Komentáře k článku

Cloud hosting aneb hosting v oblacích

Termíny grid computing, cloud computing nebo cloud hosting se objevují stále častěji. Bylo by chybou domnívat se, že jde o oblast vyhrazenou jen velkým firmám; vůbec tomu tak být nemusí a i váš projekt může některé z těchto technologií využít. Článek nastiňuje odpovědi na otázky: Jaké technologie, proč, na co a jak?

Zpět na článek

25 komentářů k článku Cloud hosting aneb hosting v oblacích:

 1. mludvig

  s3cmd
  Nestydatě si tu přihřeju svou polívčičku…

  <reklama>

  Na nahrávání souborů na/z Amazon S3 se báječně hodí program s3cmd. Lze s ním nahrávat soubory na Amazon S3 úložiště, mazat je, nastavovat jim různé parametry, např. mime-type nebo zda mají být veřejně dostupné přes HTTP komukoliv nebo chráněné přístupovým klíčem a třeba i automaticky šifrované pomocí gpg (vhodné pro backup). Kromě toho umí s3cmd i jednoduše ovládat CloudFront CDN. A to vše z příkazové řádky nebo třeba ze zálohovacích skriptů.

  </konec reklamy>

 2. gawan

  ako sa to nafukuje?
  Dobrý deň, dokáže sa tento systém prispôsobovať záťaži? Písali ste, že keď si chcem objednať túto službu zadám počet procesorov, veľkosť RAM,HDD. Ale keď potom príde nejaká neočakávaná záťaž, dokáže sa k tomu nejako automaticky pridať výkon, alebo až keď mi server spadne, až potom si musím doobjednať ďalší procesorový výkon alebo RAM? Alebo je možné nastaviť niečo také, že ak stúpne záťaž procesora napr. nad 90% automaticky sa pridá ďalší procesor?

  1. Jan Kodera

   Re: ako sa to nafukuje?
   Musíte rozlišovat. U Amazonu EC2 (termínem je tato služba označována jako IaaS) toto nafukování děláte "ručně" přes API Amazonu. Tedy dáte příkaz, aby se spustil nový server a aby se na něj nahrála správný ISO image operačního systému. A většinou také nahrajete data z S3. Celá procedura trvá asi 5 minut.

   Každopádně, jelikož Amazon vám umožní nahrát vlastní ISO image operačního systému, tak nechává na vás jak si zkonfigurujete rozdělení zátěže. Je to do určité míry podobné jako když si zřídíte server hosting. Tam také musíte nakonfigurovat Apache,MySQL a bůh ví co ještě. Výhoda Amazonu je ovšem ta, že přidání nového počítače je otázka 5 minut a stejně tak jeho odebrání.

   To co píšete, je možné nastavit. Existuje již hromada skriptů, které se u Amazonu o toto starají. Například RightScale je přímo služba pro automatické rozdělování zátěže nad Amazon EC2.

   U Google App Engine (což je typický zástupce PaaS) se o toto nemusíte starat. Škáluje sám, podle zátěže. Na druhou stranu některá omezení jsou dosti drastická a doporučil bych ho opravdu pouze v případě, že programujete novou aplikaci. Asi bych se nepouštěl do dobrodružství přepisování stávající aplikace.

   Poslední připomínka – snad kromě Amazonu EC2 budete mít vždy servery umístěné v americe. Takže pokud je vaše aplikace určena pro čechy, může se vám stát, že veškerá výhoda cloud computingu vyhučí na datové zácpě na trase Austin-Praha.

 3. honza

  dalsi namety
  Vyborny clanek, diky.

  Je videt ze v tom mate opravdu prehled a umite psat srozumitelne – nechtelo by se vam napsat clanecek i o open source projektech z tehle oblasti, napriklad o resenich pro firmy ktere si chteji vybudovat a snadno spravovat vlastni hybridni cloud, namixovat si vlastni servery a treba sluzby Amazonu, jak by to mel umoznovat treba AbiCloud?

 4. Martin Nosál

  nesouhlasím, že se nehodí pro běžný eshop
  S tvrzením, že se cloud hosting nehodí pro běžný eshop nebo blog nesouhlasím.

  Každý, kdo něco takového provozuje, si začne všímat problémů s dostupností. A pokud si zaplatí nějakou monitorovací službu tak zjistí, že většina hostingů má krátké či delší výpadky. A pokud má jo smůlu, tak zažije i nějaký pořádný výpadek. Třeba na celý den. A pokud má hodně velkou smůlu, tak i výpadek spojený se ztrátou dat.

