Komentáře k článku

Cesty k přístupné navigaci

Přístupná, snadno nalezitelná a pochopitelná navigace je jedním ze základních předpokladů k tomu, aby se na webové prezentaci zorientoval každý návštěvník, který na ni zavítá. Pojďme si prakticky ukázat, jak vytvořit navigaci, se kterou si bez problémů poradí i uživatelé asistivních technologií.

Zpět na článek

13 komentářů k článku Cesty k přístupné navigaci:

 1. Josef Richter

  v mnoha věcech nesouhlasím

  Obecná poznámka: Pokud web vyžaduje víceúrovňová menu, tak je dobrý znovu se zamyslet celkově nad strukturou a obsahem webu. Jestli všechno co tam je tak skutečně být musí, jestli to nejde napsat stručněji, jestli je potřebná taková míra granularity informací a taková míra kategorizace a hierarchizace, atd. Troufám si odhadovat, že u 90% webů jsou víceúrovňová menu jen vítaným trikem, jak se vyhnout hlubšímu přemýšlení, protože do nich se přece vejde úplně všechno.

  Knihovna digitálních dokumentů: Polovina těch odkazů nemá v tom postranním menu podle mě co dělat, protože to prostě nejsou odkazy na sekce webu, ale v podstatě parametry vyhledávání. Pokud mám na webu vyhledávání, tak pokud možno jedno (možná s přepínačem základní/rozší­řené). A ne že jich budu mít 5 různých na 5 různých stranách. Ostatně když se na ten web podívám a proklikám si ty jednotlivý možnosti vyhledávání, tak z těch formulářů je zřejmý, že je něco špatně.

  Bestfriendly.cz: To postraní menu je tam v podstatě úplně zbytečně. Když vlezu na stránku „služby“, tak je tam mám hezky vypsaný, se stručným dvouřádkovým popisem a odkazem na „akci“ (to se mi líbí). Ale tím pádem to postranní menu je jen seznamem nadpisů na stránce a jinou (duplicitní) formou prokliknutí na konkrétní službu. Proč tam teda je?

  Obec Třebihošť: co je to „odečítač“? Text v této části článku vůbec nechápu :-) takže se k němu neumím vyjádřit.

  Město Buštěhrad: Tady je podle mě všechno špatně. Tyhle do strany rozbalovaný hover menu jsou mor, za kterej bych lámal pracky. Přejet myší do té podnabídky, aniž bych vybočil z aktuálního řádku (tj. musím vodorovně doprava a pak až dolů na příslušnou položku podmenu), to je prostě absurdní požadavek a přibližně 100% návštevníků webu („nemusíš přesně, stačí přibližně“ ;-) ) se pravidelně „povede“ přejet na jinou položku a rozbalit její podnabídku. Dá se to čístečně řešit nastavením nějakýho „zpožďovače“ ale držel bych se českého přísloví „z houna bič neupleteš…“. No a to, že po kliknutí na položku hlavního menu se mi zobrazí stránka se seznamem odkazů z podnabídky, to je prostě nesmysl. Když kliknu na „turistické informace“, tak bych měl prostě vidět turistické informace. Měla by se mi zobrazit aspoň stránka, kde budou nadpisy odpovídající položkám té podnabídky (muzeum Oty Pavla, atd.) a ke každýmu nadpisu strčnej text, možná jeden obrázek a případně odkaz na další podrobnosti (tak jak je to na bestfriendly.cz).

  Microsoft: Nerozumím tomu textu, kde je následně jako příklad uveden web Microsoftu, na kterým se mi vůbec nepodařilo dostat se do menu pomocí klávesnice. :-)

  Jihlava: Jestli skrývat nebo neskrývat ostatní položky „akordéonu“ — budiž. To záleží na konkrétním případu, velikosti těch podnabídek, jejich obsahu, vzájemné souvislosti, atd. Vzhledem k tomu, že tady jsou ty podnabídky relativně autonomní, tak mi to neskrývání těch ostatních nedává úplně smysl. Zbytečně na malých monitorech (1280×800 — většina notebooků) odsouvá kus menu mimo viditelnou oblast. Nicméně hlavní problém tohoto konkrétního menu na webu Jihlavy je nekvalitní implementace. Chová se dost nekonzistentně, místy nesmyslně (kliknutí na položku submenu zavře všechny rozbalené podnabídku a vrátí menu do výchozího stavu) a místy je prostě nesrozumitlné — jak mám třeba chápat tohle? http://cl.ly/e431560912328f522927

  Takže když to shrnu, tak mi skoro přijde, že ten článek je seznamem příkladů jak to nedělat. Ale je klidně možný, že se v něčem hrubě mýlím — zdaleka se nepovažuju za odporníka na UX/UI.

