6 komentářů k článku O stavu projektu MooTools. Není mrtvý, chystají se zlepšení:

 1. Daniel Steigerwald

  jak je to s mootools doopravdy
  Tak to je vtipné. Zdroják -> Arron blog -> další blog -> ticket co sem vytvořil před půlrokem :)

  Snad mám co říct ke stavu vývoje Mootools, protože jeho vývoj sleduji dá se říci zevnitř. Vytvořil sem přes 10% všech ticketů na LHA, hodně sem se podílel na Mootools 1.2.1.

  Pár oprav k obsahu zprávičky.

  1) Aaron Newton je především sám odtržen od vývoje, na irc #mootools-dev skoro vůbec nechodí. Jeho úloha je propagovat moo, na což ostatní vývojáři dost kašlou (krom J. Kassena) Z toho plyne, že občas něco ohlásí, a pak zjistí, že je vlastně mimo. viz. http://www.clientcide.com/code-releases/event-delegation-take-2/

  2) "Vývojáři se údajně delší čas soustředili na vlastní vývoj frameworku" – ne, možná s vyjímkou opět J. Kassena. Ostatní vývojáři jsou hlavně zhnusení tím, že Valerio na rok zmizel, bez vysvětlení, nedostupný všem s výjimkou Tom Occhina, který musel vážit cestu přes oceán až do Říma, aby Valeria dokopal alespoň se objevit na irc. Od té doby Valerio na irc je, ale reaguje opravdu jenom když se mu chce (být vtipnej např.)

  3) "Navíc projekt je nyní relativně stabilní" – no nevím, např. už po xté se přepisuje OOP, které bohužel nefunguje tak, jak je popsáno v Aaronově knize. Ještě horší je implementace zjišťování pozice elementů (ta se musí komplet přepsat). I když, s výjimkou JQuery jsou na tom ostatní frameworky ještě hůře..

  Jak je to s mootools tedy doopravdy? Všechno záleží na Valeriovi. Svou roli ještě mají JanK a Tom Occhino. Určitě lze očekávat další verze Mootools s mnoha bugfixy (protože je sami potřebujem). Z nových funkcí se lze jistě těšit na delegované eventy, stylesheet native. Ostatní je nejisté. Digitarald svůj plugin forge připravuje už taky tisíc let.. Jednou z dalších možností rozvoje mootools je oficiální UI framework, ale to by musel Valerio chtít, protože pouze na něm záleží…

  1. Martin HassmanAutor příspěvku

   Re: jak je to s mootools doopravdy
   Inu svět je malý 8-)

   ad 1) Takhle se normálně projevují rozkoly v projektu. Jen vnímané z různých stran. Každá má samozřejmě svou pravdu.

  2. Botanicus

   Re: jak je to s mootools doopravdy
   Tak to je docela sila. Nicmene k bodu 3, kdyz srovnam implementaci OOP v ostatnim frameworcich, porad jsou na tom moo velmi dobre (patrne nejlip z tech nejcastejsich fw, rekl bych). Vyhoda moo je v tom, ze i kdyz se zas tolik nevyviji, ze jsou v docela rozumnem stavu, vcetne dokumentace.

   Dodatek ke zpravicce – MooTools urcite nejsou velmi tenky framework, zejmena kdyz se bavime o celem stacku s Core + More. Rekneme spise, ze MooTools mohou byt velmi tenky framework, kdyz se pouzije skvely builder na strance projektu. Cely stack je naopak dost kompletni, rozhodne mnohem "tezsi" nez treba jQuery.

   1. Martin HassmanAutor příspěvku

    Re: jak je to s mootools doopravdy
    Jenže More = MooTools + vybrané pluginy. To samé jde udělat pro jiné frameworky (možná jen bez tak pěkného klikátka), ale to už se bavíme o možnostech rozšíření vlastního frameworku, nikoliv o něm samotném (Firefox toho také moc neumí, ale s rozšířeními dokáže i víc než třeba Opera).

    1. Botanicus

     Re: jak je to s mootools doopravdy
     Pak muzes brat Array rozsireni z Core taky jako plugin. More jsou oficialne podporovane, jsou pod hlavickou MooTools, takze nevidim duvod proc je vyjimat z frameworku. A More urcite neni Moo + vybrane pluginy, protoze to by v Moo More bylo i Moo Core a to rozhodne neni, byt More bude prevaznou vetsinu Core funkcionality vyzadovat jako zavislost.

     1. Martin HassmanAutor příspěvku

      Re: jak je to s mootools doopravdy
      To je jen slovíčkaření. Ale jeho příčinou je, že každý framework k pluginům okolo přistupuje trochu jinak a tak hranice, kde končí framework a začínají rozšíření není napříč frameworky zcela jasně definovatelná.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=440