  A pak je na místě se ptát, jestli není lepší nějaký cloud hosting, kde jsou data online redundantně uložena. Vzpamatování se z fatálního výpadku (porucha serveru se skripty) je otázkou několika minut. Jaké jsou ztráty vašeho eshopu za hodinu výpadku?

  Cloud hosting bych tedy doporučil všem, kteří chtějí zažít vysokou dostupnost svého řešení. A takových lidí přibývá. Je smutné, že zavedení hosteři tento trend ignorují, jak je patrné například z aktuálního rozhovoru s ředitelem společnosti Ignum.

  1. Dáda

   Re: nesouhlasím, že se nehodí pro běžný eshop

   Naprosto souhlasím. A ještě dodávám že spousta e-shopů se potýká s velmi proměnlivým zájmem zákazníků – špičky např. před Vánoci – a možnost platit jen za spotřebované serverové hodiny je tak velkou výhodou.

 5. JCC

  vypocty narocne na RAM
  Dalo by sa to pouzit aj na vypocty, ktore su narocne na velkost RAM?

  Napriklad spajanie velkej panoramatickej fotky. Potrebujem tak 10 GB RAM.
  OS linux iba jadro a Hugin a Enblend si dodam sam.

  Prenos dat bude asi pomalsi ako samotne spajanie panoramy

  1. Michaelson

   Re: vypocty narocne na RAM
   Na EC2 je niekolko volitelnych typov instancii (tiez aj rozne spoplatnenych). Vid. http://aws.amazon.com/ec2/instance-types/

   Napr. pre vas (tato je aj relativne draha…):

   Extra Large Instance

   15 GB memory
   8 EC2 Compute Units (4 virtual cores with 2 EC2 Compute Units each)
   1,690 GB instance storage (4×420 GB plus 10 GB root partition)
   64-bit platform
   I/O Performance: High
   Price: $0.80 per instance hour

 6. tomas

  a co když poskytovatel potřebuje ten výkon
  Dobrý den
  na začátku článku je napsáno: "Představte si obrovský celosvětový e-shop. Takový e-shop potřebuje obrovskou a kvalitní počítačovou infrastrukturu, dimenzovanou na sezónní nápory koupěchtivých. Takže provozovatelé pořídí gargantuovský cluster, který ustojí desetinásobek předvánoční nákupní špičky. Problém je ale ten, že po zbytek roku většina tohoto obřího výkonu zahálí, chytá lelky a z nudy píše emo básně (tzv. Marvinův syndrom) – čili jen zbůhdarma spotřebovává proud. Logické rozhodnutí je nenechat ležet výkon ladem, ale provozovat na něm virtuální servery a pronajímat je zákazníkům."

  A k tomu mám otázku – co se stane o Vanocích, až bude provozovatel e-shopu potřebovat ten výkon, na který je to dimenzováno?
  Zdá se mi, že se poskytovatel takové služby dostane do stejných problémů jako každý jiný, kdo poskytuje služby na nějaké infrastruktuře. Buď kapacitu chce garantovat a potom ji musí vyhradit, nebo je to služba best effort.
  Jak toto řeší Amazon? Nedostane se zákazník s e-shopem na jejich infrastruktuře do problémů v době, kdy Amazon bude potřebovat kapacitu a zákazník taky?

  1. Jan Kodera

   Re: a co když poskytovatel potřebuje ten výkon
   Dobrá otázka. Podobná padla na konferenci WebExpo v říjnu. Odpověď Amazonu je taková, že oni samozřejmě sledují nárůst alokované kapacity a nechtějí svým zákazníkům ustřihnout jejich weby (i když taková možnost v jejich SLA existuje), takže průběžně navyšují kapacitu. A jelikož oni těch serverů mají fakt mnoho, tak i když nějaký web začne exponenciálně růst, tak u nich se to projeví jako lineární přírůstek. A díky tomu mohou efektivně plánovat nákup další kapacity. Tedy nebojte se, ani vánoce vás neodpojí.

