Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » JSMin+ : minimalizátor JavaScriptu v PHP

JSMin+ : minimalizátor JavaScriptu v PHP

K dispozici je řada minimalizátorů javascriptového kódu. Tino Zijdelovi se ale žádný z nich nezamlouval a rozhodl se napsat vlastní. Tak vznikl JSMin+. Ovšem velmi zajímavý je rozbor, který Tino sepsal a ve kterém nejenže zmiňuje stávající minimalizátory, ale hlavně detailně popisuje, jak postupoval při tvorbě toho svého.

Po špatné zkušenosti se stávajícími minimalizátory, které často nebyly schopny zpracovat libovolný javascriptový kód, bylo Tinovi jasné, že jeho minimalizátor musí obsahovat regulérní parser JavaScriptu. To by znamenalo buď nastudovat celou specifikaci nebo použít hotové řešení. Tino zvolil druhou cestu a vyšel z projektu Narcissus, což je parser JavaScriptu napsaný v JavaScriptu samotným Brendanem Eichem. Přepsat tento kód do PHP již nebyl velký problém, pak již stačilo jen zapojit optimalizační kroky a bylo hotovo. Jednou z výhod je, že pokud se do javascriptového souboru dostane syntaktická chyba, zjistíte to okamžitě už na serveru (minimalizátor to může zalogovat).

Na výsledek se můžete podívat sami: původní kód, minimalizovaný kód.

Všimněte si, že Tino se nesnaží o maximální možnou minimalizaci, ale jen o rozumnou minimalizaci, takže např. zachovává názvy funkcí, proměnných, deklarace funkcí nechává na samostatných řádkách atd. Tím pochopitelně nemůže konkurovat stávajícím minimalizátorům, na druhou stranu výsledný kód je za nouzových podmínek čitelný a při výskytu problému, je možné jej lokalizovat (což se o většině stávajících minimalizátorů říct nedá). Možná bychom tak tento nástroj měli přejmenovat na optimalizátor, protože to lépe vystihuje to, co dělá.

Líbí se vám Tinův přístup nebo máte raději stávající minimalizátory?

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.