Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Webové frameworky Ruby on Rails a Merb se spojí v Ruby on Rails 3

Webové frameworky Ruby on Rails a Merb se spojí v Ruby on Rails 3

Zprávičky Různé

Vývojáři nejznámějších webových frameworků v jazyce Ruby – Ruby on Rails a Merbu – se rozhodli spojit síly při práci na Ruby on Rails 3. Podle vyjádření na oficiálním blogu Ruby on Rails se k tomuto kroku rozhodli především kvůli příliš velké ideové podobnosti obou frameworků. Na webu Ruby on Rails při této příležitosti přibyla také stránka zvěčňující sloučení s Merbem.

Je to velmi radostná zpráva, protože skončí zbytečné soupeření a hašteření mezi oběma týmy a komunitami. Výsledkem jejich společného snažení by měl být framework, který si vezme to nejlepší z obou. Na Rails 3 by samozřejmě mělo být možné velmi jednoduše přejít jak ze stávajících Rails 2.x, tak i z Merbu 1.x.

Ač převládají pozitivní reakce na sloučení, tak zejména v komunitě okolo Merbu se objevují i reakce negativní, proto Matt Aimonetti (člen Merb core týmu) sepsal důvody, proč by vývojáři používající Merb měli mít ze sloučení Merbu a Rails radost.

Rails 3 přinesou tato vylepšení:

  • možnost zvolit si používané součásti jako např. ORM nebo javascriptový framework
  • lepší výkon
  • dobře zdokumentované veřejné API, které usnadní psaní plug-inů

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
29 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymní

jj, konkurence ostatnich non-ruby frameworku (Django, PHP frameworky) narusta a banky chteji navratnost svych investic, takze pomalost a nenazranost molochu zvaneho Rails zacina vadit

Anonymní

Nejako nerozumiem tvojemu prispevku. Banky a zahadzovat sa s PHP ? Blaznis, taku nekonzistentnost si nemozu dovolit. (robil som v php do nedavna a viem svoje)

Django je pekna alternativa v Pythone. Rails nie je pomaly framework, ale ruby ma pomaly interpreter. Co sa uz ale lepsi viacerymi projektami.
Ale zda sa, ze v tomto mas dost maly prehlad a davas dokopy par slov, ktore nedavaju zmysel.

n00b

>Ale zda sa, ze v tomto mas dost maly prehlad a davas dokopy par slov, ktore nedavaju zmysel.

Tohle si píšu. :]

Láďa

Já četl, že neuvážené investice do Rails byly pravým důvodem pádu Lehman Brothers. S tou hypotéční krizí se nás snaží jenom oblbnout.

Neboli probuď se a neplácej nesmysly :-)

karmi

LOL, anonyme! A není to spíš tak, že Engine Yardu došly peníze? :D

Botanicus

Dosly penize takze jdou vyvijet rails? Usudek primo genialni :) Kam ty na to Karle chodis? Pokud vim, z hlediska poctu zamestnancu se vubec nic nezmenilo.

karmi

Nerozumíš legraci normálně, nebo jen když komentuješ na Zdroják? ;)

pm

co se tyce poctu zamestnancu EY, tak se zredukoval pocet vyvojaru pracujicich v Rubinius tymu z 6 na 2.

http://blog.engineyard.com/2008/11/17/rubinius-past-present-and-future
http://blog.fallingsnow.net/2008/11/18/a-sad-day/

Botanicus

Ja osobne, co by uzivatel Merbu toto nadseni nesdilim. Drive jsem pouzival Rails, ale byly (jsou) nenazrane, totalne nemodularni a jsou napsane docela otresnym zpusobem (same metaprogramovani, method_missing, evaly etc, dlouhe definice metod – nekdy i pres celou obrazovku!). Proto jsem presel na Merb, ktery je modularni (vyberu ORM, templatovaci jazyk, testovaci framework, bez problemu), rychly a napsany velmi cistym zpusobem. Napsal jsem pro nej nekolik pluginu a napsal v tom nejednu aplikaci, takze kdyz jsem se o tom dozvedel, me reakce sly za sebou takto:

