Komentáře k článku

AppCache: webové aplikace i bez připojení

V dalším pokračování webdesignérova průvodce po technologiích z rodiny HTML5 si představíme nástroj, který umožňuje, podobně jako třeba Google Gears, provozovat webové aplikace i tehdy, když není uživatel online. To se – zejména ve spojení s mobilními zařízeními – opět ukazuje jako aktuální problém.

Zpět na článek

14 komentářů k článku AppCache: webové aplikace i bez připojení:

 1. Michal Holub

  "Přepis" online aplikace na offline

  Ahoj, zrovna tohle jsem teď řešil u jedné db aplikace. Nic moc, pár gridů, formulářů…klient chtěl aby to fungovalo offline. Tahle featura HTML5 mě napřed nadchla ale teď přišla skepse :), nedovedu si moc představit, jak tu aplikaci přepsat…napadá mě jedině převést všechny odkazy na JS a hledat napřed v cache a až potom online. Drobný, ale ne nepřekonatelný, problém pak bude synchronizace dat…
  Jak to vidí autor?

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: "Přepis" online aplikace na offline

   „Jak to vidí autor“, to nevím, ale mohu posloužit pohledem překladatele… :)
   AppCache asi není nejvhodnější nástroj pro řešení offline DB aplikací. AppCache je dobrá na to, že do ní člověk může uložit např. rich text editor nebo „full-featured“ kalendář, tedy všechny ty nezbytné skripty a styly a ikonky, takže člověk, co potřebuje „online Word“ ho má k dispozici i offline, když si ho uloží jako „zástupce“ v Chrome nebo připraví v Mozilla Prism. Ovšem pokud má taková aplikace nějak pracovat s databází, je potřeba to řešit pomocí lokální databáze a synchronizovat změny, což už není úkol pro AppCache. Pro snazší představu: AppCache je pro ty soubory, co jsou u aplikace v „Program Files“, /usr/bin nebo zkrátka někde, kde je vlastní program a potřebné knihovny. Vlastní data jsou už někde jinde – a to „jinde“ bude potřeba řešit přes jiné metody, jako jsou WebStorages (ke kterým se na Zdrojáku dostaneme co nevidět).
   Takže ve vašem případu budete mít v AppCache uloženy všechny JavaScripty a všechny ikonky a HTML s gridama, a skripty budou pracovat s lokálním úložištěm dat, které se bude synchronizovat se vzdálenou databází. Víc z AppCache asi nevymáčknete. :)

 2. aichi

  Chrome 3 a FF 3

  To co nás taky zajímá se nedozvíme. Co v těch prohlížečích funguje a co, když píšeš, že mají částečnou podporu?

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Chrome 3 a FF 3

   Nevím co v nich funguje; informace o částečné podpoře jsem bral z Can I Use, odkaz je tam uvedený. Nemám ani FF3 ani Chrome 3, abych vyzkoušel co přesně umí a co ne, ale vzhledem k tomu, že se jedná o novou technologii, která se teprve rozšíří, tak bych řekl, že konkrétní míra podpory ve FF3 a Chrome 3 je irelevantní – dřív budou tyto verze zapomenuty než AppCache běžně používána.

 3. Ladislav Toral

  Podpora

  Jen pro úplnost (hledal jsem to asi půl hodiny). Autor originálu z Opery se taktně vyhnul WinMobile, ale žádné překvapení, pro WM je dostupná pouze v10.0, a tam to zatím nefunguje.

 4. dejaVu

  Corr

  „Tento kód bude každých 6é minut kontrolovat, …“ – 6é → 60
  Jinak diky moc za serial, sleduju ;-)
  Peace, dejaVu.

 5. Hellish

  Limity

  Díky za zajímavý článek. Chtěl bych se zeptat jak je to s omezením na celkovou velikost cachovaných souborů. Je to nějak specifikované, nebo je to per browser (v nastavení Safari jsem to třeba nenašel).
  Zajímá mě to proto, že dělám fotogalerii a offline prohlížení by i dávalo smysl, ale nevěřím, že přesvědčím browser aby cachoval všechny fotky, které mu nadiktuju.

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Limity

   Vzhledem k tomu, že AppCache je „working draft“, tak se obávám, že něco takového není nikde pevně specifikováno a nelze se na to spoléhat. Pravděpodobně tam je nějaký „rozumný limit“, ale těžko soudit, ostatně i Google vrací víc stránek s dotazy na velikost AppCache než autoritativních odpovědí.

 6. VichJiri

  Kdy je problizec offline?

  Dobry den,

  zajimalo by me co znamena stav prohlizece offline?

  Ted jsem si tady s tim hral a prekvapilo me chovani metody navigator.onLine. At jsem pripojen k internetu nebo nejsem, stale mi to hazi true neboli online.

  Kde muze byt chyba a co chapu spatne?

  Dekuji za odpoved.

  1. VichJiri

   Re: Kdy je problizec offline?

   Tak jsem prisel na to, ze navigator.onLine spravne detekuje pripojeni v pripade zapnute funkce prohlizece „Pracovat offline“. Pokud ale odpojite sitovy kabel pise online (fce pracovat offline je vypnuta).

   Opravdu nekdo netusi?

   Diky!

   1. Tom22

    Re: Kdy je problizec offline?

    Tuší, ale ne ve 2 v noci ;)

    Záleží na prostředí – myslím, že prohlížeči musí něco posílat info o připojení/odpojení.
    Tohle dělá např. NetworkManager v Gnome – pokud se ovšem připojím jinak – např. k modemu přes pppd, tak o tom NetworkManager neví, nic firefoxu nepošle a ten si může myslet, že je/není připojen i když je to jinak.

    Důležité je ovšem, že Firefox má v about:config volbu toolkit.networ­kmanager.disa­ble, která má patrně default true.
    Teprve po změně na false to reaguje na on/off-line zprávy od NM.

    snad to trochu pomůže
    (pozor: testoval jsem to už před časem, teď to jen lovím z paměti)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3272