Blíží se konference o rozšířeních webových prohlížečů. Potřebujeme nové standardy?

Za týden se v Mountain View v Kalifornii koná konference o rozšířeních webových prohlížečů. Účastní se jí Google, Microsoft a Mozilla. Na programu jsou jak přednášky technického charakteru (o tvorbě rozšíření prohlížečů), tak obchodního (co udělat, aby tato rozšíření byla úspěšná a schopná vydělat peníze). Registrace pro zájemce je stále otevřená, ostatní mohou sledovat alespoň blog konference.

Jedná se o první konferenci takového druhu. Jednotlivé prohlížeče nám vyrostly samostatné platformy, což je ke škodě jak vývojářů, tak uživatelů. Pokud totiž chce dnes vývojář vyrobit rozšíření prohlížeče, musí vytvořit takové rozšíření zvlášť pro Firefox, Internet Explorer případně Safari (a brzo přibude i Google Chrome), to je nákladné a málokdo si to může dovolit. Možnost oslovit svým rozšířením uživatele všech prohlížečů je dnes pouhým snem. Je proto pozitivní sledovat, že se jednotliví výrobci prohlížečů spolu na podobné konferenci sejdou.

Drobná přiblížení platforem prohlížečů jsou znát již dnes, např. vyhledávací moduly, akcelerátory a webslices fungují společně v Internet Exploreru a Firefoxu (pro poslední dvě jsou zapotřebí ve Firefoxu rozšíření). Jedná se o kapky v moři, ale ještě nedávno bychom si něco takového nedokázali představit. A přitom stačí jediné, aby se výrobci prohlížečů mezi sebou nedohadovali jen o webových standardech, ale otevřeli diskusi i o standardech, na kterých stojí prohlížeče jako takové. S ohledem na rozvoj webu jsou stále více potřeba.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=296