Gmail poběží offline. Další vlaštovka ve vývoji webových aplikací

Google Labs upravily webovou aplikaci Gmail, aby byla schopná běžet i offline ve vašem webovém prohlížeči, pokud zrovna nemáte připojení k internetu. Můžete ji používat podobně jako vašeho desktopového mailového klienta. Někteří vizionáři tvrdí, že jednou bude v offline režimu pracovat většina webových aplikací. Pravou je, že podpora v prohlížečích se skutečně připravuje.

Jak to funguje? U Gmailu celou magii zařídí plugin Gears. Zapotřebí jsou dvě technologie: databázové úložiště, které pojme uživatelská data (v tomto případě emaily) a rozhraní pro offline webové aplikace, které řekne prohlížeči, že daná stránka podporuje provoz offline, a jaké zdroje k tomu bude potřebovat. Obojí je součástí připravovaného HTML5 (viz dokument Offline Web Applications). Gears jsou první implementací (neodpovídají zcela přesně specifikace HTML5, ale blíží se jí a vývojáři pracují na sjednocení).

Některé části jsou implementované v posledních nebo připravovaných verzích prohlížečů (databázové úložiště najdete v posledním Safari, IE8 obsahuje události pro přerušení připojení a Firefox 3.1 bude obsahovat podporu pro offline zdroje), zatím však žádný z prohlížečů nepodporuje všechny střípky mozaiky potřebné pro běh offline aplikací. Pokud je chcete provozovat již dnes, nezbývá vám než použít plugin Gears.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=457