Jak si zjednodušit práci s PHP projektem pomocí příkazové řádky

Pokud si myslíte, že s PHP můžete pouze generovat dynamické webové stránky, mýlíte se. PHP je v dnešní době poměrně univerzální jazyk a škála úkolů, které s ním lze řešit, sahá například až k vytváření grafických uživatelských rozhraní v PHP-GTK. Pro webového vývojáře je z těchto dalších úkolů zřejmě nejzajímavější využití PHP v příkazové řádce.

Takové nástroje vám mohou usnadnit život automatizací různých úloh a využijete je pravděpodobně i při vzdálené práci se servery přes SSH.

Proč PHP?

Mohu to přece udělat v Pythonu, Bashi, Perlu, Céčku, … No řekněme, že to má své výhody. Pokud člověk podstatnou část života programuje v PHP a většinu úloh v něm udělá nejrychleji a s největší jistotou, pak je logické, že si tentýž jazyk vybere i pro skripty ve svém operačním systému nebo pro malinké aplikace.

Nebo si představte, že máte webovou aplikaci, která chce cronem spouštět nějaké úlohy. Psát takové úlohy veřejně přístupné (tzn. že cron vykoná HTTP požadavek na dané URL a tím se spustí skript) je poměrně nebezpečné a psát je v jiném jazyce je neefektivní – máme-li hotovou aplikaci s připojením k databázi a propracovaným modelem, je škoda toho rovnou nevyužít a psát to celé znova třeba v Pythonu.

Instalace a spouštění

K tomu, abyste mohli PHP využívat i v příkazové řádce, tedy CLI, většinou nejsou zapotřebí žádné složité kroky. Například v linuxové distribuci Ubuntu vám stačí doinstalovat balíček php-cli, na Windows zase jen pro větší pohodlí přidáte své php.exe do systémové cesty. Pokud do příkazové řádky napíšete $ php --version a systém se netváří nijak ublíženě, máte v podstatě vyhráno a můžete začít psát své skripty. Ty následně spouštíme jednoduše:  $ php helloworld.php.

Automatizace práce s projektem

Také se může hodit napsat si jednoduché skripty pro automatizaci práce nad určitým projektem. Já to osobně dělám často a musím přiznat, že mě to naučil framework Symfony, který má přes příkazy v CLI automatizováno opravdu mnohé. Přijde mi to velmi pohodlné a tak si tento návyk v rámci možností přenáším i do jiných pracovních prostředí, třeba i do u nás populárního frameworku Nette.

Školení Nette

Pokud vás zajímá, „co vlastně na tom Nette všichni vidí, přijďte na školení Vývoj webových aplikací v Nette Framework. Dozvíte se přímo od autora frameworku nejen jak psát webové aplikace v Nette, ale hlavně jak je psát správně. Školení proběhne 9. – 10. 3. 2011 vždy od 10:00 v Praze.

Školení je určeno všem programátorům v PHP, kteří se chtějí naučit tvořit webové aplikace rychle a kvalitně, bez bezpečnostních děr. Jako aplikační rámec slouží Nette Framework.

Nette je přitom na CLI připravené – existuje experimentální, nicméně dobře fungující CliRouter a jako název prostředí se v příkazové řádce automaticky nastaví console. Abych nemusel moc přemýšlet nad presentery, vytvořím si jen jeden, TaskPresenter, který bude obsluhovat jednotlivé úlohy. Mohu si potom i do adresáře s projektem vytvořit malý Bash skript, nazvaný například command, jenž mi se směrováním požadavků pomůže:

#!/bin/bash
script_dir=`dirname "$0"`
exec php "$script_dir/index.php" "task:$@"

Aby toho nebylo málo, mohu si do systémové cesty vytvořit ještě komplexnějšího pomocníka, opět v Bashi. Ten bude dostupný odkudkoliv ze systému. Pojmenujme ho stejně jako projekt, dejme tomu  slevonator3000:

#!/bin/bash
cd ~/workspace/.../slevonator3000/
if [ "$1" = "ssh" ]; then
 # connect to server via ssh
 ssh honzajavorek@225.225.225.225
elif [ "$1" = "cc" ]; then
 # clear cache
 rm -rf ./slevonator3000/temp/cache/* ./slevonator3000/temp/sessions/*;
 exit
elif [ "$1" = "check" ]; then
 # check code by Nette Code Checker
 php ./slevonator3000/tools/Code-Checker/code-checker.php -ld ./slevonator3000/
 exit
elif [ "$1" = "fix" ]; then
 # fix code by Nette Code Checker
 php ./slevonator3000/tools/Code-Checker/code-checker.php -fld ./slevonator3000/
 exit
elif [ "$1" = "git" ]; then
 shift 1
 # before adding files to git...
 if [ "$1" = "add" ]; then
  # dump database schema into sql file
  ./command schema --dump
  # automatically fix all code
  php ./slevonator3000/tools/Code-Checker/code-checker.php -fld ./slevonator3000/
 fi
 # delegate to git
 git "$@"
 exit
else
 # else delegate to CLI interface of my project written in PHP
 ./command "$@"
 exit
fi
echo "Unknown command."