1) ROFL, dobry vtip. To samozrejme neni mozne, diametralne se lisi ve filozofii, o kodu rails nemluve.
2) Aha, pise to wycats, mattetti, dhh … To si museji delat prdel!!! Faze cireho zoufalstvi.
3) Nevidim jine vychodisko nez forknout Merb (beztak uz udrzuju svuj fork na GitHubu).
4) Po nekolika dnech rozdychavani souhlasim, ze to snad nejak pujde a ze se do vyvoje taky zapojim.

Verim ze Railsova komunita ma radost, vzdyt Merb je jednim z nejkvalitneji napsanych projektu v Ruby vubec. Jak argumentuje merb-core team, bude vetsi komunita a kdesi cosi. Ano, bude, ale je to vyhoda? Ja byl vzdycky spokojen, ze merbova komunita neni zbytecne velka. Je na pytel, kdyz jdu na IRC a postosesty za den slysim tu samou lamerskou otazku nekoho kdo prave nainstaloval Rails. Na merbovem IRC prijdu a vim ze ten a ten pise tenhle blog, tenhle chlapek napsal tenhle plugin … lidi se navzajem dost znaji, coz je pro me osobne vyhoda. V Ruby je take dulezite sledovat blogy. V Merbu OK, neni jich tolik, ale v Rails? Nesledovat znamena nebyt v obraze, a to nechci.

Ano, verim ze Rails budou radove x-krat kvalitnejsi nez dvojkova verze. Verim ze budou modularni, rozumne rychle, ze pujdou rozumne bundlovat, ale kdyby proste a jednoduse pokracoval vyvoj Merbu samostatne, ja osobne bych byl mnohem radsi.

ToM

Především platí, že pravděpodobnost zániku projektu je nepřímo úměrná velikosti uživatelské základny. Problém vyššího počtu lameských dotazů se většinou řeší xxx-hackers skupinama. Kvůli tomu nemá smysl vzdávat se výhod, které plynou ze synergie dvou projektů. No a v neposlední řadě se určitě časem najde opět někdo, komu nebude vyhovovat směr vývoje, technologické řešení apod a buď forkne nebo vytvoří něco zcela nového.

bpbp

prosím vás zachraňte mě – řekněte mi, že žertujete a že se slovo "synergie" (eee fuj udělalo se mi špatně jak jsem ty pismenky za sebou vyťukal na klávesnici) nedostalo do běžného jazyka….

Martin Hassman

Synergie je cizí slovo zcela běžně používané v odborných textech v češtině. Myslím, že jeho větší rozšíření je jen otázkou času a není na něm nic špatného.

bpbp

To jste mě překvapili.

Význam slova synergie je mi samozřejmě znám.

Ten komentář ode mne byl nadhozem pro společné zanadávání si na pseudomanažerský jazyk, který slovo synergie užívá pro vytváření představy že půjde o cosi neobvyklého, i když vlastně jde o úplně prachobyčejnou spolupráci (o což půjde i mezi Ruby a Merb).

Asi jsem už starý a vy už nakažení.

PS:
Let's form proactive synergy restructuring teams.
Dilbert

http://stedy.tripod.com/dilbert/synergy.html
http://kerstein.org/dilbert/dilbert_bulletpointjourney.jpg
http://stargazersfield.com/WordPress/13

ToM

:-) Nejsem z těch, co se chytají každého cizího termínu zvlášť, pokud existuje ustálený český evivalent. Zároveň jsem ale pro nenásilnou praktičnost. Bohužel vhodnou, plně českou náhradu slova synergie v rozumné délce (tedy max 2 slova) neznám. "Spolupráce" nevystihuje onu podstatu, tedy 1+1=3. Ze stejného důvodu toto slovo nepokládám za pseudomanažerské. Ostatně zas tak často se nepoužívá. To už mě víc za uši tahá kyberšikana (např. dnes na Radiožurnálu) a jiné kyber…

Tolik moje odbočka k češtině.

