Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Nebojte se debuggerů JavaScriptu

Nebojte se debuggerů JavaScriptu

Zprávičky Různé

S tím, jak se objevují složitější webové aplikace, rostou i nároky na jejich ladění a hledání vzniklých chyb. Stále se ovšem setkáváme s přístupem: „Vložím tam několik alertů a snad uvidím“, který byl naposledy opodstatněný, když se používali skripty do několika desítek řádků. Přesto řada javascriptových vývojářů nepoužívá (a pravděpodobně ani neumí použít) debuggery JavaScriptu.

Článek Advanced Debugging with JavaScript na A List Apart od zaměstnanců Opera Software vám poskytne rychlý úvod do používání dnešních běžných debuggerů JavaScriptu. Až budete příště zase hledat nějakou chybu v JavaScriptu, vzpomeňte si na něj a zkuste použít debugger. Možná zjistíte, že s ním to bude rychlejší.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
brouzdal

Ano, jenže to by taky mohlo něco vyjít v češtině.
Navíc, místo alertů stačí, vypisovat si proměnný do nějakýho okna (něco jako do mema – jsou na to i error komponenty), nebo třeba takový GMaps API má na něco podobnýho skvělou – a přitom primitivní – vlastní funkci.
V Opeře a Firefoxu je vestavěná konzola celkem OK (i když občas se z ní dozvim akorát, že nastala chyba, a prohlížeč nevypíše ani soubor, ani řádku, ani prd, ale jen adresu hlavní stránky, nazdar. hledej, šmudlo), ale nejtragičtější je situace u MSIE (bez pluginů), tam se z výpisu chyby nedozvim prakticky vůbec nic, resp. hlavně KDE ta chyba nastala, často: řádka č. 1, což je většinou evidentní nesmysl.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.