Komentáře k článku

Základy Amazon SimpleDB

Asi nejznámějším cloudem je Amazon AWS, který poskytuje širokou škálu služeb – od virtuálních strojů (EC2) a úložiště (S3) až po platební bránu či „webové rozhraní k lidské práci“ (Mechanical Turk). Jednou ze služeb je i NoSQL databáze, nazvaná prostě SimpleDB. V tomto článku se budeme věnovat právě jí.

Zpět na článek

5 komentářů k článku Základy Amazon SimpleDB:

 1. okbob

  Škálovatelnost NoSQL db

  Za vyšší škálovatelnost NoSQL db může hlavně vynechání D z ACIDu – tedy fakt, že Vám db nezaručuje persistenci obsahu db. Nemusí se čekat na zápis na disk. Struktura db s tím prakticky vůbec nesouvisí. Výkon ano, ale nikoliv škálovatelnost.

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Škálovatelnost NoSQL db

   Děkuji za upřesnění. (Teď jsem to po sobě četl, a nemám dojem, že bych někde tvrdil, že škálovatelnost souvisí se strukturou – ale možná jsem jen slepý a nevidím to, protože to čtu už poněkolikáté, tak se ptám: Je to upozornění na chybu v textu, nebo jen doplnění? Díky)

  2. radim.baca

   Re: Škálovatelnost NoSQL db

   To pochopitelně není pravda. Těžko si představit, že by velké firmy jako LinkedIn, LastFm, Guardian, Facebook, atd. použivaly databáze ve kterých mohou ztratit to nejcenější – data. Pochopitelně existují NoSQL databáze, které fungují zcela bez perzistence, ale jde o speciální případ a většinou jde o volbu v konfiguraci. Stejně tak je to i u SimpleDB a Dynama od Amazonu, které mohou běžet s BerkeleyDB nebo MySQL.

   Škálovatelnost databáze je založena: (1) na jednoduchém datovém modelu, který lze jednoduše rozdělit na více počítačů (a rozdělit tak zatížení), (2) možnosti zvolit si svoji úroveň konzistence nastavením R a W.

 2. Tar

  Eventually

  „Eventually consistent read – zde by byl pravděpodobněji přesnější překlad „Třeba konzistentní“, pozn.aut.“

  autor poznamky autora by se mel patrne naucit anglicky :) Eventually totiz neznamena „eventualne“, to je typickej lingvistickej False friend. I kdyz mnohy slovnik by nesouhlasil…

  Zatimco cesky „eventualne“ muze znamenat „nebo treba“, tak v anglctine to temer vyhradne znamena „nakonec“ – a to evidentne plati i v tomhle pripade, tj. ze data jsou „nakonec“ – drive ci pozdeji – konzistentni.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3201