19 komentářů k článku Zeldmanovo zatržítko:

 1. caracho

  Hezke, ale nepouzitlene
  Ze specifikace HTML:

  The label element’s exact default presentation and behavior, in particular what its activation behavior might be, if anything, should match the platform’s label behavior. The activation behavior of a label element for events targeted at interactive content descendants of a label element, and any descendants of those interactive content descendants, must be to do nothing.

  For example, on platforms where clicking a checkbox label checks the checkbox, clicking the label in the following snippet could trigger the user agent to run synthetic click activation steps on the input element, as if the element itself had been triggered by the user:

  Lost

  On other platforms, the __behavior might be just to focus the control, or do nothing__.

   1. caracho

    Re: Hezke, ale nepouzitlene
    Ano, toto řešení spoléhá na nedokumentované chovaní prohližečů, při aktivaci label. Takže ten původní nemusí fungovat, když ho schovávate pod .checkbox__label:before.

    1. Martin MichálekAutor příspěvku

     Re: Hezke, ale nepouzitlene
     Checkbox by nemusel fungovat, kdyby ho prohlížeče neaktivovaly po kliknutí na rodičovský <label>. Ale ony jej všechny konzistentně aktivují.

     Argumentujete hypotetickou situací nebo vám jen nerozumím? :)

     1. Martin Hassman

      Re: Hezke, ale nepouzitlene

      Přijde mi to jako klasická neshoda mezi vývojářem a designerem. Posunuto více abstraktně mezi racionalistou a empirikem. A myslím, že nemá řešení 8-)

     2. caracho

      Re: Hezke, ale nepouzitlene
      A opravdu jste zkoušel úplně všechny prohlížeče? I na různých OS? A můžete zaručit, že to tak bude i do budoucna?
      Jen pro představu: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/74/Timeline_of_web_browsers.svg/1780px-Timeline_of_web_browsers.svg.png

      Moje zkušenost je taková, že pokud není něco dáno specifikací (a ani to není záruka – viz např. starší MSIE), tak s pravděpodobností téměř hraničící s jistotou se najde někdo, kdo danou věc implementuje jinak. Ostatně z takovýchto důvodů ty specifikace máme.
      Každopádně jen kvůli eye candy si zadělávat na takto závažný UI fail mi přijde poněkud neštastné.
      (Ale vaše priority mohou být samozřejmě jiné.)

      1. Martin Hassman

       Re: Hezke, ale nepouzitlene

       To je přesně ono. Tenhle racionalistický argument (správný!) nemůže empirickým (nebo možná dokonce pragmatickým?) přístupem Martina (také správným!) pohnout. Jsou to různé přístupy, jejich střetnutí je nekonečné a všechny možné tahy obou stran nejspíš již někde jinde mnohokrát zopakované.

       1. caracho

        Re: Hezke, ale nepouzitlene
        Pragmatické je programovat tak, aby se aplikace pokaždé chovala konzistentně a předvídatelně.

         1. Martin MichálekAutor příspěvku

          Re: Hezke, ale nepouzitlene
          Martine, Martine, takhle kazit diskuzi. :) Ale souhlas, tady se výsledku nedobereme. Je to čistý spor „technické správnosti“ s „uživatelskou přívětivostí“. Ačkoliv prvnímu rozumím, tady jsem upřednostnil druhé.

          1. makovec

           Re: Hezke, ale nepouzitlene
           Toto není spor mezi „technickou správností“ a „uživatelskou přívětivostí“, protože vaše řešení žádnou zvýšenou uživatelskou přívětivost nepřináší (spíš naopak, jak již popsali jiní v diskusi).

           Navíc, mezi „technickou správností“ a „uživatelskou přívětivostí“ žádný spor není. Uživatelsky přívětivé řešení má být i „technicky správné“, protože je pak robustnější, a robustnost je jedním z faktorů UX.

           Neboli jde zde o zbytečnou technologickou exhibici a omalovánku (a UX nejsou omalovánky).

           S tím že se tu „výsledku nedobereme“ ovšem souhlasím, i když z jiného důvodu než vy.

    2. iiic

     Re: Hezke, ale nepouzitlene
     Dal by se jistě udělat javascriptový polyfill, který by zajistil ‚probublání‘ kliku z překryvného vrstvy i do pod ní umístěného selectu, ale nevím jestli je něco takového vůbec potřeba.

     To, že klik na label aktivuje příslušný input je už mezi uživateli velmi zažité chování, pokud by se v budoucnu nějaký prohlížeč z nějakého důvodu rozhodl tohle chování změnit nebylo by to pro něj nic dobrého. Uživatelé by to vnímali jako chybu toho, kterého prohlížeče.

 2. Kamil

  Mě na tom spíš vadí fakt, že kvůli takové kravině, která navíc nemá žádný rozumný praktický dopad a účel, zaneřádím a znepřehledním zdroják desítkami zbytečných řádků kódu.

  1. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re:
   Web je plný žánrů. Na některé weby se to nehodí, na některé hodí.

   V extrémním pojetí je zbytečná každá řádka CSS. Je to ale oukej pro uživatele dnešních webů?

   Když neuvedene konkrétní situaci a konkrétní argumenty, diskuze proběhnout nemůže.

   1. Vizor

    Re:
    Kdyz vypnes styly a obrazky, te Zeldmanove mobilni rollovaci nudli to jen pomuze. Kdyby vykopl sekci s chvastanim, co vse zalozil, bylo by to uplne idealni. Takze je to oukej.

 3. dimov-cz

  Efekt vs UX
  Je to hezké, ale zdráhal bych se to použít tam, kde je už zatrhnuto předem, protože to vůbec neevokuje interaktivitu.

  1. xxx

   Re: Efekt vs UX
   To je dobrá připomínka. Zatržené to vypadá opravdu jenom jako seznam položek. Chtělo by to rámeček i pro zaškrtnutý stav. Akorát už to nebude tak kůl, protože tím odpadne přechod a může se tak maximálně animovat fajfka.

   Mimo téma: ta transformace(rotace) použitá na text na http://studio.zeldman.com/ je tak otřesná, že to prostě nemůže myslet vážně.

 4. MC

  Tohle tlacitko je bezesporu kodersky mastercode, ale opravdu si promyslete, jestli to chcete podstoupit misto input type checkbox 😉 ..prilis kodu umorilo osla.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=19396