webmastera. Výsledkem pak bývá, že taková kniha není čitelná pro nikoho. Nutno rovnou předeslat, že autor tímto úskalím prošel, až na drobné zakolísání, se ctí, a úroveň výkladu i zacílení zůstává v celém textu konstantní.

Kniha pro začínající webmastery

Pro koho je tedy kniha vhodná? Pravděpodobně nejvíc si z textu odnesou pokročilí uživatelé IT a začínající webmasteři. Typickým čtenářem této knihy by mohl být zaměstnanec firmy, který má k počítačům blízko, ačkoli to není přímo jeho obor; trošku se v tom vyzná, a z toho titulu se např. stará o firemní web. Člověk na takové úrovni znalostí a zkušeností pravděpodobně využije knihu naplno, nejen jako referenční příručku, ale i jako seznámení s možnostmi, které mu WordPress nabízí, a s ukázkami postupu, jak toho lze dosáhnout.Zkušenější čtenář může být ale místy frustrován podrobným popisem věcí, které jsou pro něho samozřejmé (postupy rozepsané až na úroveň kliknutí). Pokud bude tyto pasáže přeskakovat, získá z knihy velmi slušný přehled o možnostech, které WordPress nabízí, což může být velmi užitečné např. jako podklad pro rozhodování, zda WP nasadit na vlastní web.

Pravděpodobně nejslabší, či lépe řečeno „nejméně zapadající do úrovně knihy“, je kapitola věnovaná šablonám, resp. část věnovaná přípravě vlastní šablony / úpravě existující. Vzhledem k tomu, že WordPress nepoužívá šablonovací mezivrstvu a veškeré šablony jsou přímo PHP soubory, bylo nutné ve výkladu sáhnout až na tuto úroveň. Bohužel je problematika jen lehce nakousnutá – čtenář vidí nějaké výpisy PHP/HTML, v nich jsou volány funkce, které nejsou nikde vysvětlené… Zkušenějšímu čtenáři tato pasáž nic nedá (protože nejde do hloubky), nezkušeného možná vyděsí a odradí (protože je zase až moc technická, relativně dlouhá, a navíc hned na začátku knihy).

Rozhodně by knize prospěla redukce této části – určitě vynechat výpisy, které nejsou vysvětlené, popsat pouze strukturu šablon a odkázat na patřičné prameny – a její zařazení na konec knihy. Možná by nebylo od věci zařadit, zdánlivě nelogicky, na konec i kapitolu věnovanou samotné instalaci. Je sice jasné, že bez instalace systém nepoběží, ale o vhodnosti popisu toho, co kam je potřeba přes FTP nahrát a jak nastavit .htaccess hned v kapitole 1, je možné pochybovat – opravdu to má „běžný uživatel“ číst hned v úvodu? Nebylo by lépe zařadit obecnější kapitolu o možnostech systému a zájemce o instalaci odkázat na závěr?

Co se naučíte?

Zbytek knihy je ale velmi dobře vyvážený a strukturovaný. Věnuje se WordPressu z nejrůznějších úhlů pohledu – od běžného použití přes rozšiřující funkce až po tvorbu vlastního obsahu. Každému takovému pohledu je věnována jedna kapitola, rozdělená na podkapitoly podle konkrétní oblasti. V každé podkapitole pak čtenář najde nejen seznámení s problematikou a popis řešení, ale i příklad a doporučení – např. jakou galerii fotografií použít, jak ji nainstalovat, jak ji nastavit a jak s ní pracovat. Autor se přitom nespokojí s obecným konstatováním „použijte ten či onen plugin“, ale poctivě popisuje všechna možná zákoutí, dialogy, formuláře a jejich položky.

Tento přístup se může zdát čtenářům Zdrojáku, zvyklým denně pracovat s webovými systémy a spravovat je, možná až nepatřičný, ale je na místě si uvědomit, kdo bude knihu číst: lidé, pro něž jsou některé finesy webových systémů nesamozřejmé. Takoví ocení popis toho, co v dialogu najdou a co které políčko znamená či udělá. Otázka je, do jaké míry popisovat samozřejmosti – ale důležitější, než dohadovat se o míře, je nějakou nastavit, a tu konstantně udržovat. A to se autorovi povedlo.

