15 komentářů k článku Proč děláte programy zadarmo?:

 1. mikro

  stackexchange?

  Ale no tak, „na serveru StackExchange“ ? Od autora ako skuseneho vyvojara by som cakal, ze pozna koncepciu *.stackexchan­ge.com, resp jeho prvy koncept stackoverflow.com, tzn nezavisle q&a sajty. Cize v tomto pripade je dolezite to Programmers :)

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: stackexchange?

   Ne, neznám tu koncepci, resp. nedošla mi podobnost se stackoverflow. Díky za info, upravil jsem.

 2. Jarda_P

  Re: Proč děláte programy zadarmo?

  Jeste zbyva moznost „Chce co nejrychleji a s malym usilim rozsirit svuj bot/backdoor…“ :-)

 3. joo

  ááno

  Napsal jsem jich spoustu, protože jsem prostě chtěl. Některý jsem potřeboval sám, o některý mě někdo požádal, některý prostě potřebovali známý a jiní, některý protože žádnej takovej sw neexistoval nebo neměl dostatečný parametry, co jsem myslel, že by měl mít atd. A proč zadarmo? A proč ne? Nemusí se všechno přepočítávat na prachy, jsou i jiný věci – včetně pocitu z dobře vykonaný práce a pocit, že jsem někomu mohl pomoct.
  Srdce páně podnikatelova, kápitalisti a ékonomové by kroutili hlavou: to je ale debil, ale já je prostě všechny fuckuju, a mydlim zdarma kód o stošest. Closed sw z důvodu know-how, ale ani open source se nebránim, taky jsem ho napsal spousty – většinou pod licencí: http://sam.zoy.org/wtfpl/COPYING
  Takže tak.

  1. Satai

   Re: ááno

   Proc by kapitalisti a ekonomove meli kroutit hlavou? Altruismus je tema, ktere je teorii pomerne slusne zpracovane.

 4. Jiří Knesl

  Re: Proč děláte programy zadarmo?

  Důvodů je hodně.

  Sám používám cizí kód uvolněný zdarma a chci něco vrátit.

  Je tam i ta varianta, že to někdo vezme a takzvaně forkne – tedy začne si to vyvíjet po svém a posune to řešení mnohem dál, než jsem původně zamýšlel. Sám pak třeba použiju fork a mám zadarmo lepší produkt.

  Mnohdy naprogramuju throw-away řešení, které jednou použiju a pak vyhodím – a někomu by se mohlo hodit.

  Je v tom kousek propagace smíchaný s tím, že se třeba ozve někdo, kdo používá podobný software (typicky když jsem před pár týdny spouštěl http://www.mercurial.cz, dostal jsem dost e-mailů s podněty ke zlepšení a s díky, že se vůbec mercurialu někdo věnuje).

  Je za tím průzkum trhu. (nejkratší věta, za kterou ale vidím opravdu hodně možností)

  Taky pokud se software sám aktualizuje, je možné neustále udržovat určitou formu komunikace: „hej, je tady verze 1.2 a ty máš 1.1, přidali jsme X, Y a Z.“ a člověk se třeba koukne na web, koupí další software, který už za peníze bude.

  Taky může být business model postavený na doplňkových službách. Třeba Linux je zdarma… až na ty desetitisíce adminů a programátorů, které živí. :)

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Proč děláte programy zadarmo?

   Jirko, nepřehlédl jsi, že se NEJEDNÁ o Open Source? Že otázka je, proč někdo dává closed source SW zdarma? :)

   1. Jiří Knesl

    Re: Proč děláte programy zadarmo?

    Martine, promiň, přehlédl jsem se.

    Samozřejmě dál platí většina toho, co jsem napal. Jen nechcou dotyční dát k dispozici 100 % svého díla (např. 1 ze 4 DLL používají komerčně a kdyby dali zdrojáky ke 3 ze 4, lidi by je možná paradoxně kritizovali víc, než když dají jen výsledné dílo, nebo naprasili zdrojáky, nebo neví, že by někdo o ty zdrojáky vůbec stál atd.)

 5. šoumenvodnetbooku

  fandovství+feedback+renomé

  Dle mého názoru tam vstupují tři hlavní věci: Zaprvé fandovství (dotyčného to prostě baví), zadruhé potřeba zpětné vazby (dotyčný chce slyšet názory na svůj experimentální program) a zatřetí snaha udělat si renomé (pokud se dotyčnému podaří udělat software, který se rozšíří a stane se známým, je to plusový bod při získávání komerčních zakázek a zaměstnání).

 6. v6ak

  Podpora služby

  Pokud software podporuje nebo je dokonce nutný k využití nějaké služby, pak klidně může být zadarmo. Mnohdy teda může být i open-source, ale to závisí na případu. U Skype třeba asi ne…

 7. imploder

  Nejlepší plat => nejhůř odvedená práce?

  V komentářích jsem v tom tématu na programmers.stac­kexchange.com našel odkaz na <a href=“http://­www.youtube.com/wat­ch?v=u6XAPnuF­jJc&feature=y­outube_gdata_pla­yer“tohle video a divím se jedné věci: celou dobu tam tvrdí, že je dobře známý a výzkumy potvrzený fakt, že v práci vyžadující přemýšlení mají nejlíp placení lidi nejhorší výsledky (výzkumy jim to potvrdily). Vůbec z toho ale není jasné proč a zní to jako blbost. Tvrdí tam sice, že u práce je důležité i aby měla smysl, ale vzhledem k tomu, že všechny skupiny (málo, středně a hodně placení) dělají stejnou práci, tak by měla být i stejně smysluplná, takže to by nemělo mít vliv. Hodně placení nebudou dělat míň smysluplnou práci, budou dělat stejnou práci a navíc za ni dostanou víc peněz. Takže by měli být stejně dobří nebo lepší, nedává smysl, aby byli horší.

  1. merlin111

   Re: Nejlepší plat => nejhůř odvedená práce?

   Hůře placení pracují pro lásku k řemeslu, lépe placení pracují pro lásku k penězům. Otázka priorit.

   1. imploder

    Re: Nejlepší plat => nejhůř odvedená práce?

    Ale tam dělali experimenty, kde lidem zadali práci a některým dali míň, jiným víc. Ti, co dostali víc, pracovali hůř. To nedává smysl. Všichni dělali stejnou práci. Pokud nechali lidi v těch experimentech vybrat si práci podle ohodnocení, tak to bylo ovlivněné jejich výběrem, pak by to dávalo smysl.

 8. Mr. Názor

  třeba kvůli rejpalům

  existují lidi co se rádi o své nástroje podělí, ale jsou unavení z poslouchání rejpalů, co místo konstruktivní kritiky začnou řvát a ukazovat si na ně, jak si mohli dovolit něco tak „naprasit“

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=1971