Brzy vyjdou nová pravidla přistupnosti WCAG 2.0

Specifikace pro přístupný web WCAG 1.0 byla již poměrně stará (z roku 1999). Nepočítala proto vůbec s termíny jako je AJAX, CAPTCHA apod. Nová verze WCAG 2.0 se blíží svému dokončení (byla tento týden označena jako proposed recommendation, což je poslední stupeň před vydáním finální specifikace, která pravděpodobně vyjde do konce roku) a bere v ohled vývoj, kterým během posledních let web a asistivní technologie prošly.

Nová specifikace obsahuje celkem dvanáct pravidel. Některé principy zůstávají, ale řada věcí se změní. Již kupříkladu není podmínkou plná funkčnost stránek při vypnutém JavaScriptu, asistivní technologie s ním totiž často umí pracovat, proto nové pravidlo zní: „Maximalizujte kompatibilitu se stávajícími a budoucími user agenty včetně asistivních technologií“. V přiložených dokumentech jsou některé javascriptové metody rozebírány (např. je nedoporučeno používat document.write a innerHTML ve prospěch běžných metod DOMu).

Je ovšem nutné zdůraznit, že i po vydání WCAG 2.0 v České republice nadále platí zákonem podpořená pravidla přístupnosti, ktera např. pravidlo o nezávislosti na JavaScriptu obsahují.

(Zdroj: W3C)

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=201