Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » V čem se liší HTML5 od HTML4?

V čem se liší HTML5 od HTML4?

Zprávičky Webdesign

Nálepky:

Přehledný soupis změn nabízí W3C v dokumentu HTML5 differences from HTML4. Na jednom místě tak naleznete nové značky, zavržené značky, nové atributy, zavržené atributy, rozšíření DOMu a historii změn.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hm

Jenom aby, stejně jako u XHTML 2, nevylili taky s vaničkou i dítě. Zvlášť, co se týče zcela nahrazením některých atributů pomocí CSS.
Např. takový width s procentama má u tabulek smysl, když je několik tabulek pod sebou, aby byly sloupce zarovnány stejně i při nepoužití stylů. Jinak to prohlížeče rozhodí dle obsahu jak si zamanou, a vypadá to pěkně hnusně.

Nu což, podpora bude v prohlížečích dlouho nuzná, typy inputů sice třeba Opera jakoby podporuje, ale typ email nebo required jí nechává vizuálně chladnou, ve Firefoxu a MSIE8 je příšerná až žádná, a když skutečně vylijou s vaničkou i dítě, spousta tvůrců se na ně i přes mnohý obrovský plusy prostě vybodne (nebo to pak nechá nevalidní).

bauglir

heh… srovnávat XHTML2 s HTML5 je nesmysl z jednoho prostého důvodu: XHTML2 začalo navrhovat W3C bez podpory vendorů (tvůrců prohlížečů) a zdechlo, naopak HTML5 začali navrhovat vendoři bez podpory W3C… a W3C pochopilo, kdo reálně rozhoduje a ustoupilo.
Samo, že specifikace není dokonalá, vzhledem k rozsahu a množství developerů se vždycky najde něco, co někomu nebude vyhovovat, ale celkově rozhodně velký krok kupředu.
A podpora? vzhledem k rozsahu specifikace a počtu novinek, tak vendoři do toho šlápli slušně, MS nevyjímaje…
Ale jinak jo… FF se sice polepší, ale z MSIE8 se stane nové MSIE6… bohužel. Doufejme ale, že edukace uživatelů pomůže, na Vistách a 7 budou mít MSIE9 a na XP si hodí např. Chrome

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.