Přejít k navigační liště

Zdroják » Slovníček

Slovníček

ARP #

Address Resolution Protocol – v počítačových sítích s IP protokolem slouží jako metoda pro získání ethernetové MAC adresy jiného stroje z jeho IP adresy, více viz Wikipedia.

BASIC #

BASIC je označení pro rodinu několika programovacích jazyků, která sloužila k jednoduché výuce, zapamatování a orientaci. Zkratka znamená Beginner’s All-purpose Symbolic Instruction Code – viz Wikipedia.

C# #

C# – vyslovujeme C Sharp [sí:šárp] – je objektově orientovaný programovací jazyk vyvinutý firmou Microsoft, více viz Wikipedia

callback #

Funkce, která je parametrem jiné funkce a obvykle je zavolána po jejím dokončení.

var callback = function() {
   console.log("I'm callback");
}
setTimeout(callback, 1000);

Český termín pro callback neexistuje.

CSS #

Cascading Style Sheets, česky kaskádové styly, více viz Wikipedia.

HTML #

HyperText Markup Language, česky Hypertextový značkovací jazyk, více viz Wikipedia.

IP #

Internetový protokol – číslo, které jednoznačně a naprosto přesně identifikuje síťové rozhrání v počítačích a jejich síťí, více viz Wikipedia.

Java #

Programovací jazyk vyvinutý společností SUN, který patří k jednomu z nejpoužívanějších programovacích jazyků dnešní doby, více viz Wikipedia.

JavaScript #

Multiplatformní objektově orientovaný skriptovací jazyk. Často je inkludován přímo do částí HTML kódu stránky. JavaScript se většinou spouští až po načtení celé www stránky, více viz Wikipedia.

jQuery #

jQuery je malá javascriptová knihovna, která je stavěna na interakci mezi jazykem JavaScript a HTML, označuje se jako svobodný open source projekt pod licencí MIT a GPL, více viz Wikipedia.

JSON #

Formát dat, navržený jako alternativní k výměně dat pomocí XML. Používá se především pro rychlou výměnu dat mezi webovým klientem a serverem. Jeho tvar je velmi jednoduchý a odpovídá zápisu polí a objektových dat v JavaScriptu. Více viz seriál o JSON

Linux #

Unixový operační systém, který je jednoduchý svým používáním, instalací a ovládáním. Díky použitým licencím autorů se jedná o volně šířitelný software, je možné ho tedy dále šířit a upravovat, podle potřeb uživatelů. Více viz Wikipedia.

Lucene #

Lucene Logo

Apache Lucene je výkonná, flexibilní a multiplatformní open source knihovna poskytující obsáhlé API pro fulltextové vyhledávání. Je implementována v Javě.

MAC adresa #

Media Access Control – jedinečný identifikační klíč síťového zařízení, který používá různé protokoly spojové vrstvy v referenčním modelu ISO/OSI, více viz Wikipedia.

MD5 #

MD5 je hashovací algoritmus, který vstupní znaky otiskne do 128bitového řetězce. MD5 je podrobně popsán v intenretovém standardu RFC 1321. Více o MD5 viz Wikipedia.

PHP #

Hypertext Preprocessor (PHP) – skriptovací programovací jazyk určený pro programování dynamické části webových stránek. Původní název PHP zněl Personal Home Page.

Polyfill #

Polyfill je kód, který doplní funkci, která sice není implementována, ale již je specifikována.

Často se lze setkat se synonymem shim, jako v případě polyfillu doplňujícího funkcionalitu ES6.

Python #

Dynamický, objektově orientovaný programovací jazyk. Tento jazyk je formou open source vyvíjen pro většinu platforem operačních systémů jako Windows, Mac OS, Unix, apod., více viz Wikipedia.

REST #

REST (Representational State Transfer) je architektura rozhraní, navržená pro distribuované prostředí. Je založena na modelu datových zdrojů a metod přístupu k nim, kdy metody jsou mapovány na příslušné metody HTTP protokolu. Viz REST – architektura pro webové API.

RIA #

Rich Internet Application. Internetové aplikace, které obsahující ovládání připomínající desktopové aplikace.

Root #

Root má několik možností vysvětlení, tou nejznámější je však použití označení pro kořenový adresář. Další významy slova Root – viz Wikipedia.

RSS #

Soubor XML formátů určených pro čtení a postupný výpis novinek, článků a promenného obsahu webových stránek. Zkratka RSS má několik významů, více viz Wikipedia.

SEO #

Search Engine Optimization. Optimalizace pro vyhledávače.

XHTML #

Extensible Hypertext Markup Language. Rozšiřitelný hypertextový značkovací jazyk.

XML #

Extensible Markup Language. Rozšiřitelný značkovací jazyk.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.

Pocta C64

Za prvopočátek své programátorské kariéry vděčím počítači Commodore 64. Tehdy jsem genialitu návrhu nemohl docenit. Dnes dokážu lehce nahlédnout pod pokličku. Chtěl bych se o to s vámi podělit a vzdát mu hold.