Nepřecházejte na NoSQL, když potřebujete SQL

Kolem NoSQL se v poslední době víří neustále pozornost, která v některých lidech může vzbudit dojem, že NoSQL je lék na všechno a že kdo nepoužívá nějakou NoSQL databázi, nejde s dobou. Leckdy tak někteří kvapně opouští SQL, aniž by si uvědomili a sumarizovali, co vlastně od databáze chtějí a potřebují. Následně jsou z NoSQL rozčarování a vrací se k SQL, jako například autor článku We’re back… so long, MongoDB, v němž popisuje své zklamání z databáze MongoDB. Důvody, které v článku uvádí, jsou následující:

  1. Neexistence transakcí (autor dokonce píše: „Transakce jsou pro mne velmi důležité“)
  2. Ztráta několika záznamů
  3. Nemožnost spojovat záznamy
  4. Neexistence schématu (autor píše: „Ačkoli to byl hlavní důvod, kvůli kterému jsem odešel od MySQL, je to i hlavní důvod, kvůli kterému se vracím.“)
  5. Nestabilní replikace
  6. Nestabilní verze

Nelze než souhlasit s komentářem na webu MyNoSQL: Pokud máte tyto požadavky, tak proč používáte MongoDB? Většina z důvodů, které autor uvádí, jsou totiž právě základními rysy neschémových NoSQL databází, a je na místě si položit otázku: Pokud potřebujeme transakce, spojovat záznamy a vyhovuje nám schéma, tak proč odcházet od SQL?

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 1

Přehled komentářů

Karel Minařík Durability
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=1354