Nabídněte svá API veřejnosti prostřednictvím API Commons

Vytvořili jste pro vaši aplikaci API, na které jste pyšní a které by se mohlo hodit i někomu dalšímu? Chcete je ostatním nabídnout k použití? Jenže jak to jednoduše sdělit světu? Použijte API Commons.

Cíle API Commons jsou obdobné cílům Creative Commons, které jistě znáte a které se vztahují na distribuovatelný obsah. API Commons se oproti tomu vztahují na vytvořená API.

Celá aktivita je nová, byla zveřejněna teprve před nekolika hodinami a samotný web API Commons je  ještě v plenkách, ani na něm nenajdete zmiňované licence. Ty bude totiž třeba teprve vytvořit (do tvorby se můžete zapojit prostřednictvím e-mailové skupiny). Ovšem užitečnost dostupnosti „volných“ API můžete vyzkoušet už dnes, potřebujete vytvořit kupříkladu API pro seznam událostí? Žádný problém, najdeme si nějaké v katalogu a přizpůsobíme našim potřebám. Šikovné, že?

Snímek obrazovky 2013-11-06 v 01.56.31

Je taková aktivita opravdu nutná?

Je to nutné? Copak všechna API, která nejsou označena „API Commons“, nejsou veřejně použitelná? Tak na tohle už zcela jednoznačná odpověď neexistuje. Zdá se sice, že by všechna taková API být použitelná dalšími stranami měla, jenže vzhledem k několika patentním sporům, které se téhle problematiky týkají (např. známý spor Oraclu s Googlem o Javu v Androidu) ukazují, že bude lepší se na to do budoucna nespoléhat, co kdyby nějaký soud jednou rozhodl jinak.

O API Commons určitě v nejbližších měsících ještě dost uslyšíme. Další informace najdete v prezentaci a v odkázaných článcích níže:

Vystudoval jsem biochemii. Vymyslel a založil Zdroják. Aktuálně ho vedu. Nejsem váš hodný tatínek. Nebudu vás brát za ručičku. Dělám tu zlého moderátora. Smiřte se s tím!

Komentáře: 1

Přehled komentářů

qub1n nefunguje
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=10294