Embedování fontů do webových stránek? Prohlížeče se neshodnou.

Součástí specifikace CSS2 byly webové fonty (direktiva @font-face, která umožnila linkovat libovolný font umístěný na webu do libovolné stránky). Z revidované specifikace CSS2.1 byly později přesunuty do CSS3, jelikož se prohlížeče do implementace nehrnuly. Webové fonty začal testovat test Acid3 a možná právě proto je prohlížeče nedávno začaly implementovat.

Microsoft ovšem s neomezeným linkováním fontů nesouhlasí a nabízí myšlenku embedovatelných fontů (EOT), které by neomezenému linkování zabránily. (Zabránily, aby pokud je na adrese example.cz/font vystaven font, jej mohl linkovat a ve svých stránkách používat kdokoliv bez ohledu na zakoupení licence k používání daného fontu.)

Prohlížeče se v názorech na EOT rozcházejí. Zatímco Microsoft jej považuje za jedinou možnou cestu, Mozilla EOT odmítá a nedávno sama @font-face implementovala. Podrobněji se o problematice popisuje spoluautor návrhu kaskádových stylů Bert Bos ve svém článku For & against standardizing font embedding.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 3

Přehled komentářů

McBig logika veci
Martin Hassman Re: logika veci
liborse Re: logika veci
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=131