25 komentářů k článku Ext JS – javascriptový framework pro tvorbu RIA:

 1. smilelover

  RE: Ext JS - javascriptový framework pro tvorbu RIA

  Při přistoupení na licenci GNU GPL musí dát vývojáři volně k dispozici i svoje zdrojové kódy.

  …ovsem pouze tomu, komu vysledny produkt distribuuji. Jinak by to nebyla GNU GPL, ale nejaka „Ext JS licence“

  1. Martin Hassman

   RE: Ext JS - javascriptový framework pro tvorbu RIA
   Tak webovou aplikaci všem uživatelům automaticky distribuuju – mám na mysli onu javascriptovou část běžící na straně klienta – tudíž budu muset i celý svůj javascriptový kód dát pod GPL (on by byl uživatelům sice stejně přístupný, ale mohl bych si na něj jinak nárokovat práva).

   1. Jan R.

    RE: Ext JS - javascriptový framework pro tvorbu RIA
    Z pohledu GPL je "kód" to, co jako autor aplikace editujete, když děláte v aplikaci změny. Jako autor určitě needitujete výsledné "statické" HTML stránky, ale serverové skripty, které je generují.
    Druhá otázka je, nakolik je takový JS skript součástí celého díla, aby vynucoval GPL licenci i na celé dílo. Pokud je bez něj aplikace nepoužitelná, pak je vynucení GPL jisté. A v případě takovéhodle frameworku to tak bude v drtivé většině případů.

 2. Hoween

  Kanón na komára
  Stavěli jsme ve firmě na Ext GWT aplikaci… Engine Extu je brutálně pomalý, což je limitující ve chvíli, kdy zákazník chce aby mu to svižně běhalo i na IE7 (díky bohu že IE6 nepožadoval). Takže se optimalizovalo prakticky všechno – od datového modelu, přes množství načítaných záznamů, po komprimace a obfuskace celého Extu. A nic extra celý Ext nepřinesl, vytvoření aplikace přes standardní frameworky by asi trvalo déle, ale rozhodně by bylo praktičtější.

  Další limit Extu je jeho příšerná snaha o přemýšlení za vývojáře. Ve chvíli, kdy vytváříte vlastní skin podle požadavků zákazníka, a Ext v IE simuluje quirk, zatímco vy potřebujete standard, nemáte pro autory Extu jediné slušné slovo. A skinování vůbec je v případě Extu dost špatně řešené.

  Ext je vhodný tam, kde můžete zajistit homogenní prostředí (Firefox, nebo Chrome) a stačí vám ten příšerný modrý skin celé aplikace. Jinak přináší problémy a komplikace.

 3. Anonym

  RE: Ext JS - javascriptový framework pro tvorbu RIA
  IMHO perfektní článek. Uvítal bych popis i konkurenčních frameworků, např. DOJO

 4. Anonym

  RE: Ext JS - javascriptový framework pro tvorbu RIA
  ExtJs je pekny framework na pohlad ale je to strasny moloch.Umoznuje aj vyuzitie dalsich frameworkov.Inak celkovo je dost pomaly.Cim dalej tym viac mam pocit ze toto neni zrovna ta spravna cesta.Taketo mohutne frameworky sice obsahuju vsetko ale su tazkopadne,neprehladne.Mimochodom nieco podobne je aj qooxdoo. Nemam s nim blizsie skusenosti.

 5. jean

  SmartClient
  V soucasnosti nejlepsi JS framework je zrejme http://www.smartclient.com (LGPL), pripadne jeho GWT varianta http://code.google.com/p/smartgwt/. Nove skiny tam pridavaji jak na bezicim pasu (http://www.gwtnow.com/2009/02/08/slick-new-skin-for-smartgwt-is-out/) a skaluje temer libovolnym zpusobem – vse ma live dotahovani az v okamziku potreby, podpora milionu radku v tabulkach, ve stromech, v menu….

  Pro srovnani s ExtJS viz://www.infoq.com/news/2008/11/smartgwt (pise byvaly vyvojar gwt-ext).

  1. Miroslav JuhosAutor příspěvku

   Re: SmartClient
   Neni lehké rozhodnout, který framework je lepší, natož nejlepší.

   My jsme při výběru do frameworku do našich aplikací, který probíhal před dvěma lety, pohořeli hlavně na tehdejší licenci Smartclienta, která nám nevyhovovala, a kritérií pro výběr bylo velmi mnoho mnohem víc než jen dotahování dat na požádání (fetch on demand) nebo množství skinů.

   Pokud vás tento výběr a porovnání frameworků zajímá, naleznete jej ve sborníku konference Europen http://europen.cz/Anot/33/HLAVNI.pdf, v příspěvku mého kolegy Pavla Beneše v kapitole JavaScript a JS frameworky.

   1. jean

    Re: SmartClient
    > Neni lehké rozhodnout, který framework je lepší, natož nejlepší.

