Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Network Graph: Sbohem, Flashi!

Network Graph: Sbohem, Flashi!

Zprávičky Různé, Webdesign

Velmi zajímavý článek vyšel na GitHubu – Bye Bye Flash: Network graph is now Canvas. Popisuje nejen přechod nástroje pro kreslení grafů z Flashe na HTML Canvas, ale rovněž shrnuje pro a proti obou technologií.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pas2007

Je dobře, že kvůli věcem bez velkých nároků na výkon (grafy, reklamy, …) se už nemusí startovat plugin. Ale má-li Canvas nahradit Flash ve všech aplikacích, včetně her, musí vyřešit tohle:

„Probably the biggest difference between Canvas and Flash is the level of abstraction available. Canvas is really just a low-level 2D graphics API. There are no objects or layers or groups…“.

To, co Flash řeší nativně (příp. i s HW akcelerací, což je aktuální priorita na mobilech), se musí v Canvasu řešit JS knihovnami, což logicky vede k: http://zdrojak.root.cz/zpravicky/porovnani-rychlosti-animacnich-technik/.

Zatím mi není jasné, jestli má Canvas vůbec takové ambice nebo chce náročnější aplikace navždy přenechat pluginům…

karmi

Ambice canvasu jsou „docela velké“, viz například (neúplný) port Processing do JS: http://processingjs.org. (Např. port generativního Substrate od Jareda Tarbella: http://processingjs.org/learning/custom/substrate)

Největší zádrhel z praktického hlediska je skutečně v tom, že na rozdíl od Flashe (anebo SVG, …) vytvořený grafický prvek není žádný objekt, k němuž lze přistupovat, věšet na něj handlery událostí, příp. ho z canvasu odstranit, atd.

To je hezky vidět i v diskusi na blogu Githubu, kde se mnoho lidí ptá, proč @mojombo nepoužil SVG, resp. Raphael.js. Ten umožňuje daleko smysluplnější práci s grafickými objekty, viz např. http://raphaeljs.com/github/impact.html, výkonnostně ale za Flashem a canvasem (zatím?) strašně pokulhává: http://www.themaninblue.com/writing/perspective/2010/03/22/ (linkováno v diskusi na Githubu). Pro mně osobně (=subjektivně) je práce s Raphael.js balzám. Je to snesitelně rychlé, je to „normální JS programování“ s využitím jQuery/Prototy­pe/Underscore/et­c, Firebug funguje jako debugger, …

pas2007

Jo, jo. V tomto světle se i to, co se zdálo na první pohled jako úsměvná kuriozita – Flash runtime implementovaný v JS (http://ajaxian.com/archives/gordon-flash-runtime-implemented-in-javascript) přestává zdát kuriozitou, protože to je vlastně nejefektivnější způsob (v tom smyslu, že je prakticky stejně efektivní jako jakýkoliv jiný), jak přejít od Flashe ke Canvasu (s výhodou setrvání u osvědčených nástrojů a pokročilého jazyka).

To, co se Flashi po celá léta vytýkalo, buď zůstává (nepoučený tvůrce bude všechno „malovat“ místo aby strukturoval dokument) nebo se dokonce ještě zhoršuje (další mezivrstvy interpretovaného kódu, další nenažranost).

pas2007

Ještě pro upřesnění – výše odkazovaný projekt Gordon nerenderuje do Canvasu, ale do SVG, výše uvedená úvaha platí pro potenciální obdobu takové knihovny, která by pracovala s Canvasem (což by bylo v jejím případě asi smysluplnější).

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.