Komentáře k článku

Autentizace v single-page aplikacích

Implementace přihlašování do aplikací, které jsou postaveny jako single-page, je obvykle řešeno jinak než u klasických server-side aplikací. Jak dosáhnout bezstavovosti serverové části a jak vytvořit chytré přihlašování do administrace v prostředí AngularJS je téma dalšího dílu.

Zpět na článek

31 komentářů k článku Autentizace v single-page aplikacích:

 1. Igor Hlina

  CORS
  Me: „Do you know much about AJAX?“

  Potential employee: „CORS I do“

  Me: „Hired“

  Vdaka za pekny serial. Paci sa mi ako si to rozbil na niekolko komponentov. Musi to byt radost testovat.

 2. jakubvrana

  Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
  „Bezpečnostní protokol“ použitý v článku je z několika důvodů špatně. V první řadě je hashovací funkce SHA-1 příliš rychlá a pro ukládání nepříliš složitých hesel nevhodná. Kvůli tomu jde z Y odvodit X a z X heslo, pokud není příliš složité. Lepší by bylo použít třeba Scrypt.

  V druhé řadě – pokud útočník získá X, tak už heslo získávat nepotřebuje, protože X mu stačí pro jakoukoliv práci s aplikací. Takže argumentace tím, že ukládat heslo je příliš nebezpečné, proto uložíme něco, co se dá použít prakticky stejně jako heslo, je špatná. Řeší se to pomocí náhodného session identifikátoru, jehož hash na serveru uložíme a z klienta ho posíláme. Ten jednak nemá nic společného s heslem (protože není jediný důvod, aby měl) a jednak má jen omezenou platnost. Takže když ho útočník získá, tak ho může použít jen nějakou dobu. Vymlouvat se na bezstavovost serveru není potřeba, protože stejně používáme databázi jako prvek dostupný odevšud, takže stav (session ID) klidně můžeme uložit tam.

  1. Jakub MrozekAutor příspěvku

   Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
   Nene, s tím nesouhlasím:-)

   1) SHA1 je pomalá, to ano, proto je v článku uvedeno „pomocí nějaké funkce (pro jednoduchost třeba SHA1)“ – je to jen příklad.

   (pro zájemce přednáška od Michala Špačka proč tomu tak je: http://www.zdrojak.cz/zpravicky/videa-prednasek-konference-devel-cz-2013-byla-zverejnena/)

   2) Pokud získá X. Ano, pokud získá. Komunikace je ale šifrovaná a není jak X získat jinak, než že se dostanu k počítači, ze kterého se uživatel přihlašuje. Pak můžu získat X a pak už se dokážu aplikace zmocnit. Nicméně stejně tak se můžu dostat k session ID a úplně stejně si můžu s aplikací dělat co potřebuji.

   Co se týče bezstavovosti, to není výmluva, ale jeden z (důležitých) principů RESTful architektury, který přináší řadu dalších výhod. Můžu se o tom dále rozepsat, pokud bude zájem.

   1. Jakub MrozekAutor příspěvku

    Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
    Oprava:

    „SHA1 je rychlá, to ano, proto je v článku uvedeno „pomocí nějaké funkce (pro jednoduchost třeba SHA1)“ – je to jen příklad.“

   2. Jakub Vrána

    Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
    1) Příklad je nešťastný. Stejně tak by v něm mohlo být uvedeno, že pro jednoduchost uložíme heslo v plaintextu a na obhajobu by se dal použít stejný argument. Je potřeba si uvědomit, že použití nevhodné hashovací funkce je srovnatelné s uložením hesla v plaintextu (pokud nemáme stanovené požadavky na dlouhé a složité heslo, což v článku samozřejmě není).

    2) Uvedl jsem konkrétní argument, co je na postupu popsaném v článku špatně. Uvedl jsem, jak se s tím vypořádat. Mnou popsaný standardní postup nemá žádnou nevýhodu a není jediný důvod se zuby nehty držet zranitelnějšího řešení popsaného v článku.

