Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Framework jQuery vychází v nové verzi 1.3 a slaví třetí výročí

Framework jQuery vychází v nové verzi 1.3 a slaví třetí výročí

Před několika hodinami vyšla nová řada javascriptového frameworku jQuery 1.3. Stalo se tak přesně v den 3. výročí prvního vydání tohoto frameworku. Nová verze přináší nový selektorový engine s názvem Sizzle, který je optimalizován zejména na nejběžnější selektory a měl by tak být nejen rychlejší než původní engine, ale podle slov vývojářů jQuery i rychlejší něž konkurenční selektorové enginy. To se projeví na zrychlení celého frameworku. Sizzle je navíc na samotném jQuery nezávislý a původním záměrem autorů bylo nabídnout jej pro použití i ostatním frameworkům a vytvořit tak společný engine. Zda se tato představa skutečně splní, není jasné.

Další novinkou jsou tzv. živé události (live events). Jedná se o události, které se nevztahují pouze k aktuálním prvkům v dokumentu, ale i ke všem dalším, které se v dokumentu teprve objeví (např. živá událost pro kliknutí na všechny nenavštívené odkazy bude vyvolaná i na odkazech, které se v dokumentu dodatečně objeví na základě AJAXového volání). Živé události jsou ovládány metodami s příznačným jménem livedie.

K TÉMATU: Proč používat javascriptový framework?

Neobvyklým a velmi zajímavých krokem vývojářů je odstranění veškeré detekce prohlížečů. Kód se na žádném místě nerozhoduje na základě „značky“ prohlížeče, který právě používáte. K tomu nelze než gratulovat, protože tento tzv. „browser sniffing“ byl zdrojem mnoha problémů v minulosti a je zdrojem problémů i dnes (viz problém Opery 10). Podle vývojářů je jQuery v tuto chvíli prvním a jediným majoritním frameworkem, který tento přístup zvolil.

Vylepšena byla i dokumentace jQuery, která dostala nové rozhraní postavené (jak jinak) na jQuery 1.3. Novinkou je i stažení celé dokumentace lokálně a její používání pomocí Adobe AIR aplikace.

Verze 1.3 je s původní verzí z velké části kompatibilní. Před upgradováním jQuery ve vašem projektu si projděte seznam devíti nekompatibilních změn, které by vás mohly překvapit. O dalších novinkách a zajímavostech se dočtete v poznámkách k vydání.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.