Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Adobe a HTML5 nesmiřitelní nepřátelé? Kdepak…

Adobe a HTML5 nesmiřitelní nepřátelé? Kdepak…

Zprávičky Webdesign

Jméno společnosti Adobe je spojeno v očích webařů především s technologií Flash, a někteří radikálněji uvažující tak dospívají k názoru, že Adobe musí být zapřísáhlým nepřítelem HTML5. Adobe ovšem tvrdí něco jiného, podle slov představitelů je HTML5 (resp. celá rodina technologií) oblastí jejich zvýšeného zájmu.

Svou podporu dokládá společnost i skutky – např. přispívá kódem do knihovny jQuery Mobile. Typografickými knihovnami přispěla do projektu WebKit (jádro prohlížeče Safari či Chrome). V neposlední řadě představila sady nástrojů pro práci s HTML5 a chystá další, např. konvertor z Flashe do HTML5.

Samosebou existují místa, kde se zájmy Flashe a HTML5 kříží, jako např. u videa, ale pro Adobe je zjevně výhodnější podporovat oba směry v kooperaci, než je stavět proti sobě. Nesmiřitelný boj mezi Flashem a HTML5 se tak odehrává spíš v hlavách diváků, než v realitě.

Zdroj: TheRegister

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pas

Je to logické, Adobe vydělává na nástrojích, ne na přehrávačích, a je jen otázka času, kdy Flash IDE bude kompilovat do JS/Canvasu (mým tajným přáním je, aby zůstal zachován ActionScript 3 a vývojáři se nemuseli vracet k JavaScriptu ;-)). Viz třeba projekty Granta Skinnera, který dříve pomáhal Adobe s Flashem (komponenty…) a teď se zaměřuje na to, jak využít nástroje a znalosti flashařů pro plynulý přechod na HTML5 (Zoë, EaselJS).

Ale může to být i jinak – rostoucí vliv mobilních platforem otočí kormidlem zpátky ke klasickým instalovaným aplikacím místo webových, a pak bude pro Adobe nejhodnotnějším produktem AIR (čili flashový runtime). Takže nutně musí zatím udržovat oba směry.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.