    Aplikace bezstavová není – stav je uložen v databázi, s kterou aplikace komunikuje. Když už tam ukládáme informace o hesle uživatele, tak se tam dá stejně dobře uložit session identifikátor.

    1. Jakub MrozekAutor příspěvku

     Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
     1) Ten kód ale nefunguje. Žádná funkce SHA1 v JavaScriptu není, je to jen ukázka. Ale pro klid duše tohle v článku změním.

     2) Tohle není pravda. Naopak řešení přes session má řadu problémů, rozhodně neplatí, že nemá žádnou nevýhodu.

     Tohle řešení je naprosto standardní. Jak řešíš login form v aplikaci? Uživatel zadá uživ. jméno a heslo a odešle na server request, ne? Tak v tomhle případě se děje přesně to samé, jen se uživ. jméno a heslo zasílá s každým požadavkem. Je to stejné, jako kdybys zadával ručně heslo při každé requestu. Používám HTTP hlavičku, která pro to určena je (to má taky svůj význam), není na tom vůbec nic nového.

     Nene, nerozumíme si, co je myšleno pojmem stav, viz http://en.wikipedia.org/wiki/Representational_state_transfer (Constraints -> Stateless)

     1. Břetislav Wajtr

      Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
      2) Musím se pana Vrány v tomto případě zastat. Neříkám, že řešení přes session je všespásné, ale přesto mi sedí více než to vaše. Napadá mě například jak si ve vašem řešení vynutíte znovupříhášení (znovuověření) uživatele. Např v situaci, kdy počítač (notebook, mobil) někdo ukradne a cookie už obsahuje validní token. Nic útočníkovi nezabrání prodloužit si token do nekonečna (stav přeci drží klient) a tím pádem používat aplikaci neomezeně. Dá se to jistě řešit tím, že token bude mít server-side expiraci, ale to už jsme v podstatě u řešení pana Vrány. Píšete, že „Nicméně stejně tak se můžu dostat k session ID a úplně stejně si můžu s aplikací dělat co potřebuji.“, ale rozdíl je v tom, že server nechá session po čase vyexpirovat. Vaše řešení ne.

      Nevím, asi mi něco uniká, ale nějakou zásadní výhodu ve vašem řešení (oproti standartnímu) moc nevidím…

      1. Jakub MrozekAutor příspěvku

       Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
       Na straně prohlížeče je uložen authToken, který je tvořen i z hesla. To znamená, že když mi někdo ukradne notebook a já si hned změním heslo, ten authToken, který je uložen v prohlížeči, se stane nevalidním a útočníkovi je už k ničemu. Naopak v tomhle případě mám jistotu, že při změně hesla dojde okamžitě k odhlášení na všech zařízeních, kde je uživatel pro daný účet přihlášen. U klasického řešení přes session tohle řešeno právě vůbec není a je potřeba doprogramovat zvláštní funkci, která při změně hesla odhlásí uživatele na jiných zařízeních a troufám si tvrdit, že je jen velmi malé procento aplikací, které mají tohle řešeno.

       Bezstavovost podle principů REST má řadu výhod a příštím článku se o nich rozepíšu.

       1. Jakub Vrána

        Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
        Řešení rozhodně standardní není. Žádné rozumné řešení neukládá na klientu heslo ani žádnou jeho odvozeninu. Rozdíl proti ručnímu zadání hesla při každém požadavku je právě v tom, že při ručním zadání není heslo na klientu uloženo.

        Heslo a session identifikátor jsou dvě různé věci. Odvozovat druhé z prvního jen proto, abychom nemuseli programovat nějakou funkci, je ledabylost. Navíc funkčnost, kterou tímto dostaneme, je hloupá – abychom se odhlásili z ostatních zařízení, tak si musíme změnit heslo. Proč? Naopak když si změním heslo, tak nemusím být chtít jinde odhlášen. Já si občas měním hesla na citlivých službách, ale rozhodně kvůli tomu nechci být odhlášen ze všech zařízení, kde je používám.