  1. Honza

   Re: v mnoha věcech nesouhlasím

   „Knihovna digitálních dokumentů: Polovina těch odkazů nemá v tom postranním menu podle mě co dělat, protože to prostě nejsou odkazy na sekce webu, ale v podstatě parametry vyhledávání. … Ostatně když se na ten web podívám a proklikám si ty jednotlivý možnosti vyhledávání, tak z těch formulářů je zřejmý, že je něco špatně.“

   A teď si představte, že jste nevidomý. KDD používáte denně pro vyhledávání literatury, časopisů i autorů. Na tento typ formulářů jste zvyklý (protože toto vyhledávání již léta úspěšně používáte a vyhovuje Vám). Jistě by bylo možné vyřešit vyhledávání jednou stránkou, kde byste pomocí přepínačů a třeba AJAXu omezil co a v čem chcete hledat. Jenže nevidomému je příjemnější, když ví, že na třetím odkazu čeká „Pokročilé vyhledávání v časopisech“ a tam si jen poslepu vyplní to, co zná.

   Jak sám píšete, „…když se na web podívám…“. Ale tato aplikace je primárně pro nevidomé a slabozraké. Je tedy nasnadě, že bude mít i jistá specifika, kterými se bude této skupině vycházet vstříc. A zrovna vyhledávání je jedním z nich.

   1. Josef Richter

    Re: v mnoha věcech nesouhlasím

    Ano, to máš pravdu. Když jsem ten článek četl a psal k němu svůj názor, tak jsem nějak vůbec nezachytil, že je to psáno z perspektivy použitelnosti nevidomýho uživatele. (už vím proč — můj internetový mozek automaticky odfiltroval ten boxík na začátku, který považoval za reklamní banner, i to video na konci).

    Pokud jde o aplikaci primárně pro nevidomé, tak je to samozřejmě něco jinýho. Ale pokud bychom se bavili o aplikaci/webu pro běžnýho uživatele a možnostech lepšího zpřístupnění nevidomým, tak si myslím, že ty úpravy by neměly být prováděny za cenu výrazného snížení použitelnosti pro tu majoritní skupinu. I když chápu, že z perspektivy nevidomého uživatele to jsou relativně malý ústupky — celkem logicky považuje to, že se běžnýmu uživateli zobrazí něco duplicitně, nebo musí kliknout jednou navíc za malichernosti. Jenže z hlediska té majoritní skupiny návštěvníků to malichernosti bohužel zdaleka nejsou.

    Ono by asi nebylo špatný napsat článek o tom, jak ten „odečítač“ vlastně funguje, jakým způsobem se pohybuje po stránce, jak se ovládá, podle čeho vybírá co přečte, atd. (např. jestli po příchodu na web nejdřív přečte všechny h1, pak hledá div id=menu, atd. Pak by se nám určitě líp dařilo najít řešení, který není krkolomný pro většinovou skupinu a zároveň pod ním je sémanticky správný html, se kterým si odečítač líp poradí. Já totiž tuším, že hlavním problémem pro ten odečítač skutečně bude to, že to html pod tím je sémanticky nesmyslný (za což z části může kodér a z části zoufalý nedostatky css pokud jde o tvorbu layoutu).

    1. Brbla80

     Re: v mnoha věcech nesouhlasím

     Já totiž tuším, že hlavním problémem pro ten odečítač skutečně bude to, že to html pod tím je sémanticky nesmyslný (za což z části může kodér a z části zoufalý nedostatky css pokud jde o tvorbu layoutu).

     Můžete být, prosím, konkrétnější?

