Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Začněte svůj HTML5 web v patnácti sekundách!

Začněte svůj HTML5 web v patnácti sekundách!

Zprávičky Webdesign

Nálepky:

Nemáte zatím zažité všechny detaily HTML5 a nechce se vám je při vytváření nového webu hledat? Nechte si základní kostru vygenerovat nástrojem s příhodným jménem Initializr. Podle čtyř základních parametrů vám vygeneruje archiv, v němž naleznete předpřipravenou kostru webu podle vašich požadavků, založenou na HTML5 Boilerplate.

Podobnou službu poskytne i nástroj Switch To HTML5. Možností nastavení má o něco víc, můžete si např. vybrat, zda ve svých stránkách chcete mít podporu pro starší verze IE nebo jaké novinky z HTML5 má vygenerovaná kostra obsahovat.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
12 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Naith_cz

Chtěl bych se zeptat, zda tyto HTML5 generátory může někdo, kdo s nimi má zkušenost posoudit. Pracuji s XHTML a do styku s HTML5 jsem se moc nedostal. Proto se ptám, zda to není slepá ulička, nebo naopak, zda to skutečně ušetří práci.

juraj

Tieto generátory sú samozrejme úplná zbytočnosť, ľudia nevedia, čo od dobroty vymýšľať, HTML5 je proste buzzword.

juraj

Ale to nikde netvrdím a ani nič nepredpovedám.
Ja som za HTML5 rád. Najmä kvôli tomu, že je tu konečne špecifikácia, ktorá sa pozerá aj na skutočný web a fungovanie webových technológii v prehliadačoch.
Ale treba sa pozrieť na to, či naozaj HTML5 prinieslo takú veľkú zmenu. Na väčšine webov, vrátane odkazovaného „Switch to HTML5“, vyzerá to HTML5 asi tak, že sa odmaže nepotrebná časť doctype a <div>y sa premenujú na nejaké sexi sémantické názvy. Tu HTML5 neznamená skutočný pokrok, ale buzzword.
Vďaka bohu za prechod HTML na living standard. Slogan „Switch to HTML“ už neznie tak pokrokovo a možno za pár rokov webdizajnérov aj prejde to súťaženie, kto bude modernejší, tak ako ich prešlo nadšenie z toho vzrušujúceho Xka na začiatku každého názvu webovej technológie.

blizzboz

„Ja som za HTML5 rád. Najmä kvôli tomu, že je tu konečne špecifikácia, ktorá sa pozerá aj na skutočný web a fungovanie webových technológii v prehliadačoch.“

ja za HTML5 rád nie som. HTML5 je len neustále oživovanie mŕtvoly ktorá zomrela už koncom 90tych rokov. HTML vznikol ako formát na publikovanie textových dokumentov na internete, dnes sa tento formát znásilňuje na kde čo… pričom je absolútne nevhodný na vývoj webových aplikácií. v praxi prináša html5 iba problémy s kompatibilitou. keď sa povie budúcnosť webu

tak si predstavím toto:

http://volby.cas.sk/

alebo toto:

http://listen.grooveshark.com/

ale určite nie toto:

http://html5demos.com/two-videos

blizzboz

10 rokov je v IT príliš dlhá doba na to aby sa dali robiť takéto predpovede. Ale je kľudne možné že HTML5 sa udrží pri živote ešte aj ďalších 10 rokov. Trošku mi to pripomína doby vývoja pre MS-DOS v čase keď už existovalo Windows NT. Vývojári proste mali problém prejsť na progresívnejšie technológie pretože sa naučili Turobo Vision.

MCZ

Moc nechápu to vaše finální srovnání s odkazy. Zdá se mi, že poukazujete na obsah, přitom v demu jde čistě o formu. Podobné srovnání působí každopádně demagogicky – snad ke každé technologii se dá nalézt tahkle „podřadné“ použití (kočičky, štěňátka…) a pak se jí z vysoka vysmát, že…

Jinak tyhle „generátory“ jsou samozřejmě opravdu spíše k ničemu než k něčemu (v podstatě jde o kompilace must/should-have knihoven) a vzhledem ke statické podobě se hodí leda tak na nějaký prototyp a to kdo ví jestli vůbec. A HTML5 je ohromný buzzword. A většina lidí ani neví, co přesně znamená (sám někdy také tápu). Ále…

Oživování mrtvoly? To by HTML muselo skutečně umřít. A umřelo? Jsou supervalidní XHTML weby odesílány jako application/xhtml+xml? Jsem naopak rád, že XHTML (2) skutečně umřelo – jestli se to vůbec dá říct (nejdříve by totiž muselo ožít).

blizzboz

tie odkazy poukazujú rozdiel medzi RIA a HTML5 hlavný rozdiel je v možnostiach, v user eXperience a v ovládaní(RIA sa ovládajú podobne dobre ako desktopové aplikácie).

keď sme už pri tých mŕtvolách tak XHTML je tiež len HTML reinkarnované do XML syntaxe. ani XHTML ani HTML5 neprinesie do vývoja webu žiadnu podstatnú zmenu.

Naith_cz

Takže děkuji všem, co jste přispěli do diskuze. Díky Vašim fundovaným názorům a nezanedbatelné praxi s nimi mám konečně jasno, zda jsou tyto nástroje užitečné.

Naith_cz

Děkuji za odpověď. Taky se omlouvám, jen mě přemohla frustrace z diskuzí. Je mnohde hodně odpovědí, ale když se člověk podívá oč jde, tak je to z části nadávání autorovi za chybu, další část za neaktuálnost, další skupina hájí/bojuje proti technologii a jen malý zbyteček řeší věc k tématu.

HTML5 tady prostě je a tak se s tím musíme nějak poprat. Jelikož IE7,8 mají problémy s nějakými tagy (jak jsem psal, dostal jsem se k tomu jen zběžně), tak jsem si říkal, že by ta kostra mohla být užitečná a časem to upravím a z optimalizuji, podle toho, jak se to bude dál vyvíjet. Podobně jsem to udělal i s XHTML. Jinak s mám na rychlé prototypování stejný názor. Děkuji za informaci a pěkný den.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.