Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Mozilla Labs představují Bespin, online vývojové prostředí

Mozilla Labs představují Bespin, online vývojové prostředí

Zprávičky Různé

Bespin je nový projekt, který včera představily Mozilla Labs. Jedná se o vývojové prostředí běžící ve webovém prohlížeči (resp. o textový editor podporující syntax highlighting a správu projektů napsaný jako klasická webová aplikace), jehož cílem je údajně přiblížit se kvalitám desktopových nástrojů. To je poměrně odvážné tvrzení, protože editory v desktopových nástrojích a la Visual Studio, Netbeans nebo Eclipse jsou na velmi pokročilé úrovni.

Výhodou webového řešení je pochopitelně funkčnost na každém počítači i bez nainstalovaných vývojářských nástrojů. Další výhodou je možnost týmové editace jednoho souboru. Zdrojový kód projektu je k dipozici pod MPL licencí.

Můžete si pustit úvodní video a vyzkoušet první demo (je nutná registrace). Bespin vypadá jako velmi ambiciózní, ale poměrně dobře nastartovaný a povedený projekt, ovšem implementace se zatím příliš omezila, spustíte jej totiž ve Firefoxu 3.x nebo nočním buildu Webkitu, na další prohlížeče jako je Internet Explorer, Opera nebo Chrome rovnou zapomeňte. To je poměrně hloupé a přesto, že se jedná o ukázkovou alfa verzi, v dnešní době vyspělých prohlížečů celkem nečekané.

Otázka na závěr: Dovedete si představit, že byste odložili desktopové vývojářské nástroje a prováděli veškerý vývoj online přímo v prohlížeči?

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
21 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
fireFox

Na první pohled triviální otázka. Když se ale nad tím člověk zamyslí, tak si uvědomí, že slovo prohlížeč (angl. browser) je dnes jen retardovaný název multimediální platformy, alespoň z pohledu přes HTML 5 specifikaci. Teď nemluvím o Webu 2.0 a potažmo Ajaxu, to je jiný aspekt moderních prohlížečů. Při hlubším zamyšlení si člověk říká, v čem jiném psát webové aplikace, než právě v prohlížeči, který má syntaxe používaných jazyků ve své DNA? Takže odpověď zní "no jistěééé…"

fireFox

a) je správně ;-)

Stano.Lacko

No osobne pouzivam PHP Eclipse a ked nieco ladim v JavaScripte, tak je to totalne odveci.
Takze vies si predstavit ladit javascriptove veci priamo v prehliadaci, co by mi aj skutocne brutalne vyhovovalo. Ale existuje nejake riesenie spojitelne s Eclipse a Firefoxom pre ladenie a krokovanie javascriptu a pripadne zmeny v kode v mode debugingu prehliadaci ukladat do projektu na disku?

karf

Vzpomněl jsem si na rok cca 1993, kdy si každej psal na koleně vlastní ovladač myši a klávesnice v ASM a pokud chtěl něco vykreslovat na obrazovce, tak ideálně zapisováním do paměti grafické karty. Psát textový editor v prohlížeči tak, že se všechno vykresluje přes Canvas mi přijde opravdu ztřeštěný nápad… to by se mohlo ujmout.

alblaho

Nevypadá to vůbec špatně, ty nápady do gui a možnosti spolupráce…

Osobně jsem zanevřel na mastodonty jako Eclipse nebo Netbeans. Používám Gedit+bash (na Python, Perl, dokonce i na C), protože nemusím nic nastavovat, trápit se s bugama v subclipse atd.

Možná bych nakonec nejvíc postrádal tu bashovou konzoli s programy jako colordiff, grep atd.

besh

spustíte jej totiž ve Firefoxu 3.x nebo nočním buildu Webkitu, na další prohlížeče jako je Internet Explorer, Opera nebo Chrome rovnou zapomeňte. To je poměrně hloupé a přesto, že se jedná o ukázkovou alfa verzi, v dnešní době vyspělých prohlížečů celkem nečekané.

