Fun: knihovna pro realtime web

Mezi hlavní problémy webových aplikací patří jednosměrnost spojení – jakékoli změny, které udělal např. jiný uživatel v témže dokumentu, se projeví až ve chvíli, kdy první uživatel ten svůj znovu načte. Což je nepohodlné. Vývojáři proto používají různé „heartbeat“ techniky, které se pravidelně dotazují, zda není nějaká novinka ke zpracování.

Vývojář Marcus West přišel s knihovnou Fun (nazývá ji „programovací jazyk pro realtime web“). Podle jeho popisu se jedná o rozšíření  klasických šablon, kdy je možno napsat do HTML kódu třeba toto:

<h2>"Hello " user.name</h2>

a výsledek není, jak by se mohlo zdát, pouhé „napiš sem hodnotu proměnné user.name“, ale „napiš sem hodnotu user.name a změň ji pokaždé když se změní na serveru“. Každý, kdo se kdy pokoušel o real-time web, pochopí, kolik práce podobný postup ušetří.

Fun používá pro svůj běh sadu technologií, od node.js po databázi redis. (Zajímavá by jistě mohla být kombinace s Web Sockets – pozn.aut.) A na závěr ještě důležitá poznámka: Pokud se radujete, že Fun rovnou použijete, tak si musíte trochu počkat, sám autor upozorňuje na to, že implementace není ani zdaleka kompletní, i když některé části fungují.

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 1

Přehled komentářů

skrat overkill
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=1469