Projekt HTTP Archiv sleduje využívání Webu

Jak se mění využívání webových technologií v čase? Zajímalo vás, zda kupříkladu roste používání Flashe nebo naopak klesá? Jak se mění používání jednotlivých formátů obrázků? A mohli bychom přijít na mnoho dalších otázek.

Steve Souders, jeden z vývojářů Firebugu, tohoto času zaměstnanec Googlu, vytvořil před dvěma lety službu HTTP Archiv (zdrojový kód), která sleduje světově populární weby (dle žebříčků Fortune 500 a Alexa 500) a zaznamenává u nich využívání jednotlivých technologií.

Data můžeme porovnávat v čase a zjistit kupříkladu, že od založení služby (listopad 2010) klesl počet webů používajících Flash z 49 na 46 %. U obrázkových formátů GIF pomaličku ustupuje ve prospěch formátu PNG, počet webů využívajících custom fonts se zčtyřnásobil, nepatrně vzrostl počet webů využívajících cachování (vývojáři se to zřejmě postupně učí – autor služby situaci cachování rozebírá na svém blogu). Jednotlivé trendy najdete i vynesené do grafů.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2491