Vyšla nová verze frameworku qooxdoo. Je novou érou webových aplikací?

Qooxdoo (vyslovuje se [ku:ksdu:]) je framework, který se sám pyšně označuje za novou éru webového vývoje. Co je na něm tak zvláštního? Na první pohled se jedná o komplexní javascriptový framework pro tvorbu webových aplikací (můžete si prohlédnout ukázky). Rozdíl oproti většině javascriptových frameworků je v tom, že nebudete potřebovat ani znalost HTML, CSS dokonce ani DOM. Vývoj probíhá v JavaScriptu, ale více se podobá vývoji desktopových než webových aplikací. Aplikace stavíte pomocí widgetů, proto nepotřebujete přístup k nativnímu DOM rozhraní. Navíc existují nástroje, které vám umožní vytvořit aplikaci v jiném jazyku (např. Javě nebo .NET) a výsledek přeložit do JavaScriptu používajícího framework qooxdoo.

Nedávno vyšlá verze 0.7.4 opravuje řadu chyb, přináší lepší podporu Flashe a několik nových widgetů; více najdete v poznámkách k vydání.

Nejedná se o jediný javascriptový framework, který se snaží programátora odstínit od klasické webové vrstvy a nabídnout mi více desktopový přístup, dále můžeme jmenovat např. SproutCore nebo Capuccino. Jedná se o zajímavou alternativní cestu pro tvorbu webových aplikací, zda se ujme více (nebo dokonce stane hlavním způsobem tvorby webových aplikací) je těžké odhadnout a ukáže to teprve čas.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=320