Měly by webové prohlížeče podporovat OpenID?

OpenID je zajímavá technologie pro autentizaci uživatelů a řada velkých internetových hráčů s ní nějakým způsobem koketuje. Nenastal čas, aby ji začaly podporovat přímo webové prohlížeče?

Tuto otázku si klade David Recordon v článku Getting OpenID Into the Browser. Prohlížeče si dnes umí zapamatovat hesla pro jednotlivé služby, ale neměly by si začít pamatovat i OpenID identitu uživatele? (Jen v případě, že si to uživatel přeje, pochopitelně.) A můžeme jít ještě dál. Uživatelé často zůstávají do jednotlivých služeb přihlášeni dlouhodobě nebo i trvale (i to zajišťuje prohlížeč – pomocí cookies), pokud by jednotlivé služby používaly OpenId, mohl by prohlížeč po spuštění vyžadovat z bezpečnostních důvodů od uživatele OpenID autentizaci, teprve pak by jej ke přihlášeným službám pustil. Jsou to všechno zajímavé úvahy, které by určitě přispěli ke zlepšení bezpečnosti na webu. Musely by ale najít podporu i u výrobců prohlížečů.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 3

Přehled komentářů

v6ak Byl bych pro...
v6ak Jako na zavolanou...
Cejvik uz existuje
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=298