Co zaujalo Daniela Steigerwalda

Páteční odlehčení v podobě osobních subjektivně komentovaných tipů na více či méně vývojářské čtení dnes připravil Daniel Steigerwald, enfant terrible mezi českými JavaScriptaři, známý např. jako autor mapového rozhraní a API Atlasu či jako autor článků o JavaScriptu.

O autorovi: Daniel Steigerwald je AJAXový veterán, který – dle svých slov – konečně našel Javascriptový framework, který může používat, aniž by měl imanentní potřebu jej od základů přepsat.

RavenDB

Pojem NOSQL (not only SQL) dnes frčí. Někdo považuje dokumentové databáze za slepou cestu vývoje, jiný soudí to samé o databázích relačních. Pravdu/omyl však mají (jako obvykle) oba. Proč? Protože „use the right tool for the job“. Pro svůj současný projekt tak kromě MS SQL používám i NOSQL databázi, konkrétně RavenDB. Šetření je v dnešní době populární, proto vás ušetřím výkladu, proč a jak dokumentovou databázi RavenDB používám.

Co mne zaujalo, je srovnání RavenDB s CouchDB, která byla mimochodem Ayendeho ideovou inspirací. Je osvěžující vidět, že má platforma (.NET) drtí Ruby v něčem tak moderním a hypovém jako je NOSQL. Nejde o to, že RavenDB má více funkcí, ale o to, jakých.

Příklad: Nedávno jsem slyšel Karmiho přednášku z WebExpo, ve které se rozplýval z RESTového API. Ano, je fajn, když lze k databázi mluvit polopaticky, ale používat to denně? REST je neohrabanost sama. Co transakce, doménový model, unit of work, validace pomocí metadat, typová kontrola? Good times for .NET platform. 

Kniha o Google Closure Library

je ve skutečnosti nejlepší kniha o Javascriptu a vývoji AJAX (Advanced JAvascript eXperience) aplikací, jakou jsem kdy četl. Teď se mi nesmějte, ale u některých pasáží mám pocit, jako bych je psal já sám. Například pasáž o vývoji ajaxových aplikací: Knihovna se jmenuje Closure, protože byla vytvořena jako uzávěr javascriptového šílenství, kterému programátoři Googlu (úspěšně) čelili. Nebo pasáž, která se dotýká Yahoo knihovny YUI (ač není jmenována) a její obsese jednopísmennými proměnnými a aliasy everywhere, což vede k nečitelnému kódu. Douglasu Crockfordovi pak věnovali celou kapitolu. Jsem rád, že někdo už konečně řekl nahlas, že Crockford šíří javascriptové bludy http://crockfor­dfacts.com/.

CSS3

No a kromě JS žiji CSS3 (zahodil jsem IE <8, IE6 rovnou přesměrovávám na fax), takže mohu přihodit pár užitečných linků:

Tohle a tohle ukazuji každému grafikovi na potkání, ať ví, co lze dnes pomocí CSS3 všechno udělat. CSS3 (a dropnutí IE < 8) je Panacea. Konečně můžu mít pěkné vektorové UI, je to nesmírné ulehčení práce, stejně jako CSS LESS. Pro dotnetisty přidám odkaz na jeden fajn tool: chirpy.codeplex­.com.

Pozorný čtenář se možná zeptá: „CSS3 v IE8?“ Ano, s pomocí http://css3pi­e.com/. Ano, vše simulovat nelze. Vadí to? Ne.

Nevím jak koho, ale mě hrozně baví vyrábět image sprite. Jediné, co mě baví víc, je vyplňovat daňové přiznání. Ano, existují nástroje, ne, neřeší vše, třeba opakující se pozadí. Pro současné projekty tak využívám http://www.spri­tebaker.com/. Během vývoje použiji klidně třicet obrázků, pro deploy je všechny (< 32kb) embednu do stylopisů. I to je jeden z příjemných důsledků dropnutí IE < 8.  Jaké jsou další?

Tak to bychom měli odkazy praktické, a nyní odkazy… jinak praktické.

Jinak praktické čtení

Máte svou „velkou věc“, na které děláte? Tak si dejte pozor, abyste se do ní nezamilovali. Sice vás to nabije tak, že vydržíte makat dlouhé noci (minimálně do příchodu exekutora), ale vynaložené úsilí se nemusí vrátit.  Láska zaslepuje.

Předchozí odstavec vás nezaujal, protože zrovna řešíte něco „děsně zapeklitého“? Zásadní fičuru vaší úžasné nové a převratné aplikace? Stane se, a i taková metodologie, jakou je Scrum, mlčí. Vše se naplánovat nedá. Hlavně ne záseky nebo paralýza analýzou. Docela dobrá pomůcka, jak to rozseknout (možná se vydáte špatným směrem, ale i blbé rozhodnutí je lepší, než žádné), je zde http://www.li­dovky.cz/fanta­zirovani-v-mori-mleka-d09-/ln_noviny.as­p?c=A101113_000103_ln_no­viny_sko&klic=­239917&mes=101113_0.

Zaujalo mne, jak kardinální i zábavné rady mohou muzikant a malíř dát programátorovi.

  • Nepotlačuj jedno na úkor druhého
  • Pracuj jinou rychlostí
  • Přijmi svou chybu jako skrytý úmysl
  • Opakování je forma změny
  • Ptej se svého těla
  • Naopak
  • Linka má dvě strany
  • Jsi technik
  • Smíš udělat jen jednou za čas jeden bod

Zábavný kardinál je i Vlk. Tedy ten Twitterový. Jeho pojetí duchovního života a víry je… jak to říct? Asi jako správná aplikace metodologie Scrum! Jsou to, čas od času, dobré rady, jen je třeba o nich přemýšlet, a hlavně je nebrat dogmaticky.

Scrum v deseti minutách. http://www.you­tube.com/watch?v=Q5k7a9Y­EoUI

Independent software gardener, libertarian, web applications consultant and trainer. Google Developer Expert since 2012.

Komentáře: 15

Přehled komentářů

Dvorak Javascriptový framework
Martin Malý Re: Javascriptový framework
Daniel Steigerwald Re: Javascriptový framework
vtipálek Pán je vtipnej
Ondřej Mirtes Re: Pán je vtipnej
Daniel Steigerwald Re: Pán je vtipnej
Daniel Steigerwald Re: Pán je vtipnej
mirek Re: Co zaujalo Daniela Steigerwalda
Satai Re: Co zaujalo Daniela Steigerwalda
jjjjj crockford
Daniel Steigerwald Re: crockford
srigi Re: crockford
pas veteran?
Daniel Steigerwald Re: veteran?
Eric Force zajímavý náhled do duše
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3369