Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Vytváření desktopových aplikací v HTML s AIR

Vytváření desktopových aplikací v HTML s AIR

Zprávičky Různé

Nálepky:

Zajímavou možností, jak skloubit možnosti webových technologií s výhodami lokálních desktopových aplikací představuje jejich uzavření do vhodného běhového prostředí. Můžete je distribuovat s vlastním jádrem, nebo např. s vhodně připraveným prostředím Mozilla Prism. Celkem zajímavou možností je využít vysoké penetrace AIR a Flashe a použít právě ten jako běhové prostředí.

Adobe AIR totiž obsahuje vykreslovací engine WebKit (ano, stejný jako v Safari či Chrome), a vaše AIR aplikace se může klidně skládat pouze z velkého okna prohlížeče, v němž může běžet vaše aplikace, napsaná v HTML, JS a CSS. Jako bonus je pak možnost pracovat s lokálními soubory a využívat určitých výhod AIR.

Raymond Camden ukazuje, jak takové HTML aplikace, zabudované do AIR, vytvářet: První příklad, druhý příklad.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dc

a podla mna by v tom sa mal este spustit silverlight a silverlight by mal spustit javovsky applet ktory bude finalna aplikacia. Proste aboslutne nic narocne a skvelo sme pouzili vsetky nove technologie takze je to kuul a in.
Kral je mrtvy, nech zije kral!
PS: aky ma toto preboha zmysel ? Ci mame zasa moc vykonne desktopy tak ich treba trochu skresat..

pas

Tahle námitka je trochu mimo mísu, protože AIR nepřidává žádné vrstvy navíc oproti klasické architektuře webových aplikací v browseru.
Spíše bych řekl, že ho čeká podobný jepičí život jako třeba Google Gears, které vznikly pro stejný účel („ocassionally connected“ aplikace, lokální databáze, app cache…) a jak známo, krátce na to se tyhle věci přesunuly přímo do standardů HTML5.
O trochu delší budoucnost bude mít podle mě AIR na mobilech, např. jeho androidí verze (zatím stále beta) umožňuje vytvářet aplikace, které se pak šíří klasicky přes Market.

lopata

právě možnost dát do airu i flex/flash aplikaci je další dost často používaná kombinace. AIR se už docela chytil a nemyslím, že hned tak skončí. Jede i na linuxu, ale je to asi dost opruz ho rozcházet.

pas

Nezapomínám. I flashové aplikace můžou (přes ExternalInterface, resp. extrémně pohodlný Flex-Ajax Bridge) využívat HTML5 funkcionalitu browserů jako je app cache nebo local storage… Takže tam vidím docela duplicitu technologií. Což je sice v zásadě zdravá věc, ale zrovna v téhle oblasti by uživatel uvítal spíš jednotnost správy aplikací. Tipuju, že pokud třeba Google prorazí s web storem (což bude historicky už několikátý pokus, jak uživatele naučit „instalovat“ si webové aplikace), tak se dost vývojářů přeorientuje z AIRu na HTML5. No uvidíme. :)

ITGuru

1) „Celkem zajímavou možnosté“ ⇒ možností
2) ČJ neumím, ale já bych za to slovo „možností“, šoupl čárku :-)

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.