8 komentářů k článku Návrat funkcionálního paradigma (konference LambdUp v Praze):

 1. Kiwi

  Trochu protimluv, ne?
  Neprotiřečí si autor v prvním a třetím odstavci? Nejdřív tvrdi, že se zdá, že je zapomenuto, a pak zas, že patří k nejdiskutovanějším.

  1. Martin Hassman

   Re: Trochu protimluv, ne?

   Zdát černým, být bílým – to je naopak „soumluv“ (ač takové slovo možná ani neexistuje).

   1. Kiwi

    Re: Trochu protimluv, ne?
    Tvrdit, že se všem zdá černým a pak tvrdit, že ho všichni považují za bílý, mi teda jako „soumluv“ moc nepřipadá.

 2. matlafous

  Já nevím, zrovna ta java přidala funkcionální syntax už s osmičkou, tak mi zní zmínky o „návratu“ tak trochu jako ze špatného snu, a navíc s křížkem po funuse.

  1. atamiri

   Re:
   “Přidala syntax” o ničem nevypovídá, dokud nebude mít přinejmenším dostatečně silný typový systém, nepůjde v ní FP ani omylem.

 3. Ivan Nový

  FP
  Teorie kategorií je dnes moderní, dokonce se do ní dnes přepisuje i fyzika. Ale vhodnou notaci pro programování, která by vycházela z matematiky a byla funkcionální, zatím ještě nikdo neobjevil. Pokusy upravit zvyklosti z procedurálního, nebo objektového paradigmatu moc přesvědčivé nejsou. První takovým pokusem byl javascript, který skončil znásilňováním toho jazyka mnoha způsoby a mnoha lidmi různými obskurními způsoby, aby se právě obešla jeho funkcionální povaha. Elegantní lispovská notace je vhodná pro strojové zpracování, pro člověka trochu nepřehledná a i zde dochází ke znásilňování filozofie jazyka založené na elegantní jednoduchosti, například zaváděním objektových prvků. Haskell zase nejde logicky, funkčně a esteticky zarovnat, snaha notaci napasovat na notaci procedurální zase povede ke znásilňování jazyka proti jeho filosofii. Kdo bude chtít psát u každého hloupého přiřazení ještě k tomu balastní klíčové slovo „let“.

  Navíc modelovat realitu pomocí matematických metod lze efektivně jen když je detailně analyzovaná, v situaci, kdy je realita obtížně analyzovatelná, a model je vytvářen naslepo, efektivita FP klesá. Takže rozsáhlé nasazení FP omezí inovační potenciál oboru, protože aplikace uvíznou v lokálním optimu matematicky efektivně definovatelných modelů, protože programátoři budou myslet „matematicky“. Ale to bude zřejmé až z delšího časového odstupu.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=20660