Mimochodem, taky nejsem nejmladší.

Láďa

Synergie je normální slovo, v češtině dobře vyslovitelné, netahá moc uši … Jestli si na tom ulítávají manažeři je jedna věc, druhá je, že český ekvivalent neexistuje ("spolupráce" není to pravé).

Pokud chceš někde zahájit tažení za očistu jazyka, tak doporučuju "accounty", "badžety", "salese" atd. :-)

bpbp

To opravdu nebyla narážka na anglikanismus, ale opravdu jen na manžerský pseudojazyk.

A pokud máte dojem, že ve slově "spolupráce" není (ach bože asi se tomu pro zjednodušení nevyhnu budu to muset napsat) "synergetický efekt" (fujtajxl) obsažen, tak už je pozdě a vše je ztraceno!

Protože, pro mou generaci (1976) slovo "spolupráce" znamená možnost dosažení něčeho více než když na tom jeden dělá sám. Dyť kurnik, kvůlivá tomu přece spolupracujeme, ne? Kvůli tomu co vznikne mezi námi?

Imho to fakt proniklo z manažerštiny (ale s tím se když tak obraťme na jazykovědce).

Pohybuju se ještě v netechnických a nebyznys kruzích (neziskový sektor) a tam má slovo "spolupráce" v sobě i tento význam. Nikdo o synergii nehovoří, bylo by to tam cizí, umělé slovo.

Spolupráce != pracujeme spolu v kanceláři vedle sebe.

Mrkněte do běžného jazyka…
– "díky spolupráci"
http://www.google.com/search?ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=navclient&gfns=1&q=d%C3%ADky+spolupr%C3%A1ci
– "ve spolupráci"
http://www.google.com/search?hl=cs&q=ve+spolupr%C3%A1ci&btnG=Hledat&lr=

ToM

Pohybuju se, myslím, dost v kruzích, kde by to slovo mělo znít, ale nemohu potvrdit takovou zkušenost.

Spolupráce může znamenat 1+1=2, protože bez spolupráce je 1 a 1 = 1 nebo 1,5 :-)

Holt to každý vnímá jinak a o věk zas tak moc nepůjde, protože jsem ještě o nějaký ten rok starší.

Botanicus

Bez si prosimte pindat na cestinarskej server, nevim koho synergie zajima. Tohle fakt miluju.

bpbp

a ty se chovej slušně hulváte.

Botanicus

Jasne, forkne to a jsme zase tam kde jsme byli. Akorat to bude zmatenejsi (ktery merb je ten pravy?), bude treba vybudovat infrastrukturu a komunitu znovu, protoze vetsina odejde k rails 3. O vyhodach bych radeji mlcel.

Anonymní

Asi pred tremi mesici jsem se pokousel instalovat merb (verze neco jako 0.96) s tim ze db chi postgresql na debian. Po asi deseti hodinach sem to vzdal, takovej nedodelek to bylo strasny. Zkusil sem to asi pred trema nedelema znova (verze 1.0) no nainstaloval sem to ale co mi zoufale chybelo byla dokumentace. Mimochodem ani instalace nebyla bez chyb a poady na irc byly uplne k nicemu (chyba byla v zavislostech). Protoze sem puvodem databazista tak bezne pouzivam "compound" primarni klice. Podpora v merbu zoufala (vim railsy sou na tom este hur). Mi chvilema napada jestli to vubec zkusil nekdo prede mnou ? No myslim ze merb byl dosud takova amateristicka hracka pouzitelna leda ve firmach kde nejvetsi aplikace je primitivni eshop nebo trivialni blog…nakonec teda reknu ze doufam ze k necemu to spojeni bude, treba skonci ten amaterismus..