     1. Josef Richter

      Re: v mnoha věcech nesouhlasím
      Myslel jsem to tak, že téměř nikdy nemáme na webu semanticky krásně čistý html s html5 tagy <header>, <nav>, <article>, atd., nebo aspoň html4 verze

      , atd. Ale místo toho tam máme prasárny jako

      , v něm

      a když už má přijít na řadu ten header, tak ho nějakej šikula pojmenuje

      . Proto si myslím, že ten „odečítač“ musí mít velký problémy tímhle procházet.A to že tam máme ty prasárny jako

      je zas podle mě do značné míry vina css, který prostě složitější layouty absolutně nezvládá. A částečně taky vina browserů (hlavně Idiot Exploreru), kvůli rozdílům v renderování. Proto si při pozicování elementů běžně pomáháme různými wrappery, i když víme, že bychom neměli.

     2. Josef Richter

      Re: v mnoha věcech nesouhlasím

      oprava s escaped tagy:

      Myslel jsem to tak, že téměř nikdy nemáme na webu semanticky krásně čistý html s html5 tagy <header>, <nav>, <article>, atd., nebo aspoň html4 verze <div id=“header“>, <div id=“article“> atd. Ale místo toho tam máme prasárny jako
      <div id=“outer_wrap­per“>, v něm <div id=“inner_wrapper“> a když už má přijít na řadu ten header, tak ho nějakej šikula pojmenuje <div id=“hlavicka“>. Proto si myslím, že ten „odečítač“ musí mít velký problémy tímhle procházet.A to že tam máme ty prasárny jako <div id=“inner_wrapper“> je zas podle mě do značné míry vina css, který prostě složitější layouty absolutně nezvládá. A částečně taky vina browserů (hlavně Idiot Exploreru), kvůli rozdílům v renderování. Proto si při pozicování elementů běžně pomáháme různými wrappery, i když víme, že bychom neměli.

      1. Brbla80

       Re: v mnoha věcech nesouhlasím

       Otázkou je, jaká byla podpora HTML5 v době návrhu šablon a zda byste s čistým HTML5 uspěl napříč prohlížečovým spektrem bez ztráty květinky. Co se týká pojmenování jednotlivých id a class – ano, lze pojmenovávat způsobem, který jste naznačil. Bylo by to rozhodně lepší – z dnešního pohledu (příprava bezbolestného přechodu na HTML5). Musíme však opět přihlédnout k době vzniku šablon, kdy se rozhodovalo mezi HTML5 a XHTML 2.0.

       Nicméně, na funkci odečítače pojmenování tříd a identifikátorů nemá IMHO vliv. Můžete si nechat přečíst nadpisy určité úrovně, jednotlivé odkazy, přeskakovat na další odstavce – dle toho, jak umíte odečítač ovládat. S HTML5 bude ovládání komfortnější, ale to je zatím hudba budoucnosti. Kdyby byly odečítače na pojmenování divů závislé, byly by v dnešní nejednotné době nepoužitelné. Samozřejmě musí být správně použité jednotlivé značky nadpisů, odstavců, seznamů, vhodné klávesové zkratky atd.

       Úlitba v podobě nadbytečných divů, protože IE6 a spol. je bohužel realita, která se s námi ještě nějaký pátek potáhne.

       Nicméně, psal jste …sémanticky nesmyslný (za což z části může kodér a z části zoufalý nedostatky css pokud jde o tvorbu layoutu). Zajímalo by mne, kde konkrétně jsou zmíněné nesmysly a kde avizované zoufalé nedostatky ve tvorbě layoutu. Předem děkuji za doplnění.

       1. Josef Richter

        Re: v mnoha věcech nesouhlasím

        S těmi sémantickými nesmysly jsem nemířil na žádný konkrétní web, ale na ten obecný problém, že občas musíme používat tagy čistě kvůli formátování, bez sémantického významu.

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: hierarchie nadpisů

   Chybějící nadpisy h2 a nadpisy h3 po h1 nijak přístupnost nesnižují, s prázdnými h1 (resp. chybějícím nadpisem h1 v obsahové části stránky) a seznamem pomocí hvězdiček už je to horší. Díky za upozornění, přepošlu autorům k opravě.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3348