Kromě popisu vlastního systému kniha představuje nejběžněji používané pluginy (fotogalerie, elektronický obchod, statistiky, …) a ukazuje jejich použití. Autor se nevyhýbá ani stručnému popisu služeb třetích stran, které jsou s WordPressem často používány, a v obecnějších pasážích, které přesahují rámec WordPressu (např. SEO či propagace webu) se nebojí ukázat problematiku v širších souvislostech.

Místo CD rovnou ukázkový web!

Knize lze vytknout několik drobností. Zmínku si zaslouží již tradiční obsese editorů nakladatelství Computer Press slovy „klepnutí“ a „poklepání“, které nutí snad do všech titulů, vydávaných tímto nakladatelstvím, namísto široce a běžně používaných a jazykovědci tolerovaných slov „klik“ a „dvojklik“. S péčí, jakou korektor věnuje poklepávání, kontrastují překlepy, které se tu a tam vyskytují, a některá přinejmenším pochybná tvrzení – např. že v URL example.cz/?p=1 se jedná o „proměnnou jazyka PHP“. Takové tvrzení by mělo být věcně správné (jde o parametr, předávaný skriptu, není na PHP nijak nezbytně vázaný), nebo ještě lépe – nemělo by být v knize s podobným zaměřením vůbec; jde o naprosto zbytnou informaci.

Vytkl bych i zvyk zveřejňování URL – např. u některých pluginů jsou vysloveně krkolomná (možná by nakladatelství mělo pouvažovat o vlastním zkracovači) a upozornění na nutnost správně napsat velká a malá písmena je poměrně nepatřičné – čtenář by měl získávat informace, ne mít pocit, že vyplňuje kvíz.

Naopak velkou pochvalu zaslouží autor za iniciativní přístup, kdy ke knize vytvořil ukázkový web wpkniha.cz (samosebou ve WordPressu), na němž komunikuje se čtenáři a kde demonstruje ukázky postupů z knihy. Takto živý přístup je s obvyklým „přiloženým CD“ nesrovnatelný – ovšem vyžaduje zapáleného autora, ochotného takový web provozovat.

Resumé

Kniha je cílena na širokou masu „správců webu z nezbytí“, začínajících webmasterů a lidí, kteří chtějí provozovat web, aniž by si jej nutně nechali vybudovat na míru. V knize najdou užitečného rádce a pomocníka do začátků s WordPressem. Její úroveň je solidní a vyrovnaná. Pro ostříleného programátora asi moc zajímavého nepřinese, ale určitě bude vhodnou odpovědí, až se jej někdo zeptá: „Hele, potřeboval bych udělat pro firmu stránky, aby se tam dalo psát a aby tam byly fotky našich věcí… nevěděl bys o něčem?

Pozn.aut.: U podobných knih mě vždy zaráží naprostá obecnost pasáží o instalaci. Jistě by se našlo mnoho hostingů, které by na vydání knihy přispěly, kdyby byla instalace kromě obecného popisu ukázána na konkrétním příkladu jejich služby. Co vy na to, autoři, hostéři a nakladatelé?

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 20

Přehled komentářů

josefrichter 264 stran o wordpressu??
Jaroslav Šindler Re: 264 stran o wordpressu??
josefrichter Re: 264 stran o wordpressu??
Mem_ Re: 264 stran o wordpressu??
Martin Malý Re: 264 stran o wordpressu??
Mem_ Re: 264 stran o wordpressu??
Lubos..K Re: 264 stran o wordpressu??
Martin Malý Re: 264 stran o wordpressu??
Mem_ Re: 264 stran o wordpressu??
Martin Malý Re: 264 stran o wordpressu??
Mem_ Re: 264 stran o wordpressu??
Martin Malý Re: 264 stran o wordpressu??
Qarim Re: 264 stran o wordpressu??
Martin Malý Re: 264 stran o wordpressu??
josefrichter Re: 264 stran o wordpressu??
Martin Malý Re: 264 stran o wordpressu??
josefrichter Re: 264 stran o wordpressu??
Ondřej Dlouhý Re: 264 stran o wordpressu??
Spidy Re: WordPress knižně
Jaroslav Šindler Re: WordPress knižně
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3433