PHP používají tři čtvrtiny webů, jQuery polovina. Plus další statistiky z W3techs

Dle statistik W3techs.com, které zahrnují milion nejnavštěvovanějších stránek podle žebříčku Alexa je PHP nejrozšířenějším programovacím jazykem na serverové straně web, používá ho 77.8 % webů. S velkým odstupem následuje ASP.NET (21.4 %) a Java (4 %). Data pochází z letošního srpna. Zajímavé je rozdělení podle návštěvnosti webů, PHP (v průměru) používají nejméně navštěvované weby, opačné straně žebříčku vévodí Python (viz graf).

Polovina všech sledovaných webů používá jQuery, druhým nejpoužívanějším javascriptovým frameworkem je MooTools, který používá 5 % sledovaných webů. Webu vévodí XHTML, který používá 64.1 % webů. V CMS wede WordPress, který používá 16.7 % sledovaných webů, s velkým odstupem následují Joomla (2.8 %) a Drupal (2.2 %). V kódování vede UTF-8, které používá 71.9 % sledovaných webů.

Součástí statistik je sledování trendů (ovšem jen krátké, služba W3techs měří od roku 2010), takže můžete vidět, že používání PHP lehce roste, naopak ASP.NET trochu klesá, Ruby a Python se drží na podobných hodnotách. Více najdete na W3techs.com.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2692