        Lepší je tyto funkce rozdělit – změna hesla pouze změní heslo. Odhlášení z ostatních zařízení je triviální operace – v případě session jen smažu session identifikátory daného uživatele, v bezstavovém režimu jen změním centrální session identifikátor (v článku je nešťastně pojmenován X).

        Bezpečnostní protokol popsaný v článku zkrátka zbytečně riskuje data uživatele jen proto, aby přinesl funkci, jejíž chování je hloupé. Neexistuje jediný důvod, proč session identifikátor odvozovat z hesla a článek by v této části měl být opraven, aby čtenáře nesváděl na scestí.

        1. Jakub MrozekAutor příspěvku

         Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
         „Řešení rozhodně standardní není. Žádné rozumné řešení neukládá na klientu heslo ani žádnou jeho odvozeninu.“

         Ne, to není pravda. Vůbec to nejzákladnější řešení, klasická HTTP autentizace, funguje tak, že zasílá uživ. jméno a heslo v otevřeném formátu a je uloženo v prohlížeči v čisté podobě, velmi snadno se k němu tedy dostaneš. Tvůj session identifikátor je to samé, také si ho můžu vzít a dále pod ním používat aplikaci a jsi v háji.

         „Heslo a session identifikátor jsou dvě různé věci. Odvozovat druhé z prvního jen proto, abychom nemuseli programovat nějakou funkci, je ledabylost.“

         Ano, to máš pravda. Vtip je v tom, že řešení popsané v článku ŽÁDNÝ session identifikátor nepoužívá. Ten hash není session identifikátor. Prostě zapomeňme úplně na pojem session identifikátor, nic takového tady není.

         „Navíc funkčnost, kterou tímto dostaneme, je hloupá – abychom se odhlásili z ostatních zařízení, tak si musíme změnit heslo. “

         Co? Abychom se odhlásili? Odhlásit se můžeš normálně na klientovi, nepotřebuješ komunikovat se serverem.

         „Naopak když si změním heslo, tak nemusím být chtít jinde odhlášen. Proč? Naopak když si změním heslo, tak nemusím být chtít jinde odhlášen. Já si občas měním hesla na citlivých službách, ale rozhodně kvůli tomu nechci být odhlášen ze všech zařízení, kde je používám. “

         Tohle ale chyba je a řešit bys to měl. Na jednom zařízení jsem se přihlásil s nějakými údaji a pokud ty údaje nejsou už validní, pak tam přihlášen už být nemůžu. Na těch zabezpečených službách to tak funguje, třeba když si změním heslo na Gmailu, tablet i mobil se zablokuje a požaduje zadání nového hesla, jinak nemůžu ke službám přistupovat. Tak je to správně.

         “Bezpečnostní protokol popsaný v článku zkrátka zbytečně riskuje data uživatele jen proto, aby přinesl funkci, jejíž chování je hloupé. Neexistuje jediný důvod, proč session identifikátor odvozovat z hesla a článek by v této části měl být opraven, aby čtenáře nesváděl na scestí.”

         Jak jsem psal, o session ID píšeš jen ty, ne já. Bezstavovost není proto, aby funkce jako odhlášení existovaly, ale má mnoho jiných výhod. V příštím článku je tedy podrobněji popíšu. V každém případě není nejmenší důvod cokoliv v článku měnit, tvé aktuální argumenty nevnímám jako oprávněné.

         1. Jirka Kosek

          Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
          HTTP autentizaci snad nikdo soudný nebude používat, ne? (Teď se nabavíme o tom, že spousta aplikací ji používá.)

          1. Jakub MrozekAutor příspěvku

           Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
           A proč? U klasických server-side aplikací to problém je, protože se musí použít ten způsob, kdy vše řídí prohlížeč sám a pak je problém třeba s odhlášením. Ale v popisovaném případě žádný problém nevidím, pokud jde komunikace přes HTTPS. U SPA se používá často.

