Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » GameBoy emulátor napsaný čistě v JavaScriptu a HTML5

GameBoy emulátor napsaný čistě v JavaScriptu a HTML5

Zprávičky JavaScript, Různé

HTML a JavaScript vznikly pro zobrazování webových stránek, i když na nich již v dnešní době běhají kromě animací také různé (malé) aplikace a to včetně her. Imran Nazar se nicméně rozhodl ukázat, že nové verze těchto technologií jsou natolik schopné, aby dokázaly emulovat celou platformu na úrovni CPU kódu (na Zdrojáku jsme o jeho projektu už informovali). Využívá přitom novinky v HTML5 jako např canvas tag. Jeho dílem má být emulátor přenosné herní konzoly Nintendo GameBoy, která byla postavena na procesoru Z80 @4.19MHz a monochromatickém displeji s rozlišením 160×144 pixelů.

Ačkoliv je emulátor teprve ve vývoji, již nyní je na něm z většiny funkční Tetris, který Nintendo ke každému GameBoyi přibalovalo. Na webových stránkách autora pak najdete velice zdařilé články, v kterých vysvětluje, jak v emulátoru řeší konkrétní záležitosti, např. přerušení nebo grafické sprity – a protože je emulátor napsaný v HTML5 a JavaScriptu, nechybí demonstrace vložené jako součást stránky.

Celá věc má ještě jeden zajímavý rozměr. Společnost Apple nemá ráda na svých zařízeních emulátory. I to je jedním z důvodů, proč na iPhonu a iPadu nenajdete Flash, protože v něm již několik emultorů vzniklo, např. FC64, emulátor Commodore 64. Také na AppStore nenajdete žádný emulátor, přestože již nějaké vznikly, nikdy neprošly schvalovacím procesem Applu. JavaScript je ovšem ze strany Applu vysoce podporovaný. Bude zajímavé sledovat, jestli nepodnikne Apple nějaké kroky i v tomto směru (např. detekce a blokace konkrétního JavaScriptového programu).

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.