Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » „Nezajímají mě vaše firemní benefity…“

„Nezajímají mě vaše firemní benefity…“

Zprávičky Různé

Nálepky:

Břitké shrnutí pohledu programátora – freelancera na zaměstnání a nabídky zaměstnavatelů přináší článek I don’t care about your corporate perks… od Avdiho Grimma. Poměrně otevřeně a bez obalu říká, co si coby freelancer myslí o nabídkách zaměstnavatelů:

Nezajímá mě vaše „zdravotní pojištění“, pojistím se sám. Nezajímá mě „podíl ve firmě“ ve výši 0,1 %. Nezajímá mě závodní jídelna ani „příjemné pracovní prostředí“ – nejlepší kuchař je moje žena a nejlepší prostředí mám doma. Nezajímá mě, že máte místnost na hraní her ani že jezdíte na lyže – na totéž mám rodinu. Zajímají mě peníze, protože musím živit rodinu a platit účty. Potřebuju volný čas, kdy budu psát knihy nebo mluvit na konferencích – nabídněte mi čtyřdenní pracovní týden nebo šest týdnů volna, a pak mě to bude zajímat. Chci řešit opravdové problémy, ne psát stále dokola primitivní weby v Rails. Chci vést tým a nezapomeňte: když pro vás pracuju, neznamená to, že mne vlastníte, ani moje nápady.

Jistě se mnozí v těchto bodech poznáte. A pokud patříte mezi ty, co hledají zaměstnance, pokud možno ty nejlepší, zkuste se zamyslet, zda jim nabízíte to, co opravdu hledají…

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
24 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dejfson

jestli je schopny si ten freelancer za ty 4 dny/tyden na sebe vydelat, tak proc ne.
Bylo by ovsem vhodne to take videt z druhe strany: zadne prestavky, krome tech ze zakona danych. Zadna prestavicka na kaficko, zadne koureni, povinne dodrzovat pulhodinovou pauzu na obed, prichazet a odchazet ve stanoveny cas. V pracovni dobe resit pouze pracovni problemy, soukrome telefonaty/za­lezitosti si resit ve svem osobnim volnu.
Myslim, ze takovy ‚freelancer‘ by takovy styl prace dlouhodobe nevydrzel. Takze je na miste domluvit se na nejakem kompromisu, a neblabolit takove nesmysly. S extremismem jeste nikdy nikdo moc daleko nedosel…

lobo

„Myslim, ze takovy ‚freelancer‘ by takovy styl prace dlouhodobe nevydrzel.“
– ja si zase myslim ze nie kazdy zamestnanec je schopny sa uzivit ako freelancer( malokto je schopny si udrzat dlhodobo pracovnu disciplinu doma bez toho aby nad nim stal sef s bicom)
nevidm dovod aby zamestnanci nemali prestavky na kaficko, cigaretu a sukromne telefonaty, ak stihaju svoju robotu a robia ju dobre
preto nech si pracuje kazdy tak ako uzna zavhodne
poznam cloveka ktory robi 6 mesiacov do roka IT contractora, potom v zime zbali snowboard a lyze a 3 mesiace robi v alpach lyziarskeho instruktora, lebo ho to bavi

BlackRider

Ehm, tohle nedodrzujou ve vetsine firmach ani zamestnanci a ja nevidim jedinej duvod takovyhle nesmysly cpat zivnostnikoj…

blizzboz

zamestnanec neni otrok

highegg

jednostranný pohled (na druhou stranu, autor nepředstírá nic jiného). Jako nájemník budu raději když za pracovnu platí zaměstnavatel než já, ve stejné místnosti s dětmi bych toho moc nenapracoval, v hospodě nebo v přírodě taky ne. Za dva týdny nastupuju ve Švajcu u jedné slavné firmy, ale jako rozežraný Čech bych ocenil, kdyby zdravotní a penzijní pojištění za mne nadále v maximální míře řešil zaměstnavatel, byť si v tomto ohledu nědělám iluze.
Moje žena je taky výborná kuchařka, ovšem chtít po ní, aby byla věčně doma a nosila mi obědy ke stolu, hnala by mě svinským krokem. Paní Grimmová je asi jiná :)
Ta druhá půlka je celkem obecná a nic moc specifického pro freelancery na ní nevidím. Čtyřdenní pracovní týden bychom brali všichni, že ano, ale kdo kvůli tomu zvýší o čtvrtinu své pracovní tempo?

lobo

zakladne zdravotne poistenie ta stoji ±300CHF mesacne, co bude tvoj poldenny plat :-)
budes ako Contractor alebo Permanent?

highegg

Permanent. To zní dobře, 300 CHF není moc, já se obával že to bude víc. Bohužel, jak jsem slyšel, zubní péče je nadstandard, nebo za hotové. Tak snad aspoň budou zubaři lepší :)