ToM

… a začne profesionální práce, kterou odvádí řada známých softérhausů? To snad raději ne. Kolik z těch známých a komerčně úspěšných produktů je napsaných čistě, implementují vše, co implementovat mají apod. Já si tedy nevzpomenu na žádný. Vždy jsem musel nějak improvizovat.

Ale no tak. Absence compound klíčů nediskvalifikuje nástroj z větších a serióznějších projektů. Je to jen otázka zvyku a kreativity. Kdybyste viděl, jak se programuje v bankovnictví, tak byste se nedivil. A funguje to (+- :-)). Vy, jako dobrý databazista, si jistě poradíte i bez takové vlastnosti, ne? Možná to někdy otravuje, ale já takovou vynucenou kreativitu čas od času výtám.

BTW pokud se dobře pamatuju, tak amatér = amo amare neboli s láskou

ToM

Tak se to přece odeslalo… Brrr za tu hrubku

alancox

Takže pokud to přeložím do češtiny, v Ruby nebude na výběr ve webových frameworcích a i to málo co bylo se ještě ztenčí. Opravte mě, jestli se mýlím.

Něco je tu špatně – třeba v PHP, Pythonu i jinde není problém, aby existovalo vzájemně dost podobných projektů souběžně – a vidím v tom výhody. Jednak každý má jiné přednosti a lze si vybrat. Jednak si vzájemně konkurují, a to je vylepšuje – zdravá soutěživost celkem funguje.

ToM

Podle mě není úplně dobře pokud existuje více velmi podobných nástrojů. Na diverzitu (tedy rozmanitost :-)) takového typu je v opensource světě dost místa v rámci jednoho projektu. Obzvlášť pokud se to týká prostředí jazyka jakým je Ruby.

Víc mi připadá užitečnější mít nástroje, které se svým přístupem viditelně liší. KDE nebo Gnome? Fedora nebo Mandriva? Podle čeho se rozhodnout? Těžko říct. Ale release a rolling-update přístup – to už nutí k zamyšlení.

Prostě místo desítek téměř stejných věcí raději jednotky různých.

karmi

Ano, to je zcela správně. Určitě je lepší co největší rozmanitost. Ale právě z tohoto důvodu to "spojení" (skoro bych napsal "merge"! .) Rails a Merbu nedává *úplný* smysl, přestože dobrý smysl dává. Oba frameworky samozřejmě dělaly "to samé trošičku jinak", s vcelku zanedbatelnými rozdíly. Ale obě komunity se dost lišily v přístupu k ožehavým tématům: důraz na surový výkon, role konvencí, apod… Merb začal přitahovat odlišné skupiny lidí než Rails (např. ty, kterým vadila "laicizace" Rails za poslední dva roky a také experimentátory, apod.), řešil některé věci (routování, re-usability kódu) jinak, atd. To bylo zajímavé.

Co samozřejmě bylo "zajímavé", ale v důsledku desktruktivní, byly nekonečné hádky Rails vs. Merb. Z tohoto titulu to spojení dává největší smysl, protože pomůže hlavně *Ruby*. Bude ale zajímavé sledovat, do jaké podoby se tyto hádky transformují. (Protože to, že neustanou, je samozřejmé. Představa, že teď si všichni padnou kolem krku je trochu nereálná :)

pm

mylite se.

http://ramaze.net/

viz Other Frameworks

Anonymní

Sinatra, Mack, Ramaze, Nitro, atd…

Anonymní

http://wiki.merbivore.com/faqs/performance

to uz se skoro blizi PHPku (ktere ma navic mit udajne problem v tom, ze pozadovane skripty se s kazdym dalsim requestem museji znovu nacitat, coz Merb/Rails (Rarb) nemusi – skripty zustavaji nactene v pameti, ktere je ale tim padem zapotrebi ponekud vice plus caste memory leaky, narozdil od PHP)

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.