Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Rozsáhlá rozbalovací menu jako nový trend?

Rozsáhlá rozbalovací menu jako nový trend?

Zprávičky Webdesign

Volné plochy v okně uživatelova prohlížeče není nikdy dost a častým úkolem designera je rozhodnout, které prvky na webové stránce zobrazit, a které naopak skrýt. Známý guru Jakob Nielsen nedávno napsal o tzv. mega drop-down navigačních menu – zajímavém příkladu, jak se s omezeným prostorem vypořádat. Celá filosofie vychází z nového designu aplikací z dílny Microsoftu (tzv. Ribbon), která byla představena v Microsoft Office 2007.

Craig Buckler na SitePoint se dokonce domnívá, že se rozsáhlá (mega) rozbalovací menu stanou novým trendem a během několika měsíců je budeme potkávat na řadě webů. Co si myslíte vy? Jsou rozsáhlá rozbalovací menu dobrým nápadem? Ujmou se i u nás?

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
13 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Brbla

…je zajímavé řešení. A jak tak nad ním přemýšlím, napadá mne několik otázek:

  • Znamená to, že se každá stránka stane pro roboty takřka kompletní mapou stránek?
  • Pokud bude rozbalovací menu odkazovat na všechny hlavní sekce a podsekce, budou některé tyto odkazy nofollow?
  • Co na toto řešení řeknou SEO odborníci?
  • A co roboti, kteří nofollow neznají?
  • Jak se bude používat taková navigace uživatelům se čtečkami, či jinak znevýhodněným jedincům?
TenTřetí

Nejspis to bude reseno pres JS a AJAX, takze na seo a roboty to nebude myt zadny vliv

Brbla

Pohled do zdrojového kódu s vypnutým javascriptem mi ukázal nádhernou sbírku odkazů. Vámi popsané řešení jistě část otázek shodí ze stolu, ale:

  • Co uživatelé s hendikepem?
  • Co roboti, až se naučí pracovat s obsahem zpracovaným pomocí javascriptu a Ajaxu?
Anonymní

V případě, že se menu rozbaluje při najetí, není AJAX vhodným řešením. Ta půl vteřina je z uživatelského hlediska příliš dlouhá – testováno na lidech. AJAX se dá využít až tehdy, kdy se menu rozbaluje až po kliknutí.

Vojtěch Vysloužil

Uživatel si nepřál zůstat v anonymitě

TenTřetí

Taky pravda, nicmene stale plati me tvrzeni o JS.
U uzivatelu s handicapem nevim, jak ctecky dokazi zpracovat takovetu menu.
A JS u vyhledavacu bych zatim neresil, v dobe, kdy vyhledavace budou js umet budou weby opet nekde jinde.

Láďa

Pointa je, že weby mají být pro lidi. Pohodlná navigace může výrazně zvýšit konverzní poměr webu a potom jsou nějaké SEO ztráty nepodstatné.

Brbla

I slabozraký, či zcela nevidomý, je člověk – a sám píšete, že web má být pro lidi. Nevím, jak přehledné a použitelné bude pro výše zmíněný typ uživatelů takto košaté menu (a proto se na to ptám).

Indexovací robot vnímá obsah webu podobně jako nevidomý uživatel. Webů je obrovské množství, konkurence veliká. Pokud chcete začít člověka konvertovat na zákazníka, musíte z něj nejdříve mít návštěvníka – a právě v této konverzi člověk -> návštěvník pomáhají vyhledávače.

Domnívám se, že argumentovat od stolu zvýšeným konverzním poměrem bez znalosti konkrétních dat (negativní vliv takto řešeného menu na pokles návštěv v důsledku deoptimalizace prolinkování obsahu, pozitivní zvýšení konverzního poměru) je hodně odvážné. Kéž bych měl Vaši odvahu. A k ní i pravdu 87)

Láďa

Konkrétní data znát nemusím, tvrdím, že web s dobře vyřešenou navigací bude úspěšnější než ten, kde se návštěvník ztratí. Na to jsem odvážný dost :-) Potom už jenom záleží na tom, jestli je možné vyřešit zmíněné problémy – osobně se domnívám, že to lze, nofollow je běžná vlastnost, čtečkám je možné nabídnout menu jednodušší atd.

Brbla

Leč, dobře vyřešená navigace nepotřebuje sitemap na každé stránce. Uživatel se dostane pomocí několika kliknutí z homepage na stránku svého zájmu, z vyhledávače přímo – bez klikání.

Na stránkách konkrétních produktů v případě „sitemapového“ řešení bude možná 50 % (i více – dle obsáhlosti webu) textu „odpadního“ (tedy menu). Přestože v některých odkazech bude nofolow, nevím, zda vyhledávač bude ignorovat texty v oněch odkazech, nadpisech, které uvozují celky rozsáhlého menu atd. Při procházení takového webu z mého mobilu mi asi vstanou vlasy hrůzou (a to nebude hezký pohled 87).

A jak jsem již napsal, nejprve musíte na stránky člověka dostat, abyste pak mohl „triumfovat za pomocí navigace“.

Devian

Zdá se mi to, nebo někdo objevil ameriku?

Připadá mi, že podobná menu nejsou nic extra nového, ale třeba se mýlím. Rozhodně se mi ale zdá, že jsem se s tím určitě v praxi setkal…

Dlouhán

Zkuste pochopit rozdíl mezi novým řešením a novým trendem.

shMoula

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.