           1. Jakub Vrána

            Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
            Řešení popsané v článku se standardními řešeními pokulhává i v bezpečnosti dat uložených v prohlížeči. Při HTTP autentizaci zajišťované prohlížečem např. neexistuje API, které by mi dovolilo získat heslo, pod kterým je uživatel k dané doméně přihlášen. Při session identifikátoru se tento obvykle posílá v HTTP-only cookie, takže je z JS také nedostupný. Řešení popsané v článku data ukládá do normálně přístupného úložiště, takže jediný XSS v aplikaci znamená trvalou kompromitaci potenciálně všech uživatelů. Jediný způsob, jak se z tohoto průšvihu po opravení případného XSS vyhrabat, je změnit algoritmus, který na serveru používáme pro vytvoření proměnné v článku označené jako x. Tím taky všechny uživatele odhlásíme (a postavíme na hlavu bezstavovost aplikace).

            1. Jakub MrozekAutor příspěvku

             Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
             Neexistuje API, ale pokud už můžu vložit JavaScript do nějaké stránky, pak stejně můžu JavaScriptem odeslat požadavek a přečíst odeslané HTTP hlavičky. Ale to bude doufám prohlížečem zabezpečeno a přečíst Auth hlavičku nepůjde.

             Nicméně pokud už budu mít v aplikaci díru pro XSS, pak si s aplikací už můžu dělat skoro co chci:-)

            2. Jakub MrozekAutor příspěvku

             Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
             Ještě reakce na to, co jsem pře chvílí přehlédl:

             „jediný XSS v aplikaci znamená trvalou kompromitaci potenciálně všech uživatelů. “

             Proč? V prohlížeči není uložen stejný hash jako v databázi. Kdyby byl, tak ano, to by byl problém. Pokud je použita třeba funkce zmíněná v odkazovaném videu z develu, bude velmi nepravděpodobné, že dokážeš rozlousknout způsob, jakým byla vytvořena proměnná x. Ale i kdybys na to přišel, je ti to stejně k ničemu, protože nevíš, jakým způsobem byla vytvořena proměnná y, protože v databázi není x, ale y a z x se tvoří y výhradně na serveru.

             1. Jakub MrozekAutor příspěvku

              Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
              Už vím, jak to myslíš. Nicméně, aby se ti podařilo aplikaci nabourat, musely by být splněny dvě podmínky:

              a) Aplikace by musela mít XSS díru, což je v případě Angularu docela problém, protože je vše defaultně escapováno.

              b) Musel bys dokázat rozluštit, jakým způsobem je vytvořena proměnná x.

              Ale musíš už teď uvažovat, že aplikace musí být špatně napsaná. Stejně tak bych ale mohl uvažovat, že server bude špatně zabezpečen a získám databáze s hashi a jsem na tom stejně.

            3. Jakub MrozekAutor příspěvku

             Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
             Pro další diskusi prosím Tě navazuj na tento příspěvek, ať se v tom dá vyznat.

             K jedné věci jsi mě inspiroval. Jedna nepříjemná věc je, že pokud by se přeci jen aplikace stala k XSS náchylnou a ty bys čistě hypoteticky dokázal rozlousknout způsob, jakým je X vytvořeno, mohl bys získat i hesla ostatních v plain textu. To by se ale dalo vyřešit tak, že u každého uživatele budu generovat náhodný řetězec a X pak bude vytvořeno jak z hesla, tak z toho řetězce. O nic složitější to není. I kdyby pak aplikace pro XSS náchylná byla a tys získal z X jedno heslo v plaintextu, heslo v plain textu pro jiného ho už nezískáš, takže hesla jsou chráněna dostatečně.

             Pokud by se aplikace stala oběť útoku, tak si nemyslím, že násilné odhlášení uživatelů je problém, naopak to beru spíše jako výhodu.

             1. Jakub Vrána

              Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
              Heslo v plaintextu na nic nepotřebuji. Pokud se mi podaří získat X (které je dostupné z JavaScriptu), tak uživatele v aplikaci plně ovládám bez časového omezení. To je fatální rozdíl oproti standardním způsobům přihlašování, kde takovouto hodnotu získat nelze a dveře do aplikace jsou otevřené, jen dokud XSS nezalepím.

