Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Renderování stránek v Gecku pod lupou (videa uvnitř)

Renderování stránek v Gecku pod lupou (videa uvnitř)

Zprávičky Webdesign

Na pomalejších počítačích nebo při pomalých připojeních snadno zahlédnete, jak se postupně webová stránka načítá a vytváří se výsledný layout. Ale co kdybyste mohli celý proces vidět do detailů? Blok po bloku.

Přesně o to se pokusil japonský vývojář Satoshi Ueyama, který na konferenci Mozilla 24 v Tokiu před dvěma lety šokoval publikum svými záběry stránek renderovaných v jádru Gecko. Při jejich sledování jste mohli mít podobný pocit jako při sledování přírodopisného filmu o kolibřících, ve kterém se pomocí zpomalené kamery můžete vidět detailní záběry, které byste jinak nikdy nespatřili.

Satoshi zveřejnil návod, jak si můžete podobné video na libovolném webu vytvořit sami (dá to trochu práce, patchování zdrojáků a kompilace prohlížeče, ale výsledek může stát za to). Všem ostatním zatím připomeneme Satoshiho videa. Zobrazované stránky pravděpodobně znáte (stránka Mozilly, Googlu, Wikipedie). Detailně si všímejte objevování nových bloků stránky a jejich postupné zasazování na správné místo na obrazovce. Při pečlivém pohledu zjistíte, že celý proces je mnohem složitější, než by se mohlo zdát; o celém procesu více pojednává článek Notes on HTML Reflow.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.