Nevidomí uživatelé webových stránek a problémy s přístupností

Problému přístupnosti webových stránek se na Zdrojáku věnujeme pravidelně, dnes na toto téma vyšel i článek na Lupě. Soustředí se na nevidomé uživatele webu. Dozvíte se v něm o několika problémech s přístupností, které weby často obsahují, a také několik rad, jak jim předejít. Adam Fendrych píše:

Dobrá sémantika a struktura je alfou a omegou přístupnosti obecně. Pokud je dokument dobře strukturovaný a všechny prvky správně vyznačeny v HTML kódu, je potom práce s ním snadná, ať návštěvník využívá jakékoliv koncové zařízení. Důležité je především označovat obsahové části stránky nadpisy. Každá stránka by měla mít jeden hlavní nadpis první úrovně (H1), který výstižně popisuje její obsah – v případě zpravodajství to může být název článku. Svůj nadpis by měly mít i další důležité části stránky: globální navigace, lokální navigace, vyhledávání, související články atd.

Více se dočtete v článku Nevidomí uživatelé a zpravodajské weby.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=267