              Věř tomu nebo ne, ale i ve velkých aplikacích s miliardou a více uživatelů se XSS opravuje velmi často. Pokud by se s každou opravou měli všichni uživatelé odhlásit, tak by za chvíli žádný nezbyl. U malých aplikací bude chyba statisticky nejspíš ještě častější, i když kódu a uživatelů tolik není, takže není tolik vidět. Řešení je to každopádně nepoužitelné.

              Správně napsaná aplikace není průstřelná ani při získání databáze s hashi. Stačí, aby byla použita správná metoda uložení hesel (např. scrypt) a aby stejnou metodou byly ošetřeny i náhodně vygenerované session identifikátory. Říká se tomu Security by Design.

              Další nápad zmíněný v této diskusi, totiž „bude velmi nepravděpodobné, že dokážeš rozlousknout způsob, jakým byla vytvořena proměnná x“ je ryzí ukázkou přístupu Security through Obscurity. Jeho důsledkem je mimo jiné to, že nikdy nemůžeme propustit žádného zaměstnance a místo toho je musíme zastřelit. A to už je poněkud nepříjemné i z právního hlediska.

              1. Jakub MrozekAutor příspěvku

               Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
               Ještě poslední dodatek. Chtěl bych, aby to bylo totálně neprůstřelné, tedy i kdyby došlo k XSS útoku a ty získal X uživatelů třeba z localstorage, tak stejně aby ti byly k ničemu. A vyřešit se to dá třeba tak, že budu posílat autentizační údaje ve dvou hlavičkách, kromě té standardní Authentization přidám ještě vlastní, třeba X-Auth. Ta X-Auth bude fungovat jako dříve fungovala Authentization. A v tu HTTP Authentization použiji pro klasickou HTTP basic authentizaci, avšak nebudu v ní posílat heslo, nýbrž nějaký vygenerovaný řetězec, který jsem vytvořil při registraci uživatele. Na straně serveru se pak bude ověřovat obě hlavičky: jak X-Auth, tak Authentization.

               Jaké je teď zabezpečení?

               a) Vše je přes HTTPS, takže nikdo nic poslouchat nemůže.
               b) Hesla uživatelů jsou v bezpečí jako hashe, takže i když někdo získá kopii databáze, je mu k ničemu.
               c) Nepoužívá se jen standardní HTTP Basic Auth, musí být nastavena i hlavička X-Auth, takže řešení je automaticky chráněno i proti CSRF, taky je řešeno odhlášení uživatele.
               d) Při změně hesla dojde k odhlášení jako to dělá Google, já to považuji za správné řešení, tobě to vadí. Tady se asi neshodneme. Ale myslím si, že mám pravdu já, protože moje řešení to řeší automaticky a když chci nechat uživatele přihlášeného, dokážu to zajistit třeba přes server-side events.
               e) I kdyby byla v aplikaci díra a ty jsi získal hash X z local storage, stejně je ti to na nic. I kdybys ho dokázal rozlousknout a získal z něj heslo v plain textu, nedokázal bys získat heslo v plain textu jinde.
               f) I kdyby byla aplikace náchylná k XSS a ty získal hashe X všech uživatelů, pořád je ti to k ničemu, protože uživatel je zároveň přihlášen přes klasickou HTTP Basic Auth a zde nedokážeš přečíst, co se v hlavičce posílá. Takže je ti to opět na nic a s hashi nic dělat nemůžeš.
               g) Aplikace je plně bezstavová.

               1. Jakub MrozekAutor příspěvku

                Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
                Ještě jeden dodatek:-) Řešení může být jako předtím, ale místo X-Auth se bude posílat druhý hash v cookie, která bude nastavena jako http-only. Znamená to, že ji bude automaticky posílat browser, ale nebude ji možné přečíst JavaScriptem. Princip zůstává stejný, je splněna podmínka bezstavovosti, session management na straně serveru není, takže zůstávají všechny výhody, které to přináší. Navíc dostanu for free automatické zabezpečení proti CSRF, automatické odhlášení po změně hesla ala Google (pokud chci) atd.

