Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Adafruit nabídli odměnu za open soure driver pro Kinect

Adafruit nabídli odměnu za open soure driver pro Kinect

Zprávičky Různé

Nálepky:

Kinect, herní ovladač nové generace od společnosti Microsoft, přináší poměrně revoluční způsob ovládání her pomocí pohybů lidského těla. Je nabízen pouze pro konzoli Xbox360 od téže společnosti. Uzavřenost této technologie vyprovokovala jednoho z předních tvůrců open source hardware, společnost Adafruit, k vypsání odměny ve výši 1000 USD tomu, komu se podaří pro Kinect napsat open source USB driver. Microsoft reagoval prohlášením, v němž tvrdí, že věnoval velké úsilí tomu, aby Kinect zůstal odolný vůči podobným pokusům a použije zákonných i technických možností, aby Kinect zůstal odolný proti podobným úpravám.

Reakcí Adafruit na toto prohlášení bylo zvýšení odměny na 2000 USD, protože „věří v potenciál, který má Kinect při použití v robotice, výuce či jiné zábavě mimo Xbox“.

Zdroj: CNet News

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
12 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
František Kučera

Ubohost Microsoftu nezná mezí – místo aby byli rádi, že jejich výrobky chce někdo používat (a dokonce mu napsat zadarmo vlastní ovladače) tak mu hází klacky pod nohy. Nu což, nezbývá než začít vyrábět podobný hardware (Číňani to spolehlivě zvládnou) a Microsoft pak nebude mít tržby ani za prodej hardwaru. Dobře mu tak :-P

jose

soure -> source

tsL

Jenže to je to stejný s hrama. Je pro ně lepší, když si člověk koupí hru/Kinect a k tomu si musí koupit i xbox, než aby si to někdo koupil samostatně a hrál/používal to na svém PC, které už má… Ono je to stejně jedno, ten driver k tomu někdo udělá tak jako tak. Akorát se to přidá do kolonky „nesvobodné ovladače“ nebo tak něco, a když to budu chtít, tak si to nainstaluju.

Komat

Hlavním zdrojem zisků pro výrobce konzolí je typicky prodej her a služeb. V případě X360 je tuším několik dolaru z každé vyrobené kopie hry a $60/rok za jeden Xbox Live Gold účet (nutný pro multiplayer). Je to logické. Spousta rodin si nebude kupovat více než jeden kus stejné konzole ale her či účtů budou mít několik (minimálně kuli parental controls a seznamům přátel). Z tohohle pohledu je hlavním účelem Kinectu nalákat na platformu další uživatele, kteří si kromě konzole postupně pořídí i účet a nějaké hry (včetně her nepoužívajících Kinect). V tom případě pochopitelně Microsoft nechce ztratit exkluzivitu na tento způsob ovládání tím, že by dal Kinect k dispozici i na jiné platformy. Navíc se některé konzole v prvních několika letech po jejich uvedení prodávají pod výrobními náklady (v aktuální generaci bylo výjimkou jedině Nintendo Wii). Je možné, že to samé platí i pro Kinect.

Ohledně free ovladače. Ovladač je jenom malá část toho, co je potřebné pro použití Kinectu pro normálního uživatele (tj. ten co si nestaví vlastní roboty či 3d scanner). Někdo bude muset napsat knihovnu převádějící obrazová data jdoucí z HW na pohyby uživatelů a řešící tu tunu detailů vznikajících z snímání nepřesného vstupního zařízení (člověk) pomocí omezených senzorů. A pak jí bude muset někdo nějak smysluplně využít. Dovedu si představit jednoduché ovládání přehrávače médii či nějakou sportovní hříčku ale nic moc dalšího.

jarda666

Ty budes asi pekny komunista ne ? Soukroma firma si neco vyrobi za ucelem zisku a nekdo ji bude diktovat co a jak a za kolik ? No fuj . A tentokrat to neni kus SW , ale konkretni kus HW do ktereho nekdo musel vlozit know how .

František Kučera

Děkuji za optání, komunista nejsem :-) Copak chci diktovat co a jak a za kolik? Vůbec ne. Když si koupím výrobek (hardware), tak si s ním můžu dělat, co chci, je prostě můj. (toto např. neplatí u softwaru, který se nekupuje, ale jen dostanu licenci – licenční smlouvou, která může klást různá omezení, ale hardware si kupuji – kupní smlouva – a pak je můj, můžu ho třeba přejet autem nebo připojit k ledničce, to už je moje věc).

r23

Tohle mě dost vadí, příjde mi to, že se někdo chce přiživit na vývoji někoho jiného.

brk

Přesně tímhle způsobem přišel Microsoft k penězům.

Jan

A proč ne, takhle to chodí skoro u všech pruduktů. Podstatný je spíš, že microsoft protestuje proti tomu, aby si používal zakoupenou, vlastní věc jak budeš chtít.

František Kučera

+1

V případě „koupě“ softwaru se jedná o licenční smlouvu (a tam lze stanovit, za jakých podmínek ten SW smíš používat), ovšem v případě nákupu normálních věcí (jako je třeba hardware) se jedná o kupní smlouvu a ta věc ti potom patří a můžeš si s ní dělat, co chceš (maximálně můžeš přijít o záruku, když něco porušíš).

r23

Jim nejde o to, zda existuje os ovladač, ale o to, že jakmile se budou vědět detaily funkce, čongáči jim to okopírujou a začnou prodávat za desetinu. A peníze vložené do vývoje jsou v čudu.

František Kučera

To už je riziko povolání. :-)

Okopírovat se dá kde co, např. v Číně jsem viděl kopie iPhonů, ale nebylo to ono (kvalita softwaru a hardwaru řádově nižší (a to ani originál není nic moc)). Myslím, že firma, která dodává kvalitní výrobek za konkurenceschopnou cenu, se nemusí obávat – kopie přijde méně kvalitní s méně funkcemi, nebo se zpožděním, kdy má už původní výrobce vyděláno – ale když je někdo šizuňk a chce prodávat draze, musí si na pomoc přizvat právníky a politiky ;-)

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.