W3C a standardy. Probíhá tichá změna?

Historii W3C provází fakt, že specifikace, které vydává, jsou označovány jako doporučení a nemají status klasických standardů (byť jsou jako standardy chápány a svých způsobem to standardy jsou – nic lepšího ani neexistuje). Pokud si ovšem srovnáte stávající stránky W3C a jejich připravovanou novou verzi, můžete si všimnout několika na první pohled nezajímavých, ale možná důležitých změn. Stránka s přehledem specifikací, která se dnes jmenuje W3C Technical Reports and Publications se v nové verzi nazývá All Standards and Drafts. Dále se objevil rozcestník sekce Standards nebo popisná stránka About W3C Standards. Jedná se pouze o změnu na webových stránkách nebo o W3C vážně uvažuje o změně své filosofie?

Změna rozhodně není náhlá. Podíváme-li se na historický vývoj stránky About W3C, zjistíme, že ještě v roce 2005 tato stránka o standardech ve W3C nehovoří, ale již v roce 2006 se na ní píše „W3C Develops Web Standards and Guidelines“.

Zmateni jsou tím i někteří přizvaní experti W3C, jak je zřejmé z nedávných komentářů na blogu W3C. Marcos Caceres z Opera Software v nich dokonce obviňuje W3C ze lži. Philippe Le Hégaret z W3C se brání a zmiňuje se o tom, že již před časem se po dlouhých debatách ve W3C skutečně shodli na používání termínu standard.

Jasné je, že W3C o svých specifikací nyní hovoří jako o standardech nikoliv o doporučeních. Ovšem, zda se jedná jen o rétoriku nebo W3C má do budoucna opravdu v plánu povýšit své specifikace na standardy srovnatelné např. s ISO mi není jasné.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=727