Lobo

Nebudou! Teda ti ultradrazí budou. :-) Pro normálního smrtelníka bude dostupnější vynikající zubař v Čechách (i za úplatu) než dobrý zubař v „heilige Schweiz“.

highegg

I s cenou letenky? To doufám ne… :) Ale budu si pamatovat, že když náhodou pojedu navštívit rodnou ves, mám si zajít k zubaři :)

keff

Nejen k zubařovi – co se týče zdravotnictví, jediné země, kde dělají tak špičkoví odborníci za tak nízký plat jako u nás, jsou možná ještě Kuba a Severní Korea…

pe25tr

„…ve stejné místnosti s dětmi bych toho moc nenapracoval…“
Taky si chodím do práce odpočinout :)).

mikro

So zaujmom som si precital jeho clanok, ma tam vo vela veciach pravdu, ale vzhladom na to, ze to robi „az“ pol roka, myslim si, ze mu este vela veci nedocvaklo. Robim to uz viac nez 2 roky a postupne som zistil, ze vsetko ma svoje plusy aj minusy, takze nakoniec som „doiteroval“ k hybridnemu rieseniu a to contractor, ale s pevnym pracovnym miestom (geograficky) a firemnou kulturou.

Hlavne pokec o jeho volnom case ma naozaj donutil k sirokemu usmevu – nikdy v zivote som nemal menej casu, ako ked som sedel doma a programoval zakazky. Vsetcia to poznaju si myslim, clovek rano vstane, da si nieco pod zub, osprchuje sa, pozri co noveho, zisti ze a k*va, 12:00 a ja som este nic nespravil, ale co, cas obeda, tak sa najem a zrazu zistim, ze starting time v mojom sheete je 14:00, cize ak chcem odrobit aspon tych 8 hodin, musim koncit o 22:00 ! Cize je to trochu o inom, ako ked clovek pride do work, nieco popozera na nete, ale potom sa dokope k praci, pretoze tam nema nic, co by ho rozptylovalo (deti, manzelka, telka, radio, udalosti doma ako prasknuty vodovod a pod, vymyslam teraz) a na druhej strane vidi, ze kolegovia/nadri­adeni tusia, ze tam uz 2 hodiny hovno robi ;-).

Druha velmi podstatna vec je, nech to znie akokolvek stupidne, socializacia. Je fasa, ze ma tu jeho ospevovanu family a chodi prednasat a bla bla bla, ale jeden fakt stale ostava – cca 8 hodin denne je doma, pred kompom a maximalne mu tam sem-tam niekto prebehne z rodiny. Scenar ponorkovej choroby ako vysity. Proste je fajn nachvilu si od seba oddychnut, manzelka ma job, ja mam job, po praci sa stretneme ci uz doma alebo v meste, povieme si co noveho v praci, co nas vytocilo, potesilo… nehovoriac o kontakte s kolegami, prekvapivo su medzi nimi aj normalni ludia, takze je dobre s nimi sa poznat, zajst na pivo atd… toto s „wide teamom“ ide ovela tazsie.

A tretia vec – tie programming/leading challenges. Toto je podla mna najslabsi moment celej argumentacie (pripomina mi to honenie vlastneho ega), praveze ked je clovek contractor, tak si sice moze vyberat joby ake chce, ale ovela castejsie je to o tom, ze robi COKOLVEK, co je dobre platene („all i want is money“), takze skonci prave pri trapnej, 1000-krat robenej, praci. Nevravim, ze firma / zamestnanec v tomto zarucene musi byt lepsi, ale – mozem si vybrat napr startup company a robit na uzasnych new veciach kazdy den (co som konkretne aj ja napr. robil).

Cize suma sumarum, nic nie je take ciernobiele, ako sa nam autor snazi ukazat. Ale aj napriek tomu, co som napisal, by som sa uz do zamestnaneckeho pomeru nevratil. Momentalne kazde rano o 7:40 vstanem, o hodinu na to uz sedim v praci, odrobim 8 hodin ako contractor pre mojho zahranicneho zamestnavatela / zadavatela a idem domov. Nemozem si to vynachvalit. A ked chcem 6-week vacation? No tak si ju proste zoberiem. Ziadne papiere, ziadne limity, len kvoli planovaniu projektov to musim dopredu nahlasit, that’s all.

ITGuru

S citátem ve zprávičce souhlasím na 100%, ale s Vámi v podstatě taky. Před porovnáváním zaměstnance s freelancerem se ale nesmí zapomínat na to, o koho jde! Nelze obecně srovnávat zaměstnance a freelancera, protože někdo CHCE dělat 8 hodin a pak už mít volno a někdo ne – pak to někdo uvádí jako výhodu a jiný zase nevýhodu. Někdo CHCE dělat z domu a NECHCE být mezi lidmi, někdo nepotřebuje dělat 8 hodin denně, takže pokud začne v 14:00, nemusí končit v 22:00.

