Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Mozilla věnuje 100 tisíc dolarů na zlepšení videokodeku OGG Theora

Mozilla věnuje 100 tisíc dolarů na zlepšení videokodeku OGG Theora

Zprávičky Webdesign

Budoucnost videa na webu není jasná (krom toho, že se bude používat čím dál častěji). Dosud neexistuje jednotný (standardní) formát videa, který by uspokojil všechny zainteresované strany. Přitom takový formát je nutně potřeba, podobně jako dnes máme např. jednotné formáty obrázků, které fungují ve všech prohlížečích. Firefox 3.1 bude obsahovat podporu open source kodeku OGG Theora a Mozilla se rozhodla na podporu jeho dalšího zlepšení a vývoje (Theora je občas kritizována pro svou horší kvalitu ve srovnání s komerčními formáty) přispět částkou 100 tisíc dolarů. Mike Shaver z Mozilla Corporation k tomu dodává:

Věříme, že Theora je v současnosti tou nejlepší cestou pro skutečně otevřené a svobodné video na internetu. Dále věříme, že může být zlepšena po stránce kvality, výkonu a kvality implementace. Mozilla je hrdá na to, že může podpořit další vývoj Theory grantem o výši 100 tisíc dolarů.

Další zaměstnanec, Chris Blizzard, připomíná, že na rozdíl od jiných technologií na webu, které jsou otevřené a dostupné, video je stále výjimkou. Zdůrazňujeme, že s příchodem HTML5 by se měla podpora videa stát běžnou součástí výbavy webových prohlížečů (ať již ve formě nativní podoby nebo v přímém volání dostupných kodeků z OS), vzhledem k problematické situaci na trhu není zatím možné zvolit jednotný formát.

(Zdroj: Mozilla)

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
15 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jose

Firefox 3.1 obsahovat podporu

Anonymní
Anonymník

http://ps-auxw.de/codecs/

Dirac taky není v moc použitelném stavu. Věnovat se čemukoliv jinému než x264 je nošení dříví do lesa, navíc s tím, že vám tam to dřevo bude rychle hnít.

Ono totiž H.264 vyhovuje všem zainteresovaným stranám po technické stránce. Svobodnost moc nepomůže, když svobodný kodek bude chtít 3X větší přenosové pásmo a navíc pořád bude trpět špatnou nebo nevyrovananou kvalitou obrazu. On totiž ani Dirac, ani Theora nemají moc ratecontroll, což je taková často přehlížená, ale naprosto zásadní věc.

hmm

Pro svobodné video natočené svobodnou kamerou možná jiná volba není. Ale v porovnání s konkurencí je jeho budoucnost velkou svobodnou otázkou.

McBig

Šance tu ale jsou. Ogg Vorbis (což je v podstatě starší bratříček) je dnes používán v mnoha internetových rádií. A jeho podpora je pomalu protlačována i do kapesních přehrávačů. Upřímně řečeno dle mě má Theora šanci právě kůli spojitosti s Ogg Vorbisem.

jjjjjjjjjjjjj

Rozdil je jaksi v tom, ze Ogg Vorbis je kvalitou na same spicce zvukovych kodeku. Naproti tomu Theora docela vazne zaostava …

Jirka

Návrh Theora není špatný, špatný výkon má zatím encoder, v tom zaostává za konkurencí.

Anonymník

Návrh Theory je špatný. Je zkrátak zastaralý anavíc ještě obsahuje pár nepříjemných bot, které vyloženě ubližují rychlosti a efektivitě.

Mozillo, to jsou zabitý prachy!

BlackRider

Prijde mi jakoby nekteri lide nechapali vyznam slova 'vyvoj'.

Anonymník

Theora je ve výoji stejně dlouho jako x264. S tím rozdílem, že už předtím byla theora fungujícím kodekem (VP3), na rozdíl od x264, které stavělo na zelené louce, mohlo si nanejvýš půjčovat provizorně komponenty z libavcodecké verze divxu/xvidu (mpeg-4 part 2/ASP).

A podívejte se an ten vývoj: x264 je špička mezi kodeky (asi absolutní, až na některá úzká použití), zatímco Theora se pořád plácá pod úrovní své původní konkurence ("divx 3.11", divx5).

eclipse_guru

Nějací dva italové udělali nový kodek, který je účinnější než ten současný nejlepší H.XXX.

repulsive

italové ? správně by se mělo říkat evropané, ne ? ale vážně.. ti jsou ale šikovní. jak se jmenujou, a mají ten kodek ještě ?

Anonymník

lol.

Drom

Mozilla me prijemne prekvapila, mozna je zas casem zacnu mit rad…

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.