Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Hledání v IDOS.cz s pomocí Ubiquity

Hledání v IDOS.cz s pomocí Ubiquity

Zprávičky Webdesign

Znáte Ubiquity, rozšíření prohlížeče Firefox? Umožní vám snadno volat řadu služeb na webu. Jedinou podmínkou je, aby někdo pro takovou služby vytvořil patřičný skript.

Cestujete často a vyhledáváte spojení na IDOS.cz? Potom byste měli vyzkoušet Ubiquity skript pro idos (pro jeho použití musíte mít napřed nainstalované Ubiquity). Skript vytvořil student Matematicko-fyzikální fakulty v Praze a využívá rozhraní, které IDOS.cz nabízí. Zatím nenabízí všechny možnosti jako hledání na IDOS.cz, ale např. takové „idos praha to brno by bus“ vám první autobusové spojení z Prahy do Brna spolehlivě najde. Doufejme, že autor časem doplní i podporu pro městskou hromadnou dopravu.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
14 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jinxxik

Tak to je sila, ubiquity jsem neznal. Ode dneska nehledam jinak :)

plamen

… tak tam už pár týdnů zabrousím jen omylem …. nějak mi nesedí to nové (líné) rozhraní. Fungovalo by to nějak i na jízdní řády ČD, alias vlak.cz? Zdá se to být jako fungující alternativa k výše uvedenému.

Mazarik

Alebo pouzivajte stare rozhranie idos.cz/blind

Wegguy

Obavam se, ze na vlak.cz ani blind idos by to nefungovalo. Koukal jsem na ne a tam prave maji to sve stare rozhrani, do ktereho se mi nikdy nepodarilo proniknout ve smyslu hledani primo napsanim spravnych parametru do adresni radky. Pokud jsem to spravne pochopil, meli/maji tam dokonce klic, ktery dostanete pri zobrazeni formulare a bez nehoz si ani neskrtnete.

Prikaz by se samozrejme dal napsat i na tohleto, ale byl by, obavam se, radove slozitejsi nez ten muj. Ten vyuziva prave toho, ze nove rozhrani se otevrelo primemu linkovani a vyhledavani (viz rozhrani zminene v clanku a v dokumentaci prikazu).

franta

radsi bych ocenil hledani v necem co casy odjezdu netipuje +-ctvrt hodiny a nekdy si dokonce vymysli neexistujici spoje. Bohuzel zadny jiny zdroj nez idos asi neexistuje.
Jeste ze to mam z domu kousek na zastavku abych se mohl zajit podivat na skutecne casy odjezdu. Pokud presedam, mohu jen doufat ze priblizne v tu dobu neco pojede.

plamen

Někdy v roce 1991 jsem viděl na hlavním nádraží v Praze terminály, které uměly hledat spojení, navrhnout alternativní spojení ve smyslu "odjezd ve stejném čase, příjezd ve stejnou dobu, ale zkusíme to jinudy". Ovládalo se to asi šesti tlačítky – šipky plus dvě navíc se smyslem enter, escape. Podle chování se zdálo, že to opravdu analyzuje všechny možnosti, tj. pečlivě to procházelo celý strom možných spojení. Při cestování ze Slovenska na Šumavu jsem byl překvapen kolik má různých variant cesty, které byly stejně rychlé, jako ta, kterou jsem si vybral s papírovým JŘ před sebou, ale vedly mimo hlavní rychlíkové trati.

IDOS bohužel zvítězil a toto skončilo na /dev/null. Je to škoda, protože IDOS těchto kvalit dodnes nedosahuje, ale jaksi nemáme na výběr, takže … :-(

decumanus

Tohle zní spíš jako chyba v datech od provozovatele. Máte konkrétní příklad?

Wegguy

To jsem netusil, ze to nekdo objevi a chytne se toho… :)

No, co se da delat, ted, kdyz to vypada, ze to bude pouzivat vic nez jeden clovek (= ja), pridal jsem dalsi jizdni rady a jakesi kostrbate moznosti prizpusobeni uzivateli – viz nova dokumentace.

Wegguy

Jako spravný Pražák jsem se chvíli nejapně řehtal na téma "městská (= pražská) hromadná doprava už tam je a vesnická nikoho nezajímá" a pak jsem tam jako naprosto nesprávný Pražák natlačil všechny typy jízdních řádů, co jsem na IDOS našel. Mělo by to být k nalezení v té nové verzi, o které jsem právě mluvil – většinou mi stačí vlézt na stránku se zdrojovým kódem a dát refresh – skip cache, aby se načetla nová verze příkazu.

Není to žádná krása, ale být by to tam mělo.

Jo a tu poznámku o pražácích ignorujte.

Wegguy

Aha, a jeste poznamka, protoze bez precteni zdrojoveho kodu to neni vubec k poznani – jizdni rady MHD se jmenuji mhdcokoliv, napriklad mhdpelhrimov, mhdpraha, mhdbrno

Čuga

Hoj,

tez sem si s tim ted chvilku hral a mozna by bylo dobre neco udelat s datem. Protoze kdyz nasinec napise 06.11.2009, tak se to prelozi na 11.6.

A vic se mi libilo s BY misto WITH :) a v dokumentaci je prohozene poradi prikazu… v dokumentaci je FROM TO WITH ON a pritom to ma byt FROM TO ON WITH… teda v jinem poradi mi to nesezralo :)

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.