Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » HTTPS protokol prolomen?!

HTTPS protokol prolomen?!

Zprávičky Různé

Možná jste někteří z vás zaznamenali před několika lety útok Breach, který využívá vedlejších efektů komprimace souborů přenášených po síti k odhalení chráněných informací v nich. Loni v létě všemu nasadila nová útočná technika zvaná Heist, která Breach útok umožňuje provést pomocí JavaScriptu umístěného klidně mimo doménu, na kterou se útočí. HTTPS protokol není schopen sám o sobě citlivý údaj v současné době ochránit, pokud proto vy sami něco neuděláte.

Vzhledem k tomu, že v českých luzích a hájích o tomto typu útoku není zatím mnoho informací, troufl jsem si sepsat nástin této útočné techniky v článku.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
8 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michal Aichinger

Jakmile ctu o sifrovani XORem zaviram okno prohlizece :(

Martin Hassman

No ještě, že si stihl napsat ten komentář! 8-)

David Grudl

Řešením by mohly být SameSite cookie, které teda měly přijít už mnohem dřív, teď je pozdě. https://www.sjoerdlangkemper.nl/2016/04/14/preventing-csrf-with-samesite-cookie-attribute/

Janek Ledecký

Pokud chápu správně, tak CSRF token je složen z tokenu, který je pro session stejný, tak že:

  • pro každý request vygenerujeme náhodnou Salt
  • token pro každý request tedy bude = XOR(‚neměnný token‘, ‚salt‘) . ‚salt‘

Z toho mi vychází že, když znám tento algoritmus, stačí mi ukradený csrf token, rozdělit na polovinu, 2. polovina je salt, pak stačí XOR(‚1. polovina‘, ‚2. polovina‘) a výsledkem je TOKEN, který je pro session neměnný.

Tomu stačí vygenerovat ‚mojí náhodnou Salt‘, vypočítat XOR a spojit a mám v ruce TOKEN který projde vždy, takže už asi neni moc CSRF, ne?

Opravte mě prosím jestli se v něčem pletu.

Janek Ledecký

Už ano díky, za vysvětlení.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.