Jak vidíte, nyní se napsáním $ slevonator3000 ssh mohu odkudkoliv ze systému ihned připojit na produkční server. Příkaz $ slevonator3000 cc mi zase smaže cache (to musím udělat v Bashi, protože bude-li v Nette potřeba promazat cache, nespustím na něm kvůli chybě logicky ani žádnou CLI úlohu), pomocí $ slevonator3000 check nebo $ slevonator3000 fix mohu různě dolešťovat podobu svého kódu a nakonec přes $ slevonator3000 git mohu přistupovat i k verzovacímu systému. Cokoliv jiného propadne přímo na příkaz command ve složce s projektem a tedy i na TaskPresenter v Nette. Příkladem takového volání může být ve skriptu použité ./command schema --dump, což je má PHP úloha na export databáze projektu do SQL souboru. Obdobně jednoduché pomocníky by šlo samozřejmě napsat i ve Windows PowerShell nebo jako dávky.

Specifika CLI

Při práci s PHP v CLI je třeba myslet na některá jeho omezení a je dobré si uvědomit, čím disponuje navíc. Nelze například zjistit IP adresu a ani žádné jiné údaje okolo HTTP požadavku. To je sice logické, protože žádné HTTP není ve hře, ale nejedna aplikace, jejíž kód byste rádi ve svých CLI úlohách recyklovali, na takových údajích závisí. Pro zjištění, kde se skript nachází, se mi osvědčila funkce php_uname, konkrétně php_uname('n'). Tak snadno poznám, jestli spouštím skript na mém počítači lisa, nebo na produkčním serveru.

Čím PHP v CLI disponuje navíc? Máte k dispozici nekonečný max_execution_time, což je důležité pro dlouhé náročné úlohy. Pamatujte však, že jazyk, v němž programujete, je stále PHP, a pokud vás tedy nezastaví čas, udělají to za něj jiné zdroje. Zapomeňte na psaní výkonných skriptů – PHP příliš paměť uvolňovat neumí a byť se můžete snažit, ale skript zpracovávající velký objem dat vám v tomto případě často zhyne na její nedostatek, ať už mu jí přidělíte v php.ini  kolik chcete.

Až budete paměťová omezení v php.ini  nastavovat, nezapomeňte, že CLI má tento soubor často svůj vlastní, abyste mohli mít různá nastavení pro skripty v prohlížeči a pro ty v konzoli. Hodí se mít také na paměti seznam všech nastavení, která jsou v PHP CLI natvrdo vnucena.

Naučte se PHP s Jakubem Vránou

Úvod do PHP – 20. 4. 2011 | 10:00 | Praha

Jednodenní kurz Úvod do PHP je určen všem současným a budoucím webovým vývojářům, kteří se chtějí od základu seznámit s programovacím jazykem PHP.

Kurz programování v PHP 5 – 21. 4. 2011 | 10:00 | Praha

Jednodenní kurz programování v PHP 5 je určen všem webovým vývojářům, kteří se chtějí do hloubky seznámit a sžít s programovacím jazykem PHP ve verzi 5.

Závěrem

PHP v příkazové řádce je dobrý pomocník, ale zlý pán. Jestliže si chcete usnadnit práci a chcete tentýž kód využít jak ve webové aplikaci, tak i v úloze pro cron, sáhněte po něm. Pokud byste v něm ale chtěli psát komplexnější konzolové aplikace, zřejmě brzy narazíte na nepříjemnosti a zjistíte, že pro takový úkol zde máme spíše jiné jazyky. Také jsme si ukázali, že se může vyplatit oprášit své znalosti Bashe nebo dávkových souborů pro napsání všudypřítomných pomocníků. Odladění pro vaše konkrétní potřeby sice zabere nějakou dobu, ale následná možnost udělat stále se opakující práci jen vepsáním několika znaků do tajemného černého okna nakonec může ušetřit nejen čas, ale i nervy.

Komentáře: 12

Přehled komentářů

Harvie.CZ Ja pouzivam makefily
Smokie Re: Ja pouzivam makefily
Martin Malý Re: Ja pouzivam makefily
patrik.sima Re: Ja pouzivam makefily
ja. konzola
ad Re: konzola
Rasta dobry hudobny vkus :)
Jan Javorek Re: dobry hudobny vkus :)
me m0n0wall
logik Re: m0n0wall
besh Drush
David Grudl Makefile v PHP
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3418