Polovodiče v kroužku programování
V kroužku programování se snažím prvních deset minut věnovat nějaké aktivitě bez počítače. Jsou znalosti, na kterých byly počítače postavené a které by bylo vhodné znát.
V kroužku programování se snažím prvních deset minut věnovat nějaké aktivitě bez počítače. Jsou znalosti, na kterých byly počítače postavené a které by bylo vhodné znát.
Micro Bit je programovatelný mikropočítač z Velké Británie. Na jednom hudebním příkladu si ukážeme jeho použití ve výuce.
Kolik lidí si podle vás v supermarketu kontroluje účtenku, aby se ujistili, zda jim namarkovali vše správně? Obvykle ne mnoho, jelikož čárový kód je tak spolehlivý, že mu důvěřují, že funguje. (Já tedy vídám, že si to lidé kontrolují a namátkově to dělám tady. Přeci jen je tam lidský prvek, ne vše se markuje podle kódu, případně může být zboží špatně přiřazeno).
Na vysoké škole nás učili, jak počítač dokáže přečíst lehce škrábnuté CD a jak pozná, že je poškozené příliš. Dětem to lze to vysvětlit hravou formou. V dnešní době už asi skoro nebudou znát CD a DVD, ale stejný princip platí i pro jiné nosiče, jakými jsou například QR kódy.
Do kroužků programování doporučuji roboty Meet Edison. A jaké úlohy s nimi lze dělat? Ukážu vám opravdu jednoduchou úlohu, kterou děti zvládnou samostatně.
Podělím se s vámi o svoje zkušenosti, zdary i nezdary se zakládáním a provozováním kroužku programování pro děti ze základní školy.
Netriviálních úloh programování pro děti není nikdy dost. Ukážu vám úlohu Železniční přejezd, na jejímž vzniku jsem se podílel.
Konference učIT jinak byla určena učitelům informatiky všeho druhu. V článku uvedeme některé z aktivit a nástrojů, které byly na akci představeny. Hodit se můžou všem, kdo se snaží ukázat informatiku (nejen) dětem.
Akce Hour of Code se účastní desítky milionů žáků z mnoha zemí světa. Jejím cílem je ukázat, že informatika je zábavná a tvůrčí, že není třeba se jí bát, a že to zvládne každý.