„X-prefixy jsou zastaralé,“ říká IETF v RFC 6648

Není to dávno, co jsme psali o problémech s prefixy v kaskádových stylech, dokument RFC 6648 se zabývá prefixy mnohem staršími, tzv. X-prefixy, které označují nestandardní položky a najdeme je u řady internetových standardů (HTTP, hlavičky mailu atp.).

Zdroj obrázku: Wikipedie

Pokud jste pro vlastní účely potřebovali přidat nějakou novou položku, nemuseli jste čekat a žádat o její standardizaci, jednoduše jste ji pojmenovali s X-prefixem a vše bylo v pořádku. IETF zpětně hodnotí zavedení X-prefixů jako špatné. Prefixovaných parametrů se totiž objevilo příliš moc. V RFC 6648 nově označuje X-prefixy za zastaralé, všem tvůrcům doporučuje, aby všechny své vlastní parametry dobře nadefinovali a pojmenovali je rovnou bez prefixů a aby předem počítali s jejich případnou pozdější standardizací.

Dokument dále připouští v případech, kdy je standardizace parametrů velmi nepravděpodobná, zahrnout do jejich názvu název společnosti, která je vytvořila, např. ExampleInc-foo (tudíž vytvořit jakýsi vendor-prefix), a v případě, že se jedná o parametry čistě experimentální, mají dostat smysl postrádající jména jako jsou náhodně vytvořené řetězce nebo UUID. Více najdete v dokumentu RFC 6648.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 3

Přehled komentářů

ic X-Powered-By:Nette Framework
PrymekM Divný...
Bubák Awara Jednoduché řešení
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2635