Je na miste si uvedomit, ze se jedna o projekt z Labs, kde se resi spise technologie budoucnosti nez pritomnosti. Pokud holt dnesni prohlizece nemaji dotazenou implementaci canvasu, tak si pockame na „zitra“, kdy uz ji mit budou. V tomhle pripade by spis bylo hloupe ohlizet se na prohlizece nez naopak.

besh

Verit muzete cemu chcete, ale fakta jsou fakta. Text rendering Opera nema a neni to tak tezke najit: http://www.opera.com/docs/specs/opera95/canvas/
Proto mi prijde dost malicherne neco vycitat autorum Bespinu, ale obratil bych se spis na vyvojare prohlizecu.
Ostatne ve Webkitu nightly uz Bespin taky funguje, takze nadsazka se "zitrkem" nebyla az tak od veci ;)

besh

Primo v tom clanku, na ktery odkazujete, se pise:

We'll have the spec API implemented soon in Firefox nightlies, but in the meantime, many of the basic functions translate directly from our own variant to the spec version, so you shouldn't need to wait to take advantage of text in Canvas-using apps.“

Bug s tim spojeny je vyreseny. A tady je k tomu blog post primo od autora implementace.

Kazdopadne to uz odbihame od puvodni myslenky, a to ze nefunkcnost Bespinu v prohlizecich imho neni chyba, ale vlastnost. Bylo by samozrejme fajn, kdyby fungoval vsude, ale jak uz jsem rekl, to je na vyvojarich prohlizecu, nikoliv na autorech Bespinu.

besh

Tak jeste tedy par argumentu:

  • Mozilla Labs se netaji zamerenim na budoucnost = let’s imagine the future of the Web, and then let’s build it together
  • je stejne otazka jen velmi kratkeho casoveho useku, kdy canvas bude implementovan ve vsech bezne pouzivanych prohlizecich (vcetne IE ve verzi 8)
  • Bespin je nastroj pro vyvojare a asi se shodnem, ze vetsina vyvojaru bez ohledu na platformu vyviji predevsim ve Firefoxu, diky dostupnym pluginum (Firebug, Web Developer..)

Takze i kdyby uprava pro IE pres nejaky IEcanvas mela trvat treba tyden, tak je to proste ztraceny cas, pac by ona uprava nemela zadnou cilovou skupinu. O Operu bych se nebal, ta si proste akorat dodela canvas se vsim vsudy a pravdepodobne to stihne jeste driv, nez se z Bespinu stane pouzitelny nastroj.

besh

Omlouvam se za mylnou informaci. IE8 zrejme nebude mit canvas. Viz aktualni clanek od vyvojare Bespinu, kde mimo jine vysvetluje, proc zvolili prave canvas.

matell

pre ruby on rails uz cosi take dlhsi cas existuje – http://heroku.com/
je to jednoduche IDE, konzola, zaroven web hosting s rails serverom, vsetko pristupne cez webove rozhraznie

koncept zaujimavy, ale na vaznejsiu pracu to nie je, podobne ako google docs nedosahuje formatovacich kvalit OO ci MS Office.

Jan Kodera

zrovna tuhle jsem si říkal, že canvas je k tomu jako stvořený.
Bohužel má bespin omezení na které jsem také narazil. Tj problém s českou diakritikou. Ne všechny znaky zvládá. A problém s clipboardem.

Jinak si absolutně dovedu představit, že nepoužívám NetBeans ale tohle.

Petr

Ahoj,
pokud to začne být zajímavé téma, tak MS bude mít zase náskok :-), protože nové VisualStudio je tvořeno pomocí WPF a tak bude poměrně snadné z něj vytáhnout základní funkce a implementovat je tak, aby to běželo v silverlightu (případně silverlight rozšířit) a ten už běží snad i na linuxu.

Ginzel

Lze v Bespinu nastavit ovladani kompatibilni s Vi?

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.