Chci tím říct to, že srovnávat se musí jednotliví pracovníci a ne obecně zaměstnanec vs. freelancer. To je nesmysl – každému vyhovuje něco jiného a NEDÁ se říct co je lepší.

Já osobně jsem pro práci z domu – byl jsem zaměstnancem (jen chvilku) a absolutně mi to nevyhovovalo. Teď jsem živnostník a nevyhovuje mi to na 100%, ale na tolik, že vím, že zaměstnanec už za 90% nikdy nebudu :-)

Je velmi důležité, jestli ten dotyčný je schopen se uhlídat a dělat tak, jak to sám chce a potřebuje. Pokud toho schopen není, všude rozhlašuje, že freelancer je nesmysl a jako zaměstnanec vydělá mnohem víc a je v příjemném kolektivu a má vynucené přestávky a kdesi cosi…

mikro

Ano, mate pravdu. Je to predovsetkym o discipline a o kazdeho pohlade. Ja by som napr. tiez ten casovy problem prekusol, tiez nie som odkazany robit 8h denne sviatok piatok, ale mne osobne mozno prekvapivo vadilo to odrezanie od sveta – sedim medzi 4 stenami, vsetcia su v praci, nie je ani s kym zajst na obed (pokial sa mi nexce len tak trepat na druhy koniec mesta), pokecat, poradit sa (osobne debaty su vzdy o inom ako cez net, nech je to aj Skype) …

Kazdopadne, poznam aj pripady, co zivnost zabalili prave kvoli nedostatku discipliny, vole studovat zakony (dane, odvody) atd. Je to fakt velmi individualne.

Petr Staníček

To je trošku „podle sebe soudím tebe“, že? Byl jsem roky zaměstnán, byl jsem pár let stálý kontraktor, teď jsem druhým rokem freelancer a dělám doma. Žádnou ponorku nemám, maximálně mi to vyhovuje, po nějakém socializování v práci netoužím a prakticky všechno, na čem dělám, jsou opravdu výzvy. Trapnou, 1000× omílanou práci nedělám – a všechno tohle jsou právě největší výhody být na volné noze a dělat si na vlastní triko.
Já s autorem (protože s podobnou vlastní zkušeností) naprosto souhlasím.

highegg

No tak je to snad vždycky, zkuste si chvíli podle mně soudit sebe a uvidíte, jak je to blbé :) A pod „výzvou“ si každý představí úplně něco jiného, to nemá objektivní informační hodnotu.

gp

Kazdy druhy absolvent univerzity prichazi do praxe s tim, ze bude programovat inercionalni system orbitalni stanice nebo ultimatni expertni system ktery zbavi svet chudby a pak je zklamany ze nejtezsi vec na takovych vecech neni udelat je, ale prodat je. Je mi lito, ale 99% aplikaci je naprosto nudnych. Smirte se s tim.

Fenix

Nudných? Nemusí. Když chci dělat něco opravdu zajímavého a nového, tak asi nebudu freelancer, ale budu dělat do vědy/výzkumu. Ano je to o jiných penězích, ale jednak děláte opravdu zajímavé věci, jesdnak jste svým pánem a navíc míváte často pocit, že vaše práce má smysl (= je užitečná). A navzdory některým pánům z hradu, peníze nejsou měřítkem užitečnosti. Bohužel.

highegg

Užitečné a zajímavé, to není totéž. Já po pěti letech odcházím z výzkumu do komerční sféry, a přestože můj nový zaměstnavatel má pověst slušného inovátora, ani nečekám, že by témata práce byla stejně zajímavá. Na druhou stranu, ve vědě děláte snad vždycky na zajímavých věcech, ale zda to bude užitečné, to se zpravidla teprve vyvrbí. Je-li to obráceně, myslím že to není věda.
Vědecké výsledky jsou vždy více nebo méně užitečné dvěma způsoby – užitečné pro další vědu a užitečné pro průmysl, obchod, prostě zbytek světa. To první mohou rozumně zhodnotit zase jen jiní vědci, i kdyby vláda vymyslela sebelepší bodovací kafemlejnek. Dobrým měřítkem té druhé užitečnosti naproti tomu *jsou* peníze, aspoň si to myslím.

gp

diky za zajimavy nazor.

zzzz
14. 9. 2010 11:29 smazal Martin Malý, důvod: Vulgární výrazy
marwyn

„Koho zajima co si mysli?“ – třeba mě a to jsem taky asociál
„Koho zajima, co si myslim ja?“ – nejspíš nikoho
„Tak si pujdem zady po svejch ne?“ – ty si dělej, co chceš, hlavně neraď ostatním, co mají dělat

AX

Nechapu, jak muze napsat „Nezajímá mě „podíl ve firmě“ ve výši 0,1 %.“ a „Zajímají mě peníze“ v jednom odstavci.

Satai

Likvidita.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.