12 komentářů k článku Adafruit nabídli odměnu za open soure driver pro Kinect:

 1. František Kučera

  Microsoft

  Ubohost Microsoftu nezná mezí – místo aby byli rádi, že jejich výrobky chce někdo používat (a dokonce mu napsat zadarmo vlastní ovladače) tak mu hází klacky pod nohy. Nu což, nezbývá než začít vyrábět podobný hardware (Číňani to spolehlivě zvládnou) a Microsoft pak nebude mít tržby ani za prodej hardwaru. Dobře mu tak :-P

  1. tsL

   Re: Microsoft

   Jenže to je to stejný s hrama. Je pro ně lepší, když si člověk koupí hru/Kinect a k tomu si musí koupit i xbox, než aby si to někdo koupil samostatně a hrál/používal to na svém PC, které už má… Ono je to stejně jedno, ten driver k tomu někdo udělá tak jako tak. Akorát se to přidá do kolonky „nesvobodné ovladače“ nebo tak něco, a když to budu chtít, tak si to nainstaluju.

  2. Komat

   Re: Microsoft

   Hlavním zdrojem zisků pro výrobce konzolí je typicky prodej her a služeb. V případě X360 je tuším několik dolaru z každé vyrobené kopie hry a $60/rok za jeden Xbox Live Gold účet (nutný pro multiplayer). Je to logické. Spousta rodin si nebude kupovat více než jeden kus stejné konzole ale her či účtů budou mít několik (minimálně kuli parental controls a seznamům přátel). Z tohohle pohledu je hlavním účelem Kinectu nalákat na platformu další uživatele, kteří si kromě konzole postupně pořídí i účet a nějaké hry (včetně her nepoužívajících Kinect). V tom případě pochopitelně Microsoft nechce ztratit exkluzivitu na tento způsob ovládání tím, že by dal Kinect k dispozici i na jiné platformy. Navíc se některé konzole v prvních několika letech po jejich uvedení prodávají pod výrobními náklady (v aktuální generaci bylo výjimkou jedině Nintendo Wii). Je možné, že to samé platí i pro Kinect.

   Ohledně free ovladače. Ovladač je jenom malá část toho, co je potřebné pro použití Kinectu pro normálního uživatele (tj. ten co si nestaví vlastní roboty či 3d scanner). Někdo bude muset napsat knihovnu převádějící obrazová data jdoucí z HW na pohyby uživatelů a řešící tu tunu detailů vznikajících z snímání nepřesného vstupního zařízení (člověk) pomocí omezených senzorů. A pak jí bude muset někdo nějak smysluplně využít. Dovedu si představit jednoduché ovládání přehrávače médii či nějakou sportovní hříčku ale nic moc dalšího.

  3. jarda666

   Re: Microsoft

   Ty budes asi pekny komunista ne ? Soukroma firma si neco vyrobi za ucelem zisku a nekdo ji bude diktovat co a jak a za kolik ? No fuj . A tentokrat to neni kus SW , ale konkretni kus HW do ktereho nekdo musel vlozit know how .

   1. František Kučera

    Re: Microsoft

    Děkuji za optání, komunista nejsem :-) Copak chci diktovat co a jak a za kolik? Vůbec ne. Když si koupím výrobek (hardware), tak si s ním můžu dělat, co chci, je prostě můj. (toto např. neplatí u softwaru, který se nekupuje, ale jen dostanu licenci – licenční smlouvou, která může klást různá omezení, ale hardware si kupuji – kupní smlouva – a pak je můj, můžu ho třeba přejet autem nebo připojit k ledničce, to už je moje věc).

 2. r23

  Re: Adafruit nabídli odměnu za open soure driver pro Kinect

  Tohle mě dost vadí, příjde mi to, že se někdo chce přiživit na vývoji někoho jiného.

  1. brk

   Re: Adafruit nabídli odměnu za open soure driver pro Kinect

   Přesně tímhle způsobem přišel Microsoft k penězům.

  2. Jan

   Re: Adafruit nabídli odměnu za open soure driver pro Kinect

   A proč ne, takhle to chodí skoro u všech pruduktů. Podstatný je spíš, že microsoft protestuje proti tomu, aby si používal zakoupenou, vlastní věc jak budeš chtít.

   1. František Kučera

    Re: Adafruit nabídli odměnu za open soure driver pro Kinect

    +1

    V případě „koupě“ softwaru se jedná o licenční smlouvu (a tam lze stanovit, za jakých podmínek ten SW smíš používat), ovšem v případě nákupu normálních věcí (jako je třeba hardware) se jedná o kupní smlouvu a ta věc ti potom patří a můžeš si s ní dělat, co chceš (maximálně můžeš přijít o záruku, když něco porušíš).

   2. r23

    Re: Adafruit nabídli odměnu za open soure driver pro Kinect

    Jim nejde o to, zda existuje os ovladač, ale o to, že jakmile se budou vědět detaily funkce, čongáči jim to okopírujou a začnou prodávat za desetinu. A peníze vložené do vývoje jsou v čudu.

    1. František Kučera

     Re: Adafruit nabídli odměnu za open soure driver pro Kinect

     To už je riziko povolání. :-)

     Okopírovat se dá kde co, např. v Číně jsem viděl kopie iPhonů, ale nebylo to ono (kvalita softwaru a hardwaru řádově nižší (a to ani originál není nic moc)). Myslím, že firma, která dodává kvalitní výrobek za konkurenceschopnou cenu, se nemusí obávat – kopie přijde méně kvalitní s méně funkcemi, nebo se zpožděním, kdy má už původní výrobce vyděláno – ale když je někdo šizuňk a chce prodávat draze, musí si na pomoc přizvat právníky a politiky ;-)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=1738