   1. Michaelson

    Re: a co když poskytovatel potřebuje ten výkon
    Raz sa im to uz cele zrubalo… (teda raz co ja viem)… ale inak zatial sa drzia naozaj statocne, nemozem sa stazovat…

   2. Karell

    Re: a co když poskytovatel potřebuje ten výkon
    No myslim, ze to je stejne jako treba ve financnictvi s rozkladanim rizika. Nemuzou garantovat 10 nasobnou rezervu vsem, ale v praxi ji dodaji kdyz ji budou potrebovat jednotlivci. Pak to je jen o rozlozeni mezi ruzne typy sluzeb. Kdyz budou 90% zateze delat eshopy, tak bych se vanoc docela bal :-)

    Na druhou stranu, u opravdu velkeho hostingu uz to muze vypadat tak, ze pokryva znacnou cast populace a bude stavet na tom, ze lidi nemuzou delat vic veci zaroven. Takze kdyz vzroste zatez treba u zpravodajskych webu kvuli nejake udalosti, tak zas klesne jinde. O vanocich budou zas vsichni nakupovat a ostatni weby se budou flakat. Docela by bylo zajimave zjistit, jestli uz se takove chovani nekde neprojevuje.

  2. viroman

   Re: a co když poskytovatel potřebuje ten výkon
   Dobry den,
   taktez me tato otazka napadla, ale myslim si, ze kdyz uz se nejaka firma rozhodne nabizet ostatnim takove sluzby, tak to dostatecne naddimenzuji aby to produkcni systemy neomezilo a jeste sypalo peniz;)

   1. tomas

    Re: a co když poskytovatel potřebuje ten výkon
    Pokud to je ale dimenzované na služby pro zakazniky, tak se ztrácí výhoda toho, že mám dočasně volnou svoji kapacitu a je tu stejné jako standardní hosting. Rozdíl je v technologii a ne v tom, že prodávám dočasně "nadbytečnou kapacitu"

 7. Borek Bernard

  Azure
  Za zmínku v této souvislosti stojí Windows Azure a související služby ze skupiny Azure Services – např. plnohodnotná relační SQL databáze v cloudu není vůbec obvyklá. Nejsem si úplně jistý, jak tam mají řešené škálování aplikací, ale snad by mělo být jednodušší než u EC2 (trochu blíže modelu Google App Engine).

 8. Gianluca

  Pekny clanek
  Moc pekny clanek! Obzvlast se mi libilo srovnani a predstaveni poskytovatelu cloud hostingu. Uvidime jak se to bude vyvijet dobudoucna a zda-li zacnou poskytovatele hostingu migrovat hromadne na virtualni reseni a nabizet klientum produkty "site na miru" (ne uplne na miru samozrejme, ale podobne jako to ma Amazon)

 9. mludvig

  Jak vypadají aplikace?
  V článku se píše že EC2 instance nemají persistent storage. Jak se tedy navrhují aplikace pro takovouto platformu? Chápu že vlastní kód webu je uložen na S3, ale kde jsou data? Když mi na jedné instanci EC2 poběží databáze tak bych asi byl rád aby se data z ní neztratila ani po havárii / restartu. Nebo je na všechno potřeba použít SimpleDB? To by asi leckomu nestačilo…

  1. Martin

   Re: Jak vypadají aplikace?
   Já jsem to naopak pochopil tak, že na S3 jsou hlavně data. Přesněji zvlášť data a zvlášť obrazy serverů. Pokud ale S3 umí jen uložit a načíst soubor, tak asi musím mít na svém serveru nainstalovaný i databázový server (MSSQL, Oracle, Firebird…) a sám se musím postarat o zálohování do S3. Z toho mi plyne, že buď budu do S3 ukládat aktualizovaný obraz celého serveru včetně aktuální databáze, a nebo budu využívat zálohovací mechanismy použité databáze a jen vytvořené zálohy databázového serveru ukládat do S3. Úplně jasné mi to tedy není.

  2. Martin

   Re: Jak vypadají aplikace?
   Je možné využít Amazon Elastic Block Store, která funguje jako perzistetní úložiště.

 10. echo zulu

  Ochrana dát
  Dajú sa v takomto prípade nejako ochrániť dáta tak, aby ich nevidel poskytovateľ služby? Celkom by ma to zaujímalo.

 11. Počítavec

  Distribuované výpočty

  Má tu někdo zkušenosti s náročným výpočtem. Budu v nejbližší době potřebovat hodně velký výpočetní výkon. Potřebuji minimální diskový prostor (odhadem 30–50 MB), zato CPU čím víc, tím líp (přizpůsobím aplikaci). Jedná se o vlastní hybrid neuronové sítě, expertního systému a něco na způsob genetického algoritmu. Naprogramováno v C#, s příchodem Visual Studia 2010 bude odladěno na X vláken, takže třeba 30 CPU klidně vytížím na max. Odhadovaný čas běhu 1–2 dny. Pak 0. Nejedná se o veřejně přístupný web či službu. Potřebuji výsledek (každý víkend), který se pak využije jinde.

  Díky všem za jakýkoliv postřeh.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2994