                Máš k tomu ještě nějaké výhrady? Pokud ne, tak bych to uzavřel a doplnil článek.

                V každém případě díky za tuhle noční diskusi:-)

                1. Jakub Vrána

                 Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
                 Odhlášení po změně hesla není „pokud chci“, ale nevyhnutelné.

                 Použití standardního mechanismu prohlížeče (HTTP-only cookie) tomu pomohlo, ale bezpečnost ve srovnání s náhodně generovaným session identifikátorem platným omezenou dobu je pořád o řád horší.

                 1. Jakub MrozekAutor příspěvku

                  Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
                  Jak jsem psal, hash nemusí být nutně generovaný z hesla, takže pokud tuhle funkčnost mít nechci, programovat ji nemusím. Ale já to považuji za velkou výhodu, protože pokud aplikace neposkytuje možnost odhlásit se z ostatních relací, tak to beru za bezpečnostní problém.

                  Tohle řešení je dobré, protože už jeho implementace řeší některé problémy, třeba několikrát zmíněnou ochranu proti CSRF. To je hodně důležité, protože od stavu „když chci, můžu to doprogramovat“ do stavu „mám to naprogramováno“ je hodně daleko.

                  Omezení platnosti identifikátoru lze samozřejmě taky doplnit (toho druhého, který není generován z hesla)

                  1. Jakub MrozekAutor příspěvku

                   Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
                   Ještě k té omezené platnosti identifikátoru. Standardně se používá session_regenerate_id() po přihlášení, že? Aby se přegenerovalo session ID.

                   To by ale nebyl problém zajistit. U každé aplikace ukládám i informace o přihlašování, tj. každý pokus, čas, IP adresu atd. Tyhle informace být uloženy musí ať jde o jakoukoliv aplikaci. Nicméně tyhle informace se dají dobře využít i jinak a mohou být součástí vygenerovaného hashe. Tzn. po loginu máš stále oba identifikátory uloženy v prohlížeči. Kdyby útočník oba ukradl a použil je u sebe, po loginu uživatele už budou k ničemu, protože datum přihlášení u dané relace bude v databázi už jiné, takže bude požádán o zopakování přihlašovacích údajů.

                   Ano, teď už se to o něco více přiblížilo tomu klasickému řešení, ale i tak mi pořád zůstávají všechny výhody stateless aplikace, které potřebuji a nic jsem obětovat nemusel.

                   Lze argumentovat tím, že je to nestandardní řešení, to ano, ale mám řadu výhod, které klasické server-side aplikace nemají.

         2. Jakub Vrána

          Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
          Vygenerovaný hash, který server posílá klientovi (v článku označený jako x), lze chápat jako session identifikátor, jen má nekonečnou platnost. Neexistuje jediný důvod, proč by neměl být náhodný a proč by měl být odvozen z hesla. Důvod v článku označený jako výhoda je ve skutečnosti nevýhoda – spojuje dvě funkce, které spolu nijak nesouvisí. Např. Facebook mě dovoluje odhlásit z jiných zařízení, aniž bych si kvůli tomu musel měnit heslo a je to správné chování. Stejně tak si můžu chtít změnit heslo, aniž bych se musel chtít odhlásit z ostatních zařízení. Návrh popsaný v článku obě tyto funkce znemožňuje. Navíc zbytečně vystavuje heslo riziku prolomení.

          1. Jakub MrozekAutor příspěvku

           Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
           Ne, není to session identifikátor a ani ho tak chápat nelze.

           Facebook to nabízí jako možnost, to lze ale snadno doplnit i do této aplikace, třeba přes ss-events či webesockets. Je to easy.

           Myslím si, že správně je to, jak to řeší Google.