    Tak tak, zrovna nedavno jsme vyber provadeli a kriterii bylo opravdu hodne. Dival jsem se pritom podrobne na 29 frameworku vcetne jejich zdojaku (jestlize byly k dispozici). Proto jsem si temer jist, ze SmartClient v dnesni dobe nema konkurenci a to hlavne po strance architectury.

    Na vase porovnani se ale samozrejme rad podivam (zbezne jsem se mrknul a zda se mi, ze jsme tech kriterii meli podstatne vic).

 6. igo

  moje skusenosti s Ext
  Ext uz pouzivam dost dlho a robil som v nom uz par web aplikacii. Cely napad sa mi zda super, vyrobit cele web rozhranie na strane klienta, aj podpora adobe air, google gears,… chlapci sa snazia pridavat nove ficury. je tu vsak velke ale. ak chcete urobit nejaku komplikovanejsiu aplikaciu narazite na veeeelke mnozstvo bugov, hlavne co sa tyka renderovania UI. ak vsak potrebujete iba nieco male a rychlo moze byt ext dobra volba. pre velke aplikacie vsak urcite nedoporucujem.

  1. Miroslav JuhosAutor příspěvku

   Re: moje skusenosti s Ext
   Chtěl bych upřesnit že nápad s "webovým rozhraním na straně klienta" není nápadem ExtJS, alebrž architekturou, kterou přinesl příchod RIA aplikací, či jak laicky říkáme AJAXu.

   Pokud vím, tak všechny javascriptové frameworky se snaží o to samé, usnadnit a zjednodušit vývojářům vytváření GUI a komunikaci se serverem omezit na přenost dat ať už pomocí JSON nebo jinéh protokolu.

   Renderování UI obsahuje nějaké bugy (ruku na srdce, existuje bugůprostý softwarový produkt?) ovšem s množstvím bugů, které se dá vytvořit při psaní v čistém JavaScriptu + DOM je nesrovnatelné, s jiným frameworkem bohužel nemám srovnatelnou zkušenost.

   Kromě toho řešení známých bugů v ExtJS a možnost zareportování nových je zde http://extjs.com/forum/.

   1. karf

    Re: moje skusenosti s Ext

    Chtěl bych upřesnit že nápad s „webovým rozhraním na straně klienta“ není nápadem ExtJS, alebrž architekturou, kterou přinesl příchod RIA aplikací, či jak laicky říkáme AJAXu.

    Bohužel ono hnutí „RIA“ se právě snaží webové rozhraní zcela potlačit a postavit na něm rozhraní úplně jiné (okýnkové), které vůbec klasické webové GUI nerespektuje. (Nejen) podle mě to není moc dobrá cesta. Myslím, že to R v RIA nemusí nutně znamenat sestavování buttonů z haldy spanů omalovaných namodro.

    Pokud vím, tak všechny javascriptové frameworky se snaží o to samé, usnadnit a zjednodušit vývojářům vytváření GUI a komunikaci se serverem omezit na přenost dat ať už pomocí JSON nebo jinéh protokolu.

    Kupodivu je hodně frameworků, kterým je GUI víceméně ukradené. Rozlišoval bych „javascriptové frameworky“ (jQuery, Prototype) a „knihovny pro tvorbu GUI“ (ExtJS). Hranice není zcela ostrá, ale stále dostatečně zřetelná. Většina těchto GUI knihoven je pro mě osobně těžko použitelná, protože se soustředí příliš na efekty a nahrazování pěkných systémových tlačítek a scrollbarů za škaredé javascriptové tlačítka a scrollbary, omezuje vývojáře a vlastně nic moc užitečného navíc nepřináší.

    1. Miroslav JuhosAutor příspěvku

     Re: moje skusenosti s Ext
     Rád bych Vás s RIA vyvedl z omylu – jak vysvětluje wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Rich_Internet_application RIA jsou webové aplikace s některými charakteristikami typickými pro aplikace desktopové (a tyto jsou dále jmenovány). A designu GUI ani o "okýnkách" tu zmínka není.

     Sám si vysvětluji tento pojem, že se jedná o snahu aby uživatel nerozlišoval mezi desktopovou aplikací a webovou. Čímž je myšleno chování, nikoli vzhled aplikace.

     Termínu "klasické webové GUI" bych se raději vyhýbal, GUI má dle mého názoru v první řadě splňovat požadavky na aplikaci, čili není bezpodmínečně nutné aby respektovalo svým GUI platformu na které běží – GUI webových aplikací by ale bylo ale téma minimálně na další článek.

     S termínem "framework" jsem si naběhl, samozřejmě jsem neměl na mysli nízkoúrovňové knihovny typu jQuery, měl jsem lépe použít termín "GUI knihovny", byť ho nikdo nepoužívá a většina vývojářů háže tyto knihovny do jednoho pytle pod názvem "framework".

