Má IE9 opravdu nejlepší podporu HTML5?

Možná jste před časem zaznamenali prohlášení o tom, že v „prvním oficiálním HTML5 testu od W3C“ porazil MSIE9 všechny ostatní prohlížeče a má zdaleka nejlepší podporu technologií HTML5 ze všech prohlížečů na trhu.

Prvotní zmínka vyšla původně jako poznámka na blogu vývojářů MSIE při příležitosti zveřejnění výsledku HTML5 Conformance Tests a zmiňovala se o tom, kolik MS poslal testů a jak je tento test hezkou ukázkou spolupráce vývojářů jednotlivých browserů.

Média pak výsledky testu publikovala – některá (např. The Register) správně podotkla, že test se týkal jen některých částí připravované specifikace a věcně zmínila, že IE9 je nejlepší v tom, co bylo měřeno, ale leckdy použili zavádějící titulek (např. ReadWriteWeb – IE9 Outperforms Other Browsers for HTML5 Compliance). Další média pak sáhla k interpretaci spíš v duchu těchto titulků, než na základě vlastního obsahu zprávy, některá možná i záměrně (WindowsITPro).

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat: „MS zvítězil ve svých vlastních testech“ (Apple Insider) či „IE9 nejlepším prohlížečem? Ne tak rychle…“ (CNet News)

Skutečnost je taková, že Microsoft udělal na IE9 velký kus práce a podpora moderních technologií z rodiny HTML5, jakou IE9 nabízí, je nesrovnatelná s jakoukoli předchozí verzí IE. Testy W3C pokrývají ale pouze část specifikací HTML5 a jakékoli srovnávání podpory HTML5 v prohlížečích jen na základě těchto testů je zavádějící. Ian Hickson, editor specifikace HTML5, dokonce píše: „… je nesmyslné publikovat výsledky těchto testů. Realisticky viděno ten test není hotový ani z 0.1%

Na základě reakcí odborné veřejnosti se na stránkách s výsledky HTML5 Conformance Tests objevilo prohlášení:

The HTML5 Test suite is still being developed. The number of tests and the results on these tests will change.

The results in this document may be updated, replaced or obsoleted by others documents at any time.

It is inappropriate to cite those results as other than work in progress and unstable.

Mnohem realističtější obrázek o podpoře technologií z rodiny HTML5 v prohlížečích poskytují např. Caniuse nebo HTML5Test, které pokrývají i další specifikace. A v nich má IE9, jakkoli udělal obrovský pokrok proti předchozí verzi, stále co dohánět.

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 15

Přehled komentářů

rooobertek ie10
Karel Re: ie10
Froggy Re: ie10
Sten Re: ie10
v6ak Re: ie10
Martin Malý Re: ie10
v6ak Re: ie10
povinná přezdívka Re: ie10
Rdm Re: ie10
juraj tie najlepšie
David Grudl Historie se opakuje
VfB a přitom se stačilo podívat, kdo zprávu publikoval
juraj Re: a přitom se stačilo podívat, kdo zprávu publikoval
vks Co je na tom tak složité?
Rdm Re: Co je na tom tak složité?
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=1749