       2. Břetislav Wajtr

        Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
        Koukám že jste to řešili celou noc, to jste teda nadšenci :).
        Jen krátce:

        „když mi někdo ukradne notebook a já si hned změním heslo, ten authToken, který je uložen v prohlížeči, se stane nevalidním a útočníkovi je už k ničemu“

        Ano, to jistě. Tzn. že váš bezpečnostní protokol předpokládá akci uživatele, aby došlo k odhlášení na odcizeném zařízení. To mi nepřijde šťastné. Musím se přiznat, že u každé aplikace, kam se přihlašuji, předpokládám, že „session“ (ať už je to cokoliv) po čase vyprší – u vás se to neděje (je to tak?) a to mě trochu děsí

        „U klasického řešení přes session…“

        Musím se přiznat že já sám k těmto účelům session také nepoužívám, zato po ověření uživatele generuji náhodný authToken (zdůrazňuji náhodný, na hesle nezávislý), který posílám zpět klientovi a zároveň ho ukládám na serveru do distribuované cache (přístupné všem serverům v clusteru) a na serverové straně omezuji čas, kdy je tento token validní. Po vypršení se uživatel musí přihlásit znovu.

        „Bezstavovost podle principů REST má řadu výhod a příštím článku se o nich rozepíšu.“

        Na článek se upřímě těším. Bezestavovost má opravdu spoustu výhod, v tomto bodě se s vámi přít nebudu. Nicméně „tlačit“ bezestavovost i za cenu snížení bezpečnosti uživatele? To určitě ne… A zatím jste mě nepřesvědčil, že váš bezpečnostní protokol je steně bezpečný jako ty, které využívají stav na serveru…

        1. Jakub MrozekAutor příspěvku

         Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
         Pro mě končí pracovní doba až ráno, takže spíše bych byl nadšenec, kdybych to řešil přes den:-)

         „Ano, to jistě. Tzn. že váš bezpečnostní protokol předpokládá akci uživatele, aby došlo k odhlášení na odcizeném zařízení.“

         Právě že ne. Pokud by k odcizení došlo, tak při změně hesla už nikde přihlášen nejsem. Naopak, tohle je mnohem bezpečnější, authToken uložený u uživatele je už nevalidní. Klasické server-side aplikace tohle právě často neřeší, je to funkce navíc, která se musí dodat (= zaplatit). Shodu okolností jsem zrovna tohle musel nedávno řešit, protože jsem se zapomněl odhlásit z Gmailu v jedné kavárně. Google tohle řešeno má, takže změna hesla a můžu být klidný.

         1. Jakub Vrána

          Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
          Autor aplikace má právo si rozhodnout, jak se jeho aplikace bude chovat. Mně u většiny aplikací vyhovuje chování, že pokud si změním heslo, tak kvůli tomu nechci být odhlášen ze všech zařízení, kde aplikaci používám. To s postupem popsaným v článku nejde. Naopak chci mít možnost se odhlásit, aniž bych si kvůli tomu musel měnit heslo. Tuto funkci bych tedy měl naprogramovat tak jako tak.

          Požadavek Břetislava je zcela oprávněný. Změna hesla je přesně ta akce uživatele, o které Břetislav píše. Pokud si neuvědomím, že k zařízení, kde jsem přihlášen, má přístup někdo cizí, tak očekávám, že mě z něj aplikace sama časem odhlásí, aniž bych musel cokoliv dělat. Délkou této doby samozřejmě vyvažujeme pohodlnost a bezpečnost, ale je chyba dobu nijak neomezit (a tím na bezpečnost rezignovat).

          1. Jakub MrozekAutor příspěvku

           Re: Nevynalézejte bezpečnostní protokoly
           Tak X se samozřejmě z hesla generovat nemusí, hash se generovat může jakkoliv.

           Já to jako problém vnímám. Mně vyhovuje řešení Google a jsem za něj rád. Tobě ne, v pořádku, v tomhle se neshodneme.

           V článku je popsáno použití session storage a jeho obsah se vymaže po zavření prohlížeče, takže to řešené je. Pokud chci trvalejší dobu přihlášení, můžu použít cookie.

           Vidíš ještě někde problém v řešení popsaném zde: http://www.zdrojak.cz/clanky/autentizace-v-singe-page-aplikacich/?show=comments#comment-24975 ? Tedy kromě toho odhlašování po změně hesla, kde se neshodneme.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=9688