     ExtJS nemusí být pochopitelně pro každého přínosem, žádný softwarový (ani jiný) produkt neoslovuje neomezenou cílovou skupinu, pokud ovšem píšete webovou aplikaci s mnoha dialogy (typicky aplikací pro správu databází) máte volbu – buď si psát celé GUI sám od tlačítek po dialogy a nebo využijete dejme tomu JavaScriptovou GUI knihovnu abyste se mohl věnovat implementaci funkcionality Vaši aplikace, nikoli implementaci funkcionality GUI prvků – ale to už je námětem jiného článku http://zdrojak.root.cz/clanky/proc-javascriptovy-framework/.

     1. karf

      Re: moje skusenosti s Ext

      Rád bych Vás s RIA vyvedl z omylu – jak vysvětluje wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Rich_Internet_application RIA jsou webové aplikace s některými charakteristikami typickými pro aplikace desktopové (a tyto jsou dále jmenovány). A designu GUI ani o „okýnkách“ tu zmínka není.

      Vždyť jsem psal prakticky to samé. Jinak já si RIA vysvětluju spíš jako marketingovou zkratku na prodporu Flashe a Silverlighu.

      Já jsem zastáncem toho, aby GUI aplikace co nejvíce respektovalo zvyklosti platformy na které běží, než aby bylo stejné na všech platformách. Což je právě u webových aplikací problém – obvykle zavádí nové GUI které s hostitelským vůbec nekoresponduje.

      Jinak nechci, aby můj příspěvek vyzníval nějak agresivně, sám jsem ExtJS svého času zkoušel, abych zjistil, že přináší víc problémů než jich řeší. Chybí mi zde nějaká GUI knihovna, která by byla naprosto „light“, nezaváděla zbytečný balast a nesvazovala vývojáři ruce. Většina knihoven k tomu bohužel inklinuje.

      1. Martin Hassman

       Re: moje skusenosti s Ext
       RIA vysvětluju spíš jako marketingovou zkratku na prodporu Flashe a Silverlighu.

       V temínu RIA není nijak nedefinované, jakým způsobem je realizována. RIA lze vytvářet jak pomocí Flashe nebo Silverlightu tak pomocí HTML a JavaScriptu. To vše je RIA.

       1. karf

        Re: moje skusenosti s Ext
        Ale jistě, akademicky se můžeme tvářit, že RIA je obecný pojem. Ale s přihlédnutím k tomu, že jej vynalezla, pokud se nemýlím, Macromedia v souvislosti s Flashem, tak není proč se divit, že jsem napsal to, co jsem napsal.

        1. Martin Hassman

         Re: moje skusenosti s Ext
         Neřekl bych akademicky. Běžně se v tomhle kontextu používá. Případné prvotní autorství termínu na to nemá vliv.

         1. michalnik

          Re: moje skusenosti s Ext
          Možná že neřekl ještě neznamená nenapsal a akademicky naopak znamená low level. Kontext je výtažek z contentu a content by mohl být kontext, ale není. Blábol nemusí být lež a názor nemůže být lež. Co je co, ví málokdo. To, co se může šířit mezi lidmi, je fáma a nebo taky zkušenost. Fámy jsou pro staré baby a zkušenosti je třeba šířit a sdílet, ne je dementovat.

          1. Martin Hassman

           Re: moje skusenosti s Ext
           A také platí, že přání je otcem myšlenky. Dnes se čím dál víc rozdíl mezi HTML+JS aplikací a ne-HTML+JS aplikací smývá. Možnosti jsou z hlediska výsledku podobné, rozdílů postupně ubývá. Opravdu bohatou aplikaci, RIA, lze dnes vytvořit v obou případech. Pár let zpět to možná neplatilo, ale dnes opravdu není třeba je odlišovat nějakou zvláštní nálepkou.

 7. jedik

  Dobré zkušenosti
  Já už něco pod Extem spáchal a je to pro mě zcela určitě to nejpoužitelnější, s čím jsem měl na poli JS tu čest pracovat. Pracuje se mi s tím totiž neskutečně jednoduše rychle a rychle jsem se ho taky naučil. A taky v něm mám stále co objevovat.

  Je pravdou, že některé složitější věci se tam musí řešit oklikami a berličkami, ale ukažte mi někdo takhle robustní JS FW, který tohle zvládá?

  Dokumentace se tu už zmiňovala, tak další výhodou je výborné fórum, a uživatelská základna. V 90% případů mi vytáhli trn z paty a na mnohé běžné funkčnosti, jež v Extu nejsou, už někdo napsal plugin, který opravdu funguje podle filosofie plug-and-play.

  1. ph55

   Re: Dobré zkušenosti
   Presne rovnaké skúsenosti (a keď ich nie je nejak mnoho) mám aj ja.
   Skvelá dokumentácia nemá nikde takú podobu. A čo som nenašiel tam, zatiaľ vždy vyriešilo fórum.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2943