Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Přinese Google Dart konec JavaScriptu?

Přinese Google Dart konec JavaScriptu?

Zprávičky JavaScript, Různé

Podle neověřených zpráv vyvíjí Google jazyk Dart (dříve Dash), který je zaměřen na oblast využití, v níž zatím neotřesitelně kraluje JavaScript, totiž skripty v prohlížeči. Google, který staví intenzivně na webových technologiích, potřebuje rychlý klientský skriptovací nástroj. K němu jsou možné dvě cesty – rozšíření a vylepšení JavaScriptu a jeho engine, nebo navržení nového jazyka, který bude lépe použitelný pro běžné programátory, snáze refaktorovatelný atd. Dart by měl běžet ve vlastním VM, měl by fungovat jak na serveru, tak v prohlížeči, a měly by existovat kompilery do JS pro prohlížeče, které Dart nebudou podporovat.

Pozornost se teď upírá ke konferenci GOTO Aarhus, kde by měly být zveřejněny podrobnosti o tomto jazyku v úvodní keynote. Po desátém říjnu tedy bude jasněji – bude to jazyk, na který mnozí vývojáři čekají?

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
17 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
prokop

Ti, co se léta učili a naučili obstojně JavaScript, se budou učit znovu od píky nějakej přiblblej jazyk jenom proto, že Google zas neví, co roupama. Mě vynechte. JavaScript je čím dál lepší, povětšinou se zpětnou kompatibilitou, a neni žádnej důvod, zabejvat se roupama jedný firmy, která chce ovládnout svět.

Tim kutil Taylor

tak to s jazykama chodi: napr. java od sunu, erlang od ericssonu, C od Bellu nebo AT&T, PL/SQL od Oracle. Bez podobnyho vyvoje bychom pomalu skoncili u nul a jednicek

jinej kutil

Rozdíl je, že nic jako Dart nepotřebujem, stačilo by rozšířit JS, když má Google tu potřebu nějakejch funkcí, co JS nemá. Ale ne, on hned novej jazyk…
Možná je to u něj jako u Applu, kde i sebevětší blbost si komunita vezme za svou, a i jabkový petentový války k zblití jsou pro její komunitu jako vůně růží, budiž, ale ať s touhle hloupostma neobtěžujou mě… Já potřebuju makat, kódovat, a komunitama přitroublíků, co nemaj co na práci, a furt něco předělávaj od píky jen pro svoje ego, se nezabejvat…

raistm

Tak makej, kóduj a nezabývej se čtením zpraviček o komunitách přitroublíků… nedejbože reakcemi na ně…

v6ak

Možná nejde až tak o jednodušší jazyk, ale spíše o jayzk, který usnadňuje výkonnou implementaci.

Na druhou stranu, kdyby šlo jen o to, asi by stačilo vytvořit něco jako specifikaci FastJS, což by byla podmnožina JS, kterou by bylo snadné implementovat výkonně.

paranoiq

ale když si něco o výkonové optimalizaci JS přečteš, tak zjistíš, že největší překážkou je sama podstata JS – prototypová dědičnost, implicitní lexikální uzávěry a first-class všechno. z toho se použitelná podmnožina osekat nedá

v6ak

Stačilo by problematické věci volitelně zakázat například takovouto (nepěknou) syntaktickou fíčurkou…

(
window.webkit­RestrictedJs ||
window.mozRes­trictedJs ||
function(x){x();}
)(function(){
můj JS
});

Jinak k first class functions: taková JVM je nepodporuje a Scala si je implementuje aniž by tím něco zpomalovala. Asi to není 100% ekvivalentní, ale FastJS by mohl dát v tomto o něco méně garancí a bylo by to furt good enough…

Georgeek

JavaScript je sice pozoruhodný jazyk, ale v tomhle má Google naprostou pravdu.

Co já vím, tak má JavaScript následující nedostatky, které dnes vyvstávají stále více:

– jeho návrh má od počátku nepřesnosti, které někdy vedou k nestabilitě prohlížeče;

– Internet potřebuje snadno kompilovatelný jazyk, aby se stránky rychle načítaly;

– je třeba jazyk, který bude mít chránit před hackery. JavaScript sice umí „všechno“, někdy i to co nemá.

and

Dle meho nazoru je v JavaScriptu spousta veci, co se daji zjednodusit a vylepsit. Je nejjednoduzssi cesta zacit od zacatku? Nevim, ale kdyz ve vysledku bude neco jednoduseji pouzitelneho nez JS, tak jen tleskam.
Uz jsem si myslel, ze kdyz se znovu vrhnu do webu – budu vyuzivat CoffeeScript s jeho omezenimi, ale treba ho Dart zastoupi a utrpeni bude zase o neco mensi.

Trollove nade mnou skuhraji, ze se neco noveho budou muset naucit – no nemam o ne strach, kdyz je z programovani nevymete Dart, tak je vymete neco jineho ;-)

Pavel Cvrček

Nic proti Google Dart, ale trochu se toho bojím. Aby to pak neskončilo tak, že si jeden subjekt něco vytvoří pro své potřeby a ostatním to skrze svůj prohlížeč/vlastní populární služby protlačí. Začíná mi to připomínat web v druhé polovině 90. let. Ale snad se pletu.

Zaujaly mě dva příspěvky na Twitteru.

ECMA is by no means a perfect place to work on a language. You know whats worse? A closed list with infrequently leaked notes to the public.

Vendor-controlled language isn’t desirable for the web. Problem with Dash/Dart is that Google can’t be trusted to do truly open governance.

Ladislav Thon

IMHO nutně potřebujeme rozumný jazyk pro programování v prohlížečích. A IMHO Google nemá na to, aby takový vytvořil, natožpak ho prosadil – ale jiní už tuplem ne.

blizz

Taký jazyk už existuje:

http://en.wikipedia.org/wiki/F_Sharp_(programming_lan­guage)

Ladislav Thon

Zabils :-)))

v6ak

A vznikl Javascript lépe? Kdo jiný by měl mít dobrou motivaci pro nový a (snad) lepší (asi hlavně výkonnostně) jazyk než výrobci prohlížečů?

Navíc je situace trošku jiná:
* Google zdaleka nemá většinový podíl, jakkoli je jeho podíl nezanedbatelný.
* I Google sám bude potřebovat být kompatibilní s JS-only prohlížeči, vidím to na nějaký Dart2JS kompilátor, byť za cenu horšího výkonu. (Aspoň ve srovnání s Dartem implementovaným v prohlížeči, ve srovnání s přímo psaným JS by to mohlo vyjít klidně nastejno.) Udržovat dvě verze kódu by mohl být vopruz.

Diskobolos

Jakmile se něco bude muset (pře)kompilovat do JS, bude to vyžadovat serverou část a podobný prostocviky, tak se to neprosadí. JQuery mi vyhovuje natolik, že se nedokážu představit nic jednoduššího a pohodlnějšího.

liborse

Já osobně raději používám čistý javascript, protože jsem zjistil, že na jQuery není vždy spoleh. Ale taky ho používám k mnoha věcem, to je zas fakt. ;)

17. 9. 2011 6:16 redakčně upravil Martin Malý, důvod: Oprava na autorovu žádost – vynechané slovo
miroslavp

na manipulaci s DOMem je podle mne jquery nenahraditelny .. to jak zjednodusi zapis a dovoli v jednom radku veci co bys jinak s osetrenim ruznych prohlizecu delal ne-li na desitky radku